• Gymnázium

     • Uskutočnené akcie

     •  

      Školský rok 2022/2023

       

      Lyžiarsky výcvik

      Namáhavý, častokrát únavný, no napriek tomu zábavný týždeň, počas ktorého sa mnohí niečo nové naučili. Týmito prívlastkami pomenovali a zhodnotili svoj lyžiarsky výcvik na Donovaloch študenti prvého a druhého ročníka Gymnázia Spojenej školy Kráľovnej pokoja.

      Tak, ako to už býva každý rok, málokomu sa chce ísť a vrátiť sa do rozbehnutého školského kolotoča, ktorý naberá na obrátkach a vrcholí práve po vianočných prázdninách v podobe polročných písomiek a skúšaní. Tento rok si však študenti I.AG, I.BG a II.AG čas bez písomiek predĺžili o týždeň a aj keď ich napokon ich vyučujúci, nedočkaví, kedy už budú môcť svojich študentov preveriť z ich vedomostí, v škole počkali, študenti si lyžiarsky výcvik pochvaľujú a neľutujú, že čas ktorý mohli stráviť pripravovaním sa na nástrahy, ktoré každý polrok škola prináša, strávili spolu so svojimi pedagógmi a inštruktormi na lyžiach, či na snowboarde.

      V pondelok 9. januára, o 8:00 ráno sa všetci študenti a ich dozor konajúci učitelia stretli v školskom areáli a o 9:00 a za upršaného počasia vyrazili smerom na Donovaly. Po príchode na penzión Zornička však vyhliadky na ideálne počasie a zasnežené svahy nevyzerali príliš reálne. Prvý deň teda študenti strávili na penzióne a čas si vyplnili teoretickou prípravou na lyžiarsky výcvik, oddychom a voľnočasovými aktivitami. Študenti si to však vynahradili už počas druhého dňa a vďaka snehovej nádielke si užili lyžovačku počas ďalších dní naplno. Okrem snowboardovania a lyžovania v strediskách Donovaly-Zahradište a Nová Hoľa, si žiaci vo večerných hodinách mohli spríjemniť čas aj korčuľovaním sa na verejnom klzisku, ktoré sa nachádzalo hneď pred ich penziónom a samozrejme aj vlastnými aktivitami či hraním ping-pongu nielen v spoločnosti svojich spolužiakov, ale aj svojich vyučujúcich, ktorí taktiež prispievali do programu svojimi aktivitami. Po náročných dňoch na svahu, študentov potešil aj oddychový deň, počas ktorého sa študenti vybrali na turistiku, či do wellnessu.

      V piatok v poobedňajších hodinách sa študenti vrátili do Žiliny. Všetci zhodnotili lyžiarsky výcvik veľmi pozitívne a mnohí by si lyžovačku predĺžili o niekoľko dní. Okrem skvelého počasia na tom však mali zásluhu aj ich pani učiteľky Hrkútová, Králiková, Hrmelová, a páni učitelia Janek, Krenželák a Hriník, ktorý sa na výcviku zúčastnili a študentom zabezpečili naozaj nezabudnuteľný týždeň. Samozrejme poďakovanie patrí aj inštruktorom Betke, Rasťovi, Matúšovi, Ondrejovi a Maťovi, vďaka ktorým mnohí zlepšili svoje zručnosti v rámci lyžovania a snowboardovania a zároveň sa na svahu nikdy nenudili. Osobitné poďakovanie patrí aj pánovi dekanovi Pavlovi Gerovi, ktorý bol počas celého týždňa študentom a učiteľom k dispozícií a aj jeho zásluhou sa mohli zúčastniť na spoločných modlitbách a omšiach. Ďakujem patrí aj penziónu Zornička a jeho zamestnancom, ktorí nám zabezpečili skvelé ubytovanie. V neposlednom rade patrí poďakovanie Pánu Bohu za to, že všetci zúčastnení mohli výcvik prežiť pod jeho ochranou a zdraví sa z neho vrátiť.

      Fotoalbum z akcie 

      Veronika Laurenčíková, 2.AG

       

      Červené stužky

      AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás. Šestnásty ročník kampane Červené stužky vyvrcholil 1. decembra 2022 – na Svetový deň boja proti AIDS.

      Študenti druhého ročníka si pripravili prezentácie o ochorení AIDS a HIV. Počas novembra ich prezentovali žiakom základnej školy – v šiestom, siedmom, ôsmom a deviatom ročníku. Žiaci sa prostredníctvom prezentácie dozvedeli o závažnom ochorení AIDS, ktoré spôsobuje vírus HIV. Dozvedeli sa zaujímavé fakty, spôsoby nákazy, možnosti liečby choroby AIDS a hlavne ako predísť nákaze HIV, nakoľko prevencia a osvetová práca je veľmi dôležitá, hlavne v súvislosti s infekciou HIV, aby vyrastala zodpovedná, vzdelaná a životaschopná generácia. AIDS, ako celosvetový problém, nemôže nechať nikoho ľahostajného. Okrem prezentácií mali pre žiakov pripravené aj kvízy a aktivity k danej problematike.
      Aj KAPA sa zapojila do tejto celosvetovej kampane nosením Červených stužiek boj protitejto zákernej chorobe.

      Fotoalbum z akcie

      Študenti 2.AG
      Mgr. Gabriela Galčeková

       

      Projektové vyučovanie - Nakúpiť vs. Nekúpiť

      V triedach 1. AG a 1. BG sa počas hodín matematiky žiaci zaoberali dilemou Nakúpiť vs. Nekúpiť pri príležitosti Medzinárodného dňa nenakupovania (28.november). Ukážkové projekty „Sviatočný obed pre hostí“ a príbeh MYŠKY (v ťažkej situácii dlžoby, chudoby alebo úžery) si môžete pozrieť na nástenkách na 1. poschodí pri triede 1. BG. 

      Mgr. Zuzana Michaľaková

      Vianočná pošta pre seniorov

      Žiaci I.AG a I.BG sa v rámci predmetu Umenie a kultúra v advente zapojili do iniciatívy Vianočná pošta 2022, ktorú každoročne organizuje OZ Pohodovo. Spoločne vyrobili 53 vianočných pohľadníc pre seniorov z Tomášova a z Liptovského Mikuláša. Veríme, že ich pozdravy a priania potešia a spríjemnia im vianočné sviatky.

      Fotoalbum z akcie

      Foto: Mgr. Sabová, Mgr. Galčeková

      Rozdávanie mikulašských balíčkov v DSS

      Žiačky I.BG s pani učiteľkou Sabovou išli v utorok 6.12. potešiť starkých z DSS Letokruhy na Karpatskej ulici v Žiline. Spolu s Mikulášom navštívili jednotlivých klientov DSS v ich izbách, zaspievali im vianočné piesne a odovzdali mikulášske balíčky. 

      Fotoalbum z akcie

      Mgr. Dáša Sabová

      Exkurzia Wien - prvý ročník GYM alebo Ako ísť do Viedne

      Zázračný modrý autobus, ktorý dokázal usadiť dve triedy prvákov a vyučujúcich biológie a nemčiny vyštartoval v piatok 2.12.2022 o 7:00 smer čokoládovňa Hauswirth Kittsee v Rakúsku. Stačil nám krátky filmík o dejinách tejto rodinnej fabriky, vôňa čokolády  počas  prehliadky hál, kde sa vyrábajú samé dobroty a už sme i my išli z podnikovej predajne nabalení ako Mikulášovia. Našťastie sme si tieto naše plné "noše" mohli odložiť v  autobuse, pretože šľapať s nimi po 11 poschodovom oceanáriu vo Viedni by z nás urobilo hotových vysokohorských nosičov. Dom morí bol nad očakávania mnohých. Prechádzka tunelom, kde okolo teda plávajú najrôznejšie morské zvieratá, hladkanie rýb, ktoré si to neskutočne užívajú, anakondy (tie sme nehladkali), farebné morské koníky, obrovská vodná korytnačka, žralok, ktorý na svojom chrbte vozí malé "žralóča", živá tapeta pohybujúcich sa medúz, na ktorú sa môžete pozerať donekonečna,.... to je len zlomok toho, čo možno na spomínaných 11-tich poschodiach vidieť a zažiť.Aby sme to všetko rozdýchali, pokračovali sme hodinovou prechádzkou po sviežom studenom vzduchu cez centrum mesta. Ku koncu prehliadky nám už socha Márie Terézie našepkávala, že vidí radnicu a pri nej.... vytúžené Vianočné trhy, ktoré sú vraj najkrajšie v Európe. Ľudí tam bolo naozaj dosť, ale to sme ešte nevedeli, čo bude pri večernom Stefansdome cestou ku autobusu. Tam ich bolo toľko, že zrazu sa skupina 23 členov našej posádky záhadne ocitla bez tých prvých, ktorých sme sledovali. Najhoršie však bolo, že sme nikomu z nich nechýbali! :-) Zachovali sme však paniku, teda pokoj a po telefonických inštrukciách (dovolali sme sa až piatej osobe) sme išli po ulici vyzdobenej červenými guľami a zvládli sme to.Na vyrovnanie hladiny cukru sme siahli do čokoládových zásob, ale nebojte sa, i domov sme doniesli. Tak ak pôjdete nabudúce do Viedne, odporúčame práve takýto program, nám sa veľmi páčilo.

