• Projekty

• Renovabis 2020

Cez knihy do krajiny poznania a fantázie

Predstavenie projektu:
            Tím učiteľov na našej škole vypracoval tento projekt v roku 2019. Požiadali sme s ním o podporu nemeckú nadáciu Renovabis, ktorá rozhodla o jeho kvalite a podporila nás sumou 6.000 €. Z vlastných zdrojov ideme spolufinancovať projekt vo výške 15%. Výzva, ktorej čelíme je, že náš pôvodný projektový zámer mal rozpočet 16.076 €, z toho  žiadosť o grant 13.650 €, spolufinancovanie z vlastných zdrojov 2.426 €.

Čo nás k tomu viedlo?
            Mnohé deti nedostávajú z rodiny či okolia adekvátnu podporu a stimuly pre čítanie. Ani vyučovanie problém nerieši. Na hodinách sa stretávajú len s krátkymi ukážkami či učebnicovými textami, a to im neumožňuje vybudovať si lepší vzťah ku knihám (ukážka z beletrie je ako vtip bez pointy; dieťaťu bez vzťahu ku knihám nedáva útržkovité čítanie zmysel).

Naša súčasná knižnica (obsah, dizajn) nepriťahuje malých čitateľov a už vôbec nie nečitateľov. Deti uprednostňujú vo svojom voľnom čase iné druhy zábavy (TV, PC hry, smart zariadenia). Nedostatok čítania spôsobuje problémy s vizualizáciou a porozumením textu. To sa prejavuje pri učení vo všetkých predmetoch. Čitateľská gramotnosť je celoživotná zručnosť, ktorej nízka úroveň spôsobuje problémy v ďalšom vzdelávaní a osobnom raste.

Čo je naším cieľom?
            Aby sa deti zaľúbili do čítania a kníh a chceli čítať sami a nielen z povinnosti. Aby sa dlhodobo obracali ku knihám ako k zdroju solídneho poznania a dobra, pravdy a krásy. Aby sa naučili sústredene venovať pozornosť jednej veci. Aby si budovali okrem čitateľskej gramotnosti aj dobrý charakter.

Ako k tomu prispeje náš projekt?
            Vďaka projektu sa nám podarí vybudovať nové priestory knižnice tak, aby sa stala nádherným, pre deti príťažlivým miestom, centrom inšpirácie a nových poznatkov. Zónou oddychu i rozvoja, ktorá ponúka pestrú paletu nových, pútavých, zaujímavých kníh a súčasne sa v nej dejú veci: stretnú tam spisovateľov, ilustrátorov, knihomoľov, dospelých aj deti, ktorí radi čítajú. A občas tam stretnú aj svojich rodičov, hoci ich možno doma čítať nevideli.

Pre koho je určený?
            Náš projekt a jeho aktivity sú nasmerované predovšetkým k deťom. V nich chceme budovať vzťah ku knihám a k čítaniu ako takému. Ale zasiahnuť by mal zasiahnuť oveľa širší okruh ľudí – učiteľov celej školy, rodičov žiakov hlavne na 1. stupni, kolegov z iných žilinských škôl.

Čo sa podarilo?
            Vzniká krásny nový útulný priestor, ktorý je zdrojom dobrého čítania a zároveň miestom, kde sa tvoria krásne nápady, kde sa stretáva čitateľský krúžok Knihožrúti a kde sa plánujú a jedného dňa, keď budeme všetci v škole, aj uskutočňujú rozmanité aktivity.

• skola@sskp.sk
        • Kancelária školy: +421 910 852 152 Zástupca pre Gymnázium: +421 911 912 371 Zástupca pre ZŠ: +421 910 852 152 Školská jedáleň: +421 910 505 300 Materská škola, veľkí: +421 910 852 468 Materská škola, malí: +421 910 852 467