• Sociálny pedagóg

Kontultačné hodiny:

pondelok 13:30 - 14:30 h

štvrtok 13:30 - 14:30 h

je možnosť dohodnúť si aj iný termín stretnutia po vzájomnej dohode

„Výchova je pomoc dieťaťu pri rozvoji jeho možností.“ (E.Fromm)

Sociálny pedagóg

je prvou pomocou dieťaťa v škole, keď sa objaví problém, rieši výchovné ťažkosti u detí, nevhodné správanie v triede, emocionálne a sociálne problémy detí až delikvenciu.

Náplň práce sociálneho pedagóga.

Úlohy školského sociálneho pedagóga spočívajú hlavne v preventívnych aktivitách, v intervencii, evidencii a komunikácii.

Úlohou školského sociálneho pedagóga  je včas odhaliť a podľa závažnosti v čo najkratšej dobe intervenovať pri zistení vzniku konkrétneho problému. V rámci prevencie preto pôjde o vyhľadávaciu činnosť zameranú na včasné odhalenie náznakov sociálno-patologického správania, v sekundárnej prevencii na podchytenie skupiny, alebo jednotlivca nachádzajúceho sa v rizikovom prostredí, alebo situácií a v terciárnej prevencii o zabránenie prehlbovania alebo opakovania sociálno-patologického správania. Pri intervencii bude ústrednou úlohou včas a efektívne zasiahnuť v spolupráci s pedagógom, zákonným zástupcom, prípadne inštitúciou, ktorá môže byť v prípade nápomocná.

Úlohy sociálneho pedagóga:

• diagnostika sociálneho prostredia tried
            • spoločné hodiny s pedagógom – triednické hodiny, hodiny náboženstva, občianskej výchovy
            • podpora žiakov vyžadujúcich si osobitnú pozornosť
            • zavedenie schránky dôvery s následnou možnosťou reakcie
            • tvorba tematických násteniek podporujúcich informovanosť o problematikách
            • tvorba letákov pre rodičov a pedagógov
            • mediačné a diskusné činnosti
            • plán preventívnych aktivít
            • organizácia preventívnych aktivít
            • účasť na pedagogických poradách, informovanie pedagógov
            • analýza záškoláctva a dodržiavania povinnej školskej dochádzky