      Fotoalbum z akcie

      Video z akcie

      Mgr. Alena Rybárová, Mgr. Mária Jakubcová,

      Mgr. Miroslava Kľučiariková, Mgr. Monika Babišová  

      I.BG navštívila galériu ikon v Žiline

      V piatok dvadsiatehopiateho jedenásty sa naša asi dvadsať sedem členná skupina o ôsmej ráno vydala na expozíciu originálnych ikon. Cesta tam trvala asi pätnásť minút a na jej konci sme vošli do budovy v ktorej sme dostali prednášku o vzniku ikon a význame farieb v nich použitých. Každá farba má iný význam a niektoré ikony boli aj zreplikované. Po prednáške sme mali asi pol hodinu čas obdivovať rôzne ikony a niektorí si našli aj svoje obľúbené. Niektoré vyzerali ako portréty a niektoré, napr. Pašiový cyklus, vyzerajú ako komixy. Počas obzerania ikon sme mali čas na kladenie otázok o nich a mnohí túto možnosť využili. Dostali sme obšírne odpovede a dozvedeli sme sa veľa nových vecí. Veľká väčšina ikon pochádzala z Ruska. Asi šesť z nich bolo z Grécka, jedna z Albánska, Rumunska a aj zo Severnej Macedónie. Boli napísané v šestnástom až devätnástom storočí. Boli na nich zobrazení Ježiš (mnohokrát), Mária, anjeli, Archanjeli, Jozue a Katarína Alexandrijská. Na ikone Jednorodeného Syna i Božieho Slova sú zobrazení aj čerti a nejaké netvory. Bola to veľmi zaujímavá exkurzia, z ktorej si určite každý niečo odniesol.

      Fotoalbum z akcie

      Text: Vanesa Mestická (I.BG)

      Foto: Mgr. Dáša Sabová

      I.AG navštívila galériu ikon v Žiline

      24. novembra sa trieda I.AG vydala na výlet do miestneho múzea ikon. Územie školy opustili o 8:15 a pomaly sa začali presúvať k múzeu s výbornou náladou. Po zoznámení s majiteľom múzea si žiaci prezreli hlavnú miestnosť. Majiteľ vysvetlil čo sú to ikony ako nám pomáhajú a ako ich spoznáme. Nakoniec si žiaci prezreli pozorne všetky ikony s výbornou náladou a pôžitkom a ak potrebovali vysvetlenie alebo radu, majiteľ neváhal pomôcť. Skupinka chalanov si vybrala zadnú miestnosť ako svoje útočisko, kde diskutovali na rôzne témy a vyjadrovali svoje názory.

      Fotoalbum z akcie 

      Text a foto: Lukáš Jedlovec (I.AG)

      Lezecká stena

      V mesiaci október žiačky II.AG v rámci hodiny telesnej a športovej výchovy navštívili lezeckú stenu LA SKALA.

      Fotoalbum z akcie

      Mgr. Martina Hrmelová

      Imatrikulácie / zoznamovák 2022 

      V stredu 21. 9. 2022 študenti z I. AGI. BG a II. AG spolu s p. uč. J. Krenželákom, M. Hrmelovou, D. Sabovou a M. Heronekovou vycestovali do malebnej dedinky Belá-Dulice, kde trávili spoločný čas počas troch dní. Hneď, ako dorazili na miesto, si rozdelili izby a mali čas sa "zabývať“, dokým na nich nečakal teplý a chutný obed.

      Poobede obe triedy prvákov privítal veľmi pestrý program, ktorý im pripravili druháci. Začali aktivitami, kde mali možnosť sa o niečo lepšie spoznať, ako napríklad ,,12-hodinové rande”. Ďalej pokračovali s aktivitami, pri ktorých išlo najmä o spoluprácu v skupinkách. Večer zakončili kvízom, v ktorom bolo úlohou uhádnuť zvučku zo známych filmov.

      V utorok ich skoro ráno čakal budíček a chutné raňajky, po ktorých mali prváci ešte chvíľku času si oddýchnuť a využiť voľný čas po svojom. Druhákov čakalo plánovanie trasy na nočnú hru, kde ich však prekvapil dážď a museli sa rýchlo vrátiť naspäť. Poobede dážď ustal a všetky triedy sa vybrali na prechádzku hlbšie do dediny, počas ktorej mali možnosť sa porozprávať medzi sebou a tak sa lepšie spoznať medzi triedami. Na konci dňa ich prekvapila nočná hra plná nástrah, výziev, ale taktiež zábavy. V cieli na nich čakal oheň, pri ktorom celú nočnú hru zakončili prísahou, a tak sa z nich stali praví KAPÁCI.

      Posledný deň bol rýchly a krátky, no napriek tomu si ho všetci užili naplno a záverečné chvíle využili na spoločný tanec a spoločné hry. Všetci si so sebou odniesli minimálne o jeden zážitok naviac.​

      Fotoalbum z akcie

      Mgr. J. Krenželák, Mgr. M. Hrmelová, Mgr. D. Sabová, Mgr. M. Heroneková

       

      Noc v škole po dvojročnej pauze

      Žiaci SŠKP Gymnázia Kráľovnej pokoja v Žiline sa 14.10.2022 opäť po dvoch rokoch spoločne stretli na obľúbenej akcii s názvom Noc v škole. Celá akcia sa niesla v duchu témy citátu „Najviac sa Bohu podobáme vtedy, keď druhým prajeme dobro“ od Sv. Jána Zlatoústeho, kedy žiaci cez modlitbu príhovoru a cez prednášku sa mohli dobrovoľne rozhodnúť ponúknuť svoje sily blížnym, a to aj cez úplnú maličkosť. Duchovná aktivita bola umocnená ešte večernou sv. omšou, ktorú prišiel odslúžiť náš pán kaplán Mgr. Michal Tichý.
      Noc v škole priniesla aj mnoho ďalších aktivít a súťaží, do ktorých sa mohli študenti zapojiť, zažiť veľa zábavy a popri tom sa vzájomne spoznávať a nadväzovať nové priateľstvá. Vymysleli ich učitelia Mgr. L. Hrkútová, Mgr. Z. Tomašová, Mgr. M. Hrmelová a
      Mgr. G. Králiková. Medzi tieto aktivity patrili napríklad aktivita „prelomiť ľady“, kde museli v skupinách žiaci plniť mnohé vtipné úlohy, spoločný párový tanec „belgičák“, spoločenské hry, basketbal, florbal či volejbal a mnoho ďalších.
      Sme radi, že sme túto akciu mohli po dištančnom vzdelávaní a rôznych obmedzeniach opäť uskutočniť. Akcia sa stretla s veľkým pozitívnym ohlasom a veríme, že takto o rok sa budeme môcť na Noci v škole opäť spoločne zabaviť.

      Fotoalbum z akcie

      Video z akcie

      Mgr. Gabriela Králiková

                                                                                          výchovný, kariérny poradca

      Ako ďalej po strednej škole?

      Dňa 5.10.2022 sa žiaci tretieho a štvrtého ročníka nášho gymnázia vybrali na Veľtrh vysokých škôl Gaudeamus do Bratislavy.

      Počas veľtrhu sa naši žiaci mohli oboznámiť s ponukou vystavovaných slovenských a zahraničných vysokých škôl, porozprávať sa o systéme učenie na jednotlivých školách, urobiť si testy profiorientácie, zastaviť sa aj pri stánkoch s ponukami zahraničných jazykových pobytov alebo vypočuť si prednášky zástupcov z jednotlivých škôl.

      Veľtrh môže našim tretiakom pomôcť sa zorientovať na trhu vysokých škôl a štvrtákom ukázať ešte možnosti, ktoré si môžu zvoliť pri vypisovaní prihlášok v tomto školskom roku.

      Fotoalbum z akcie

                                                                                     Mgr. Gabriela Králiková

                                                                                          výchovný, kariérny poradca

      Školský rok 2021/2022

       

      Telesná a športová výchova v Argi Academy

      V 2. školskom polroku žiaci 2.stupňa ZŠ a gymnázia na hodinách telesnej a športovej výchovy navštívili gymnastickú halu, kde si zaskákali na trampolínach, zaliezli na lane, zabouldrovali... Ďakujeme Argi Academy za poskytnutie priestorov.

      Pozrite si fotoalbum.

      Mgr. Martina Hrmelová

       

      Koncoročný výlet I.AG

      V dňoch 20.-21.06.2022 sme my, trieda 1.AG, spolu s naším tr. uč. pánom Krenželákom a p. uč. Králikovou odcestovali na dva dni do Demänovskej doliny. Prvý deň sa začal úplne úžasne. Spolu sme si pripravili obed a po obedňajšom odpočinku sme sa rozhodli poobzerať krásy tamojšej prírody. Ako prvé sme navštívili Vrbické pleso a odtiaľ sme pokračovali na Bencúrovú vežu. Po prechádzke sme sa spolu stretli pri ohníku, kde sme opekali. Popri tom si niektorí zahrali bedminton a volejbal. 

      Večer nás čakal program, pri ktorom sme sa lepšie spoznávali a hrali hry ako „12-hodinové rande“, "Vymenia si miesta tí, ktorí…" a taktiež sme sa zabavili pri hraní pantomímy.

      Po tomto programe sme si zahrali ešte pár stolových hier. Neskôr nás dohnal spánok, tak sme si išli oddýchnuť, aby sme načerpali sily.

      Ráno bolo studené, ale krásne. Pripravili sme si spoločné raňajky a vydali sme sa na prechádzku v Jasnej. Počas prechádzky sme stretli aj niekoľko zvieratiek. Po prechádzke sme poupratovali izby, naobedovali sa, zbalili veci a vydali sa na cestu domov.

      Bolo nám úžasne. Niektorí by sme si tento výlet predĺžili ešte o pár dní, no veríme, že za tri roky nás toho čaká ešte veľa.

      Pozrite si fotoalbum

      Trieda 1.AG

       

      Koncoročný výlet II.AG

      My, študenti 2.AG sme sa vybrali na koncoročný výlet do Prahy. Prvý deň sme zavítali na neviditeľnú výstavu kde sme doslova nič nevideli, aby sme si vyskúšali život nevidiacich v rôznych kontextoch. Druhý deň sme zašli pozrieť krásy pražského hradu a jeho okolia. Ochutnali sme aj tradičnú českú kuchyňu či známe plnené trdelníky. Západ slnka sme strávili na Karlovom moste a na Petřínskej rozhľadni. Galériu v telefóne sme si zaplnili vtipnými fotkami zo zrkadlovej siene. Nočné deep talky sme viedli na Nuselských schodoch pri chutných sladkostiach a čerstvej pizzi. Posledný deň sme strávili rýchlymi nákupmi suvenírov a posedeli si na dobrej káve. Zažili sme tam spolu krásne a vtipné momenty (haha) a stretli sme množstvo neuveriteľne zaujímavých ľudí.

      Pozrite si fotoalbum 

      Mária Chlupová a Lenka Paulenová z II.AG

       

      Duchovná obnova I.AG

      Počas dvoch krásnych slnečných dní trieda 1.AG spolu s triednym učiteľom J. Krenželákom a s pani učiteľkou G.Králikovou absolvovali duchovnú obnovu v krásnom prostredí Rajeckej doliny, v Čičmanoch. Študentov čakali rôzne aktivity s učiteľmi, ale najmä jeden deň s pánom kaplánom M.Tichým, korý viedol duchovnú obnovu. Mal pripravenú dobrú tému – Talenty. Študentov čakali rôzne aktivity: riešenie matematického príkladu, rozlúštenie morzeovky a mnoho ďalších. Po týchto aktivitách si chvíľku oddýchli a po oddychu nasledoval rozhovor alebo sv. spoveď a svätá omša. Nechýbala ani prechádzka a objavovanie krás Čičmian. Taktiež sa študenti zahrali rôzne hry, ako napríklad schovávačku v okolí ubytovania a stolové hry. Večer si znovu užili krásu prírody v podobe prechádzky. Duchovná obnova ubehla veľmi rýchlo a študenti sa už teraz nevedia dočkať ďalšieho spoločného výletu. Ďakujeme p.kaplánovi a učiteľom za pekný a požehnaný čas.  

      Trieda 1.AG 

       

      Deň Zeme

      Pri príležitosti Dňa Zeme, ktorý poukazuje na potrebu ochrany životného prostredia, sa študenti I. AG, II. AG, II. BG, III. AG venovali téme klimatickej krízy na blokovom vyučovaní. Pochopili, ako každý dielik v prírode do seba zapadá a neustále narúšanie môže spôsobiť zrútenie ekosystému. Počas celého blokového dňa bola nosná téma globálne otepľovanie a jeho dopady na planétu, ktoré si veľakrát neuvedomujeme.Študenti riešili praktické úlohy z chémie, biológie, matematiky, slovenského i anglického jazyka a stále sa venovali hlavnej téme klimatickej krízy. Na záver blokového vyučovania si pozreli film Vek hlupákov.

        

      Mgr. Klučiariková, Mgr. Hrkútová, RNDr. Holíková, Mgr. Janek

       

      Tlakový hrniec tretíkrát na KAPA - gymnáziu 

      V piatok 27. mája 2022 sa druháci gymnazisti po tretí krát stretli na debate pod názvom Tlakový hrniec. Tentokrát debatovali o téme Neplánované tehotenstvo. Dve hodiny sa rozprávali o tom, ako je možné, že žena otehotnie neplánovane, o tom, ako sa takáto situácia dá riešiť, ako by ju riešili študenti a čo by im pomohlo. Jedna z tém bola aj adopcia. Na debate sa zúčastnila aj nová lektorka Miška, ktorá si s manželom adoptovala tri deti. V debate opísala skúsenosť s adopciou, hovorila o jej neskonalej vďake, že si ich adoptovať mohla, pretože ich mamy im dali šancu narodiť sa, o tom, ako doma deťom vysvetľuje, že sa jej nenarodili z bruška, ale zo srdca, ako ich dokonca mohla kojiť.

      Vďaka za skvelú debatu a hostí, ktorí nás vždy posúvajú ďalej. 

        

       

      Praha už volá...  

      Po troch dňoch náporu na vedomosti štvrtákov na maturite sa štvrtáci ocitli vo vlaku smer Praha. Písal sa deň 27.5.2022, kedy zmaturovaní štvrtáci išli vydýchnuť a spoznať zákutia Prahy. Spoznali mnoho miest stovežatej Prahy, ako Petřín, Hradčany, Nový Svět, Malú Stranu, kde sa išli aj poďakovať a pomodliť za maturitu k Pražskému Jezuliatku. Samozrejme nemohli obísť ani Karlov most, či Staromestské námestie a Václavák. 

      V nedeľu sa zúčastnili sv.omše na Vinohradoch a bola možnosť ešte pred odchodom domov prepadnúť Vyšehrad. Písal sa deň 29.5.2022 a štvrtákov čakala cesta domov a rozlúčka na ostro. 

      Výlet do Prahy nebol len o spoznávaní mesta, bol aj o takej malej rozlúčke pri kávičke, pri dobrom jedle, bol aj o rozhovoroch na prechádzkach, či len o takom oddychu s výhľadom na Prahu. 

      Fotoalbum.

       
                                                                                                            Mgr. Gabriela Králiková 

       

      Prehliadka mesta Žiliny

      Dňa 19.5.2022 sa študenti 1.AG zúčastnili na malej prehliadke mesta Žilina. Študenti si za pomoci pani učiteľky Sabovej túto prehliadku vytvorili svojimi silami. Takmer každý študent si pripravil krátke informácie o pamiatkach, ktoré navštívili. Na prehliadke nechýbali pamiatky ako sú: Námestie A.Hlinku, Kostol sv. Barbory, Mestské divadlo, Katedrála Najsvätejšej Trojice a mnoho ďalších.

      Veľa študentov načerpalo veľa nových informácii o pamiatkách okolo ktorých chodievajú takmer každý deň. Zistili, že aj keď nejaká pamiatka vyzerá iba ako obyčajná budova, skrýva sa za omietkou niečo oveľa vzácnejšie.

      Text: Karolína Škulcová (I.AG)

      Fotky: Dominika Novosadová (I.AG)

      Fotky nájdete vo fotoalbume 

       

      DofE expedície

      Anika, Laura, Mária, Matúš, Timka, Natika (študenti II.AG a II.BG). Týchto šesť dobrodruhov sa zúčastnilo cvičnej DofE expedície z Vrútok do Strečna (15.5.-17.5.) Keď sa na ňu vyberali ani len netušili čo ich čaká. Chceli len malú nevinnú túru, vzišla z toho však cesta na „Gerlachovský štít“ (Suchý vrch v Malej Fatre).  

       

      Bola to cesta, pri ktorej sa nám slzy tisli do očí a asi aj nejaké vypadli. Vzájomné povzbudzovanie to ale zachraňovalo. Počas tejto veľmi náročnej túry sme sa toho veľa naučili. Hneď na začiatku, keď sa Matúš s Natikou hádali už vo Vrútkach kadiaľ máme ísť, ľudia po nás začali pokukovať. Poviem vám, že hovoriť na Aniku po výstupe na Suchý je iba na vlastné riziko. Mária by si mohla na najbližšej túre natrieť tvár opaľovacím krémom, lebo po skončení expedície by sa dal na nej vyprážať rezeň, aká bola červená a rozpálená. Najmenej starostí a trápení mala Timka. Nekomentovala, šľapala a bavila sa. Odignorovali sme tiež info o medveďoch, ktoré sa vraj potulujú Malou Fatrou a nič nám nezabránilo spať pri chate, o ktorej je známe, že tam niekedy zavítajú (Chata pod Suchým). Tak to aj vyzeralo v tú noc. Celú noc sme oči nezažmúrili keď sme počuli, že nám niečo funí pri stane. Pani učiteľky (Rybárová, Hrkútová) tvrdia, že jelene, no doteraz nevieme, či im veriť. Medveď či jeleň neboli jediné zvieratá, ktoré nás cez noc navštívili. Prefíkaná líška Eliška nám robila spoločnosť celú noc pri chate pod Kľačianskou Magurou. Lauru bolo počuť až do Los Angeles celé tri dni, vraj hory sú jej druhý domov. Po tejto nezabudnuteľnej expedícii môžeme povedať, že aj náš.  

      V júni pripravujeme kvalifikačnú expedíciu (ešte sa uvidí kam), tak držte palce. Ozveme sa ☺ 

      za expedičný tím: Natika Kušnieriková (II.BG) 

      Nezabudnite si pozrieť fotky. 

       

      Ocenenie pre Sáru Zimenovú

      Dňa 27.4.2022 sa uskutočnilo slávnostné ocenenie najlepších žiakov katolíckych stredných škôl Žilinskej diecézy. Za našu školu bola nominovaná a ocenená žiačka 4.AG triedy Sára Zimenová. Slávnostné ocenenia odovzdával Mons.Tomáš Galis, žilinský biskup. Oceňovanie bolo spojené aj so sv.omšou a spoločným posedením.

      A prečo práve Sára Zimenová? Naša Sára je cieľavedomá mladá žena, ktorá si vždy zodpovedne plní školské aj mimoškolské povinnosti, neustále má chuť formovať sa a získavať nové skúsenosti. Nebojí sa prezentovať svoje názory a postoje, a tým vydávať svedectvo mladého kresťana na ceste k zrelosti. Rada posúva svoje hranice aj napríklad cez projekt DOFE, kde získala už striebornú medailu, no popri všetkých aktivitách nezabúda ani na pomoc a podporu svojim spolužiakom. Pozor, vyrastá z nej nádejná kandidátka na prezidentku republiky, ona sama to potvrdí! 

      Veľmi dôležitý je pre ňu aj osobný vzťah k Bohu. Naša Sára je proste taká, usmievavá, skromná a je veľkým darom pre spolužiakov, učiteľov a samozrejme pre triednu učiteľku. Ďakujeme Pánovi, že sme ju mohli spoznať a že sa zaradila do našich radov. 

                                                                                             Mgr. Gabriela Králiková

                       

                                          

       

      Marec - mesiac knihy na našej škole 

      V dňoch 28.3. až 31.3.2022 sa na našej škole uskutočnila predajná výstava kníh, kde si mohli žiaci základnej a strednej školy , no a samozrejme učitelia pozrieť knižné novinky a ak ich zaujali, tak si nejaké aj kúpiť. Celá akcia sa niesla v duchu: „Marec mesiac knihy.“ Počas akcie pomáhali študentky 2.AG a študenti  4.AG, za čo im veľmi ďakujem.  

      A prečo voláme vlastne marec mesiacom knihy? 

      Prvý jarný mesiac bol vyhlásený ako mesiac knihy v roku 1955 na počesť významného slovenského buditeľa Mateja Hrebendu, ktorému tak bola vzdaná úcta v mesiaci, v ktorom sa narodil aj zomrel tento významný šíriteľ a milovník knižnej kultúry. Či už patríte k verným „knihomoľom“ alebo ste príležitostný marcový čitateľ, nezabudnite, že knihy treba čítať s láskou!  

         Prečo sa stať vášnivým čitateľom kníh:  

      • Obohacujú slovnú zásobu a zlepšujú vyjadrovacie schopnosti čitateľov;  

      • Pozitívne ovplyvňujú psychické procesy – skvalitňujú myslenie a tým, že vyžadujú „ponorenie sa do deja“, môžu zlepšiť schopnosť sústredenia sa;  

      • Rozvíjajú fantáziu tvorivosť; 

      • Sú podnetné - nútia čitateľa rozmýšľať, polemizovať, hľadať odpovede a utvoriť si vlastné názory a spôsoby riešenia životných situácií;  

      • Slúžia ako jedna z foriem pasívneho oddychu, relaxu a odstránenia stresu. 

       
       

                                                                                                               Mgr. Gabriela Králiková 

       

      Ukážky 1. pomoci

      Jakub Hodoň (III.AG) je dobrovoľník v Slovenskom Červenom kríži. Pre svojich spolužiakov si na hodine biológie pripravil ukážky 1. pomoci pri rôznych poraneniach, zlomeninách, krvácaní a šoku. Študenti si nacvičili techniky obväzovania.

       Mgr. Miroslava Klučiariková

        

      Celý fotoalbum otvoríte po kliknutí na fotku

       

      Pozorovanie črievičky končistej

      Študenti 2.ročníka pozorovali mikroskopicky črievičky končisté v senných nálevoch, ktoré doma pripravili Aneta Žeriavová z II.AG a Mária Cesneková z II.BG.

      Črievičky patria medzi jednobunkovce - nálevníky. Sú to významné indikátory znečistenia vôd, živia sa baktériami a podieľajú sa na samočistení vodných plôch.

      Za vydarené zábery a video ďakujeme Natálii Palkovej z II.AG.

        

       

      Nezabudnite si pozrieť aj video. 

       

      Lyžiarský výcvik, 

      sa tento rok konal (24. – 28. Januára 2022), a to vďaka obrovskej snahe našich telocvikárov, ktorí sa nenechali odradiť a v dlhodobo nepriaznivej pandemickej situácii zorganizovali fantastickú akciu, obľúbenú, populárnu a nadovšetko milovanú študentami i „dozorom“. Donovaly zasa raz nesklamali kopou snehu, nádherným počasím, upravenými zjazdovkami, kde sme si to užili naplno (vlastne naprázdno), keďže ostatné školy toľko guráže nemali a na svahy nedorazili. V Zorničke to sršalo dobrou náladou, kvalitným jedlom aj originálnym budíčkom, vždy na inú nôtu.  

      Nebolo to dokonalé, ALE to sme ani nečakali. Bolo to SUPER!  

      Pozrite si fotoalbum. 

      Vaši, naši druháci a tretiaci GYM 

       

      Vianočná pošta pre seniorov 

      Trieda I.AG sa v rámci predmetu Umenie a kultúra zapojila do akcie Vianočná pošta 2021, ktorú organizuje Pohodovo, o.z.. Žiaci na hodinách UKL vyrobili 27 krásnych pohľadníc, ktoré adresovali neznámym starkým v domovoch dôchodcov v Hrochoti a v Banskej Bystrici. Veríme, že ich naše pozdravy a priania potešia a spríjemnia im tohtoročné vianočné sviatky. 

       

      Celý fotoalbum otvoríte po kliknutí na fotografiu. 

       

       

      Záverečné online synchrónne stretnutie v projekte United Planet  

      V piatok, 17. decembra 2021 sa uskutočnilo štvrté a zároveň záverečné online synchrónne stretnutie partnerských škôl v projekte Voices of Earth Fall 2021. V rámci tohto stretnutia naši druháci z gymnázia predstavili svoju záverečnú prezentáciu.

      Video zo stretnutia je k dipozícii tu: https://jumpshare.com/v/xcCDZrxPlKrdJkYTWcMF?b=ShbO0Ckpeby58ud2c9Ul/W8WhMdmO9evsBxMD4q47 

       Prezentácia našich študentov je od 11:27 do 22:31.  

      Do projektu americkej organizácie United Planet sa zapojili druháci z oboch tried nášho gymnázia. V projekte, ktorý koordinuje United Planet z Bostonu, je zapojených 8 krajín (USA, Česká republika, Fínsko, Irak, Jordánsko, Tanzánia, Nigéria a Slovensko) vo viacerých skupinách, pričom naša škola pracovala v skupine spoločne s dvomi školami z USA, školou z Korne (SR) a po jednej škole z Jordánska a Nigérie. 

         

      Celý fotoalbum otvoríte po kliknutí na fotku. 

       

       

      Tretie online synchrónne stretnutie v projekte United Planet

      V piatok 3. decembra 2021 sa uskutočnilo tretie online synchrónne stretnutie partnerských škôl v projekte Voices of Earth Fall 2021 v projekte americkej organizácie United Planet, do ktorého sa zapojili druháci nášho gymnázia. Náplňou bola prezentácia aktuálneho stavu projektu a témy, ktorú školský tím rieši. A okrem toho diskusia o kultúrnych rozdieloch v jednotlivých krajinách. Foto zo stretnutia dávame k dispozícii na inšpiráciu.

      V projekte, ktorý koordinuje United Planet z Bostonu, je zapojených 8 krajín (USA, Česká republika, Fínsko, Irak, Jordánsko, Tanzánia, Nigéria a Slovensko) vo viacerých skupinách, pričom naša škola pracuje v skupine spoločne s dvomi školami z USA, školou z Korne (SR) a po jednej škole z Jordánska a Nigérie.

      Ján Hrkút

      Prezentáciu si môžete otvoriť po kliknutí na nasledujúci obrázok

       

      Druhé online synchrónne stretnutie v projekte United Planet

      V piatok, 19. novembra 2021 sa uskutočnilo druhé online synchrónne stretnutie partnerských škôl v projekte Voices of Earth Fall 2021, do ktorého sa zapojili druháci nášho gymnázia. Náplňou bola prezentácia doterajších aktivít študentov. Naši druháci prezentovali svoju spoluprácu so žilinskou Charitou v rámci jej projektu Hlinený dukát, kde pomáhali hlinené dukáty vyrábať a propagovať myšlienku v uliciach mesta. Prezentáciu KAPA môžete vidieť tu: 

       

        

      V projekte, ktorý koordinuje United Planet z Bostonu, je zapojených 8 krajín (USA, Česká republika, Fínsko, Irak, Jordánsko, Tanzánia, Nigéria a Slovensko) vo viacerých skupinách, pričom naša škola pracuje v skupine spoločne s dvomi školami z USA, školou z Korne (SR) a po jednej škole z Jordánska a Nigérie.

       

      Hlinený dukát – ako efektívne pomáhať

      Projekt Katolíckej Charity v Žilinskej diecéze s názvom „Hlinený dukát“ odštartoval symbolicky 11. novembra 2021, na sviatok sv. Martina. Hlinený dukát si môžu ľudia zakúpiť za 1 Euro, pričom ak podarujú tieto dukáty chudobným a žobrajúcim, bezpečne im ponúknu pomoc. Tá spočíva v tom, že hlinený dukát si môžu vymeniť v zariadeniach Charity za jedlo, nocľah, hygienu, ošatenie a sociálne služby. Rovnako budú hlinené dukáty platidlom v niektorých bezpečných prevádzkach rýchleho občerstvenia v meste. Ďalšie info o projekte tu: https://www.charitaza.sk/hlineny-dukat/

      K propagácii projektu prispeli vo štvrtok, 11.11.2021, aj naše štyri študentky, ktoré dobrovoľníckou prácou propagovali projekt „hlinený dukát“ a novo-nainštalované automaty v meste. Veľké uznanie patrí študentkám 2. AG: Dominike Dávidíkovej, Márii Chlupovej, Lenke Novákovej a Lenke Paulenovej.

      Ďakujeme a vážime si to!

       

       

      KAPA v projekte United Planet

      V piatok 5. novembra 2021 sa uskutočnilo prvé online synchrónne stretnutie partnerských škôl v projekte Voices of Earth Fall 2021, ktoré organizuje organizácia United Planet so sídlom v americkom Bostone. Naši druháci gymnazisti sa tento rok zapojili do projektu po prvýkrát. Cieľom je vzájomná komunikácia, zdieľanie skúseností študentov a učiteľov, motivácia zapojiť do vzdelávania globálne témy a problémy. Projekt je v jesennom semestri rozvrhnutý na 8 týždňov. Výstupom bude prezentácia témy, ktorú pripravia druháci oboch tried a budú prezentovať vybraní študenti na online stretnutí 17. decembra 2021. 

      V projekte je zapojených 8 krajín (USA, Česká republika, Fínsko, Irak, Jordánsko, Tanzánia, Nigéria a Slovensko) vo viacerých skupinách, naša škola pracuje v skupine spoločne s dvomi školami z USA, školou z Korne (SR) a po jednej škole z Jordánska a Nigérie. 

       

       

      Besedy s novinárom 

      Dňa 3. 11. 2021 sa uskutočnili besedy s novinárom pánom Jarošom z TASR, ktorý zaujímavým spôsobom priblížil triedam 2.AG a 2.BG svoje povolanie. Študentov oboznámil s činnosťou tlačovej agentúry, ponúkol im možnosť stáže, vysvetlil náplň práce a najmä prezradil zákulisné informácie z príprav briefov či rozhovorov. Študenti vyhľadávali kľúčové slová pri tvorení krátkych správ, boli svedkami interview, ktoré bolo následne spracované v softvéri na úpravu zvukov. 

       

                                                                                                             Mgr. Miroslava Klučiariková 

       
      Rýchla zdravotná pomoc - projektové vyučovanie

      Dňa 27. 10. 2021 zavítal na KAPU záchranár Andrej Kvasnica z RZP, ktorý pútavou formou vysvetlil potrebu vedieť zachrániť ľudský život. Všetci študenti z 3.AG a maturanti z biológie zo 4.AG si mohli vyskúšať praktickú 1. pomoc, naučili sa dostať človeka na bezpečné miesto alebo ho uložiť do stabilizovanej polohy. Na resuscitačných figurínach si nacvičili masáž srdca novorodenca i dospelého, vyskúšali si Heimlichov manéver dôležitý pri dusení človeka a dozvedeli sa množstvo podstatných informácií, pretože každý z nás sa môže v priebehu sekundy dostať do situácie vyžadujúcej záchranu blížneho.

                                                                                               Mgr. Miroslava Klučiariková

        

       

      Duchovná obnova II.BG

      11. - 12. októbra 2021 sa uskutočnila duchovná obnova II. BG v malebnom prostredí Malej Fatry v Terchovej. Študenti zažili silu prítomného okamihu v dobrom kolektíve, upevnili priateľské vzťahy počas spoločných aktivít, hier, rozhovorov, na turistike. O duchovný prínos sa postaral pán kaplán Mgr. Michal Tichý, za čo mu ďakujeme.

      Mgr. Miroslava Klučiariková a Ing. Daniel Kuriak

          

       

      Hlinený dukát namiesto peňazí

      Je dobré dať peniaze človeku na ulici v núdzi? Určite je dobré pomôcť. A ešte lepšie je pomôcť efektívne. Aj o tom bolo stretnutie, ktoré absolvovali v pondelok 11. októbra 2021 študenti 2.AG v Diecéznej Charite v Žiline, na ul. Vysokoškolákov. Zdenka a Tomáš z Charity im predstavili činnosť a poslanie Charity. A najmä, zoznámili ich s novým projektom, ktorý sa rozbieha pod názvom „Hlinený dukát – šanca pomôcť s láskou a rozumom.“

      Projekt prinesie možnosť zakúpiť si hlinené dukáty (každý za jedno euro). Tieto dukáty sú efektívnou možnosťou ako pomôcť ľuďom v núdzi, na ulici, bez domova alebo tým, ktorí si od nás pýtajú jedlo. Za hlinený dukát si totiž budú môcť kúpiť jedlo v Charite a vo vybraných prevádzkach rýchleho občerstvenia. A tiež ďalšie služby v Charite (hygiena, nocľah, oblečenie). Ak darujeme eurá, môže sa stať, že skončia v alkohole alebo u niekoho, kto žobrajúcich ľudí vydiera alebo zneužíva. Hlinené dukáty budú mať hodnotu len pre tých, ktorí si skutočne potrebujú kúpiť potraviny a základné potreby.

      A ako môžu pomôcť študenti nášho gymnázia? Dobrovoľníckou prácou pri výrobe hlinených dukátov. Prácu s hmotou na výrobu dukátov a s raznicami si naši študenti v pondelok už vyskúšali. Charita však potrebuje najbližšie týždne vyrobiť dostatočný počet hlinených dukátov. Preto všetci gymnazisti dostanú cez EduPage správu, v ktorej bude informácia a pozvanie k pár hodinám dobrovoľníckej práce v najbližšom mesiaci.

      Vyrábať hlinené dukáty chce trochu šikovnosti a určite to zvládne ten, kto dá do toho trochu námahy. Prespať vonku v zime alebo byť hladný v sychravom jesennom počasí je omnoho ťažšie a mnohí ľudia to každoročne ani nezvládnu prežiť.

      Tak nebuď labuť a buď ochotný hodinku - alebo pár hodín, ak môžeš – venovať výrobe hlinených dukátov. Čoskoro správa v EduPage.

          

       

      Amoris – live stream celoslovenského projektu z našej školy 

      V nedeľu 10. októbra 2021 odštartoval celoslovenský projekt Amoris – program pre manželov, ktorý organizuje Rodinkovo – miesto prijatia pre rodiny. Obsahom projektu sú motivačné prednášky pre manželov, ktoré vedú skúsené manželské páry. Prednášky sú vysielané z jedného miesta a streamované do všetkých zapojených dekanátov. 

      Vo farnosti Žilina-mesto sa stretnutie uskutočnilo v priestoroch Spojenej školy Kráľovnej pokoja. Na stretnutí dobrovoľnícky pomáhali študenti aj učitelia gymnázia a toto stretnutie si vybral tím organizátorov zároveň aj ako miesto, z ktorého sa cez online video prenos prihovárali manželia Kondelovci a o. Roman Seko všetkým párom na dvadsiatich miestach na Slovensku. Organizátori i účastníci ocenili krásne priestory SSKP a technické vybavenie, ktoré umožnilo bezproblémový prenos a realizáciu podujatia. Tešíme sa na ďalšie stretnutia 17. a 24. októbra 2021. 

         

       

      „Výživná debata z Tlakového hrnca“ na gymnáziu 

      V piatok 24. septembra 2021 sa v 2. AG a v 2. BG uskutočnila ďalšia výživná debata z Tlakového hrnca. Lívia Halmkan z banskobystrickej organizácie Tlakový hrniec, n.o. tentokrát priniesla tému: výber životného partnera, budovanie vzťahu a príprava na manželstvo. Debata bola intenzívna a obohacujúca, atmosféra inšpirujúca. Ďakujeme druhákom za aktívny prístup a Lívii Halmkan za pokračujúcu spoluprácu. 

       

       

       

      Duchovná obnova 4.AG 

      V dňoch 21.9.-22.9.2021 sa žiaci 4.AG triedy Gymnázia Kráľovnej pokoja zúčastnili duchovnej obnovy v Terchovej - Šípkovej.  

      Duchovnú obnovu viedol veľmi dobre a zaujímavo p.kaplán Mgr. Michal Tichý a hlavnou témou bol čas. 

      Okrem prednášok žiakov čakali rozhovory, možnosť sv. spovede u p.kaplána, sv. omša, ale aj voľný čas, ktorý žiaci využili na prechádzku po Terchovej, hry, rozhovory.          

      Celý fotoalbum si pozriete po kliknutí na fotku.            

                                                                                                                    Mgr. Gabriela Králiková

       

      IMATRIKULÁCIE – ZOZNAMOVÁK (Oščadnica, 6.-8.9.)

      II. ročník imatrikulácií spojených so zoznamovacím výletom prvákov a druhákov na našom gymnáziu sa tento rok konal v neďalekej Oščadnici (minulý rok sme spolu trávili čas v malebnej Banskej Štiavnici). Program bol bohatý, príroda krásna, jedlo dobré, spánku pomenej a partia ľudí výnimočná. Spätná väzba ukázala kde sa ešte môžeme v organizácii tejto akcie posunúť, ale my sa s Vami chceme podeliť o pozitívne momenty v podobe milých odkazov i fotiek.

      Perfektné imatrikulácie. Pokračujte v takýchto akciách. Ďakujeme za super program.

      Bolo to super.

      Ďakujem za krásne strávený čas.

      Ďakujeme druhákom za super program a za fajn prekecané večery :)

      Nočná hra bola super, ďakujeme druhákom za super program.

      Bolo to úplne super, ste úžasní. Najviac sa mi páčili imatrikulácie v lese. Bolo tam veľa adrenalínu a veľmi som si to užila.

      Chcela by som pochváliť druhákov za to, aký nám spravili program. Imatrikulácie večer v lese boli naozaj skvelé a veľmi som si ich užila . Takže ďakujem.

       

      KAPA na stretnutí s pápežom Františkom v Košiciach

      Pápež František mal v programe stretnutie s mladými v utorok, 14. 9. 2021 popoludní, na košickom štadióne Lokomotíva. Skupina ľudí z Gymnázia Kráľovnej pokoja sa rozhodla, že si to nenechá ujsť. Najprv mala skupina 12 členov, neskôr to už bolo na mikrobus, keďže sme boli 16. Postupne sa skupina zväčšovala, a keď sme dosiahli číslo 30, vedeli sme, že vypravíme z KAPA za pápežom autobus. Nakoniec sa s priateľmi a hosťami číslo zastavilo na 41. Hoci sa šiestim z tohto počtu nakoniec nepodarilo získať vstupenku, aj tak sa nás 35 vydalo na cestu do Košíc autobusom.

      Nezažili sme žiadne veľké dopravné obmedzenia, naopak, po ceste bolo v buse veľa radosti aj sladkostí, ku ktorým prispela aj pani riaditeľka, ktorá nás bola ráno odprevadiť. Na štadión Lokomotíva sme dorazili približne o 13:00. Práve včas, aby sme ešte stihli odchod bubnovej show skupiny BATIDA. Po „utáborení“ sa v sektore sme sa zúčastnili zaujímavého sprievodného programu až do príchodu pápeža o 17:00.

      Po pozdravoch sa na pódiu postupne vyrozprávali tri svedectvá mladých ľudí. Každé z nich bolo zakončené otázkou. Konkrétne: o láske vo dvojici; o spovedi; o prijatí utrpenia a kríža. Pápež František sa týmto otázkam venoval vo svojom príhovore. Hovoril veľmi zrozumiteľne, konkrétne, k veci. Tak ako sme na to pri jeho príhovoroch zvyknutí (tento jeho príhovor, ale aj ďalšie, ktoré zazneli z jeho úst počas návštevy Slovenska, si môžete prečítať na linkoch pod týmto článkom).

      Každého možno oslovili iné veci z jeho príhovoru. Ako ochutnávka k tomu, aby sme sa k jeho príhovoru z Košíc vrátili, ponúkame nasledovné úryvky:

      • „Nie sme tu na to, aby sme žili zo dňa na deň, ale aby náš život bol dobrodružnou výpravou.“
      • „...vo veľkých príbehoch sú vždy dve ingrediencie: jedna je láska, druhá dobrodružstvo, hrdinstvo. Vždy idú spolu. Na to, aby bol život veľký, je potrebné jedno aj druhé: láska a hrdinstvo. Pozeráme sa na Ježiša, hľadíme na Ukrižovaného, je tu oboje: bezhraničná láska a odvaha dať svoj život až do konca, bez polovičatosti.“
      • „Nepočúvajte tých, ktorí vám hovoria o snoch a namiesto toho vám predávajú ilúzie. Snívanie je jedna vec, mať ilúzie iná. Tí, ktorí predávajú ilúzie tým, že hovoria o snoch: to sú manipulátori šťastia.“
      • „Nežijeme na to, aby sme sedeli na lavičke ako náhradníci za niekoho iného. ...každý je v Božích očiach jedinečný.“
      • „Boh nás chce mať pevne zasadených na zemi, spojených so životom; nikdy nie uzavretých, ale vždy otvorených pre všetkých! Zakorenení a otvorení. Rozumiete? Zakorenení a otvorení.“
      • „... sťažovanie sa a pesimizmus nie sú kresťanské, Pán nemá rád smútok a keď niekto zo seba robí obeť. Nie sme stvorení, aby sme skláňali hlavu k zemi, ale aby sme ju pozdvihli k nebu, ku druhým, smerom k spoločnosti.“
      • „Nechodíme na spoveď ako potrestaní, ktorí sa musia pokoriť, ale ako deti, ktoré bežia do Otcovho objatia. A Otec nás dvíha v každej situácii, odpúšťa nám každý hriech. Počúvajte dobre toto: Boh vždy odpúšťa!“
      • „A keď pôjdete nabudúce na spoveď, spomeňte si: Dostanem znova to objatie, ktoré mi urobilo tak dobre. Nejdem k sudcovi vyrovnať účty, ale k Ježišovi, ktorý ma miluje a uzdravuje ma. Dajme v spovedi prvé miesto Bohu. Ak je on hlavnou postavou, všetko sa stáva pekným a spoveď je sviatosťou radosti. Áno, radosti: nie strachu a súdu, ale radosti. A je dôležité, aby kňazi boli milosrdní. Prosím vás, nikdy nie vyzvedaví, nikdy inkvizítorskí, ale bratia, ktorí darujú Otcovo odpustenie, ktorí sprevádzajú v tom Otcovom objatí.“
      • „Boh trpí, keď si myslíme, že nám nemôže odpustiť, pretože je to ako keby ste mu povedali: „Si slabý v láske!“. Povedať toto Bohu je škaredé! Povedať mu, že „v láske si slabý“. Naopak, Boh sa raduje, keď nám odpúšťa, zakaždým. Keď nás zdvihne, verí v nás ako prvýkrát, nenechá sa odradiť. My sa necháme odradiť, on nie. Nevidí hriešnikov, ktorých by nálepkoval, ale deti, ktoré miluje.“
      • „A vždy, keď sa spovedáme - nikdy na to nezabudnime – je v nebi oslava. Nech je to tak aj na zemi!“

      Pápež zakončil svoj príhovor slovami. „Drahí mladí, chlapci i dievčatá, želám vám túto radosť, silnejšiu ako čokoľvek iné. Prajem vám, aby ste ju zaniesli svojim priateľom. Nie kázne, ale radosť. Prinášajte radosť! Nie slová, ale úsmevy, bratskú blízkosť. Ďakujem vám, že ste ma počúvali a prosím vás o poslednú vec: nezabudnite sa za mňa modliť.“

      Potom nasledovala krátka modlitba, požehnanie, objatia, malé darčeky (niektorí z nás zahliadli, že pápež dostal aj ponožky). Po pápežovom odchode zo štadióna sme ešte začuli Simu Magušinovú, a ďalších hostí. Avšak kvôli 270 km ceste na západ sme štadión opustili a vybrali sa späť domov. V škole sme 20 minút pred polnocou (našťastie) už nikoho nenašli, a tak sme sa trochu unavení, ale šťastní dostali domov.

      Ďakujeme našej škole, že nám pomohla sa dostať na podujatie, ktoré zvykne bývať na Slovensku raz za 20 rokov. A celej partii z autobusu, že to bola výborná akcia.

        

      Ad honorem Dei gloriam.

      Odkazy na príhovory pápeža Františka na Slovensku

      Príhovor pápeža verejným predstaviteľom Slovenska

      https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-09/prihovor-papeza-na-slovensku-v-prezidentskom-palaci.html

      Príhovor pápeža Františka v Dóme sv. Martina

      https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-09/prihovor-papeza-frantiska-v-dome-sv-martina.html

      Homília pápeža Františka v Prešove

      https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-09/papez-uz-je-v-presove.html

      Príhovor pápeža v Košiciach na Luníku IX

      https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-09/slova-papeza-romskej-komunite-vzdy-sa-citte-v-cirkvi-ako-doma.html

      Príhovor pápeža v Košiciach na štadióne Lokomotíva

      https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-09/svaty-otec-frantisek-medzi-mladymi-v-kosiciach-video.html

      Homília pápeža Františka v Šaštíne

      https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-09/v-sastine-vrcholi-apostolska-cesta-papeza-frantiska.html

      (autor článku Ján Hrkút, foto Ľubo Bechný)

       

       

      Dňa 17. 9. 2021 sme zorganizovali futsalový turnaj o pohár riaditeľky školy pre gymnázium. Turnaja sa zúčastnilo 5 tímov. Zápasové tempo bolo vysoké a žiaci dali zo seba maximum. 

      1. miesto IV. AG, 

      2. miesto II. BG, 

      3. miesto II. AG. 

      Najlepší strelec bol Jakub Mahút zo IV. AG počtom s 9 gólmi.

      Najlepší hráč bol Matúš Hatala z II. BG. 

      Najkrajší gól zaznamenal Richard Dibala zo IV. AG. 

      Ďakujeme žiakom za účasť a tešíme sa na ďalšie turnaje. 

       Mgr. Dominik Hriník

       

      KAPA na školských majstrovstvách okresu Žilina študentov a študentiek v zrýchlenom šachu. 

      9. 9. 2021 sa tím gymnazistov v zložení Andrej Leitner (3.AG), Šimon Jaroš (2.BG) a Andrej Lukáčik (2.AG) zúčastnili tradičnej žilinskej šachovej súťaže. Hralo sa švajčiarskym systémom na 7 kôl s hracím tempom 2 x 10 min. + 5 sek. na partiu, bez zapisovania ťahov. Turnaja sa celkovo zúčastnilo 32 študentov a študentiek. V premiérovej účasti našej školy na tomto každoročnom turnaji sa z našich gymnazistov najviac darilo Andrejovi Lukáčikovi, ktorý obsadil celkovo 13. miesto. Šimon Jaroš skončil 22. a Andrej Leitner 29. Sme hrdí na solídnu reprezentáciu našich študentov. 

      Šach začína mať aj na našej škole svoje miesto. Od októbra 2021 sa začína šachový krúžok práve pod vedením Šimona Jaroša (názov krúžku: Šach s prímesou šermu). Do šachového krúžku sa môžu prihlásiť začiatočníci aj pokročilí z 2. st. ZŠ a gymnazisti. Samotné šachové tréningy obohatia príležitostne ukážky a nácvik šermu (bezpečné vymäkčené šable a meče).  

      Audere est Facere! 

       

      Školský rok 2020/2021

       

      Učíme sa architektúru v teréne, alebo ako sme spoznávali architektúru Mariánskeho námestia v Žiline.

          

      Celý fotoalbum si otvoríte po kliknutí na fotku. 

      Mgr. G.Králiková

       

      Rok svätého Jozefa – Ikona svätého Jozefa s 2.AG – marec 2021

      Svätý otec František tento liturgický rok vyhlásil za Rok svätého Jozefa. Spoločne so študentami 2. AG sme si priblížili ikonu svätého Jozefa a priblížili sme si biblický pohľad na svätého Jozefa. Reflexiou - výstupom z týchto hodín počas dištančného vzdelávania boli zaujímavé básnické formy (cinquain). Kto má záujem, môže si prečítať výklad k ikone sv. Jozefa prečítať tu.

       

      Jozef

      mierumilovný, verný

      ochraňovať, milovať, pomáhať

      Jeden z mnohých synov

      manžel

      Jozef
      starostlivý, zodpovedný
      chráni, miluje, stará sa
      berie zodpovednosť na seba
      otec

      Jozef

      starostlivý múdry

      staral sa, pracoval, viedol

      muž zodpovednosti, stotožnený s poslaním

      otec

      Jozef

      skromný, šikovný

      učí, ochraňuje, pomáha

      nevlastný otec je tiež otec

      rodič

      Jozef

      Milujúci, milý

      Vychováva, pomáha, ochraňuje

      Milujúci rodič je základ

      Muž

      Jozef
      múdry, skromný
      ochraňujem, pomáham, starám sa
      rodina ako svätý chrám
      otec

      Mgr. Zuzana Michaľaková a študenti 2.AG

       

       

      LAND ART PODĽA NAŠICH PRVÁKOV

      Naši prváci opäť na Umení a kultúre predviedli svoju kreativitu. Na základe poznatkov o umení Land art sa aj oni pokúsili o malé diela počas Veľkonočných sviatkov. Zároveň ich aj táto aktivita vyviedla z domu do prírody, na prechádzku do parku, alebo len tak do záhrady. Tak si pozrite, akí sú kreatívni alebo aká je ich predstavivosť.

      Celý fotoalbum otvoríte po kliknutí na fotku. 

       

      Mgr. G.Králiková

       

      Pôst očami prvákov

       

       

      Žiaci 1.AG a 1.BG triedy na hodine Umenia a kultúry dostali za úlohu vyjadriť umelecky ako chápu pôst a čo všetko pod slovom pôst rozumejú. A tak vznikli básničky, kresby, zamyslenia, krátke príbehy, ale aj anketa, či pôstne predsavzatia na každý deň spracované kreatívnou formou. Veď posúďte sami, ako sú naši prváci kreatívni...

      Pozrite si celý fotoalbum po kliknutí na nasledujúci obrázok.

      Práce študentov: 

      Pôst očami spoločenstva Ruah

      Báseň o pošte

       

                                                                                 Mgr. Gabriela Králiková

       

      MEDZINÁRODNÉ VIANOCE NA KAPE

       

      Posledný deň pred prázdninami študenti prvého a druhého ročníka nášho gymnázia prežili vyučovanie nemeckého a anglického jazyka netradične a vo vianočnej nálade.

      V spolupráci s medzinárodnou organizáciou KERIC z Čadce mali naši študenti možnosť aspoň na chvíľu okúsiť, ako a či vôbec sa slávia Vianoce v iných častiach sveta.

       

       

       

       

      Dobrovoľníci z Nemecka, Portugalska, Gruzínska, Turecka, Brazílie a Južnej Afriky si pre nás pripravili escape rooms, kde boli študenti rozdelení na malé skupiny a postupne sa snažili odpovedať na rôzne otázky týkajúce sa Vianoc v týchto krajinách a tak otvoriť zámok a posunúť sa ďalej. Dozvedeli sme sa napríklad, že typický vianočný dezert „Rabanadas“ pečú v Portugalsku výlučne staré mamy. Alebo aj to, že v Brazílii sa Vianoce slávia počas letných prázdnin a v Gruzínsku sa Vianoce slávia 7.januára a naopak v Turecku vôbec.

      Sme veľmi radi, že naši študenti mohli aj počas týchto ťažkých časov aj takýmto spôsobom načerpať vianočnú atmosféru a spoznať iné národnosti. A tak už nezostáva nič iné, len zaželať všetkým Merry Christmas, Frohe Weihnachten alebo Feliz Natal!

      „Vianoce nie sú o otvorení našich darov, ale o otvorení našich sŕdc.“


      Mgr. Jakub Krenželák

       

       

      OLYMPIÁDA Z NEMECKÉHO JAZYKA

      Dňa 30.11.2020 sa na našej škole uskutočnila Olympiáda v nemeckom jazyku, ktorej sa zúčastnili piati žiaci prvého ročníka gymnázia a spoločne si zmerali sily v písomnej a ústnej časti ONJ, a tak zabojovali o postup do Okresného kola v kategórii 2A. Olympiáda tento rok prebiehala netradične – online formou. Aj napriek tomu sme si mohli okrem vedomostí našich žiakov užiť aj zábavu pri ústnej časti. 

      Víťazmi školského kola ONJ sa stali Pavol Letošťák z I.AG a Matúš Minjarík z I.BG. 

      Všetkým zúčastneným ďakujeme a veríme, že sa stretneme aj o rok. Našim dvom olympionikom prajeme veľa úspechov v Okresnom kole ONJ! 

      Vaši učitelia NEJ

       

      Vyhodnotenie Medzinárodnej informatickej súťaže iBobor 2020

      Súťaž sa uskutočnila  dňa 12.  11. 2019. Za našu školu súťažili žiaci 1. a 2. ročníka. Žiaci k súťaži pristupovali zodpovedne a 6 žiakov získalo diplom úspešných riešiteľov. 

      Poradie

      Meno a priezvisko

      Trieda

      Dosiahnutý výsledok

      Celkom

      Škola

      190.-269

      1.

      Andrej Lukáčik

      1. AG

      68,01 bodov, 97.percentil

      úspešný riešiteľ

      190.-269.

      1.

      Šimon Jaroš

      1.BG

      68,01 bodov, 97. percentil

      úspešný riešiteľ

      356.-385.

      2.

      Andrej Leitner

      2. AG

      64,01 bodov, 94. percentil

      úspešný riešiteľ

      791.-801.

      3.

      Pavol Letošťák

      1. AG

      59,01 bodov, 87. percentil

      úspešný riešiteľ

      987.-1138.

      4.

      Marianna Kralovanská

      2. AG

      56,02 bodov, 84. percentil

      úspešná riešiteľka

      1153.-1344.

      5.

      Jakub Hodoň

      2. AG

      54,69 bodov, 82. percentil

      úspešný riešiteľ

       

      Úspešní riešitelia získajú diplom od organizátora súťaže. Ostatným žiakom patrí poďakovanie za účasť. 

      Ing. Daniel Kuriak

       

      Branný kurz a účelové cvičenie

      Už tradične v mesiaci september prebieha na škole branný kurz. Prvý deň, pondelok 7.septembra sme všetci absolvovali teoretickú prípravu a dozvedeli sa na hodinách ako riešiť mimoriadne situácie (vypuknutie požiaru, pretrhnutie vodnej nádrže, chemický útok, ...) ako ošetriť raneného, poskytnúť mu prvú pomoc, zavolať záchranárov a na ďalších hodinách ako sa správať v prírode, ako bezpečne založiť oheň, prežiť snehovú búrku v horách a iné nezvyčajné situácie, ktoré sa pri pobyte v prírode môžu stať aj nám.

      Po dôkladnej príprave sme na druhý deň v utorok nacvičovali evakuovanie školy po vyhlásení poplachu. Po nástupe v triedach, sme na signál evakuovali jednotlivé triedy na školský dvor. Potom sme sa spočítali, zistili, či všetci opustili zamorený priestor školy a vydali sme sa na účelové cvičenie. Žiaci základnej školy vyrazili smerom do Žilinského lesoparku, študenti gymnázia si vybrali náročnejší pochod na výhliadkovú vežu na Dubni. Po dosiahnutí cieľa účelového cvičenia nasledoval krátky oddych a plnenie úloh z topografie ako je určovanie svetových strán, orientácia v teréne bez mapy. Mladší žiaci spoznávali faunu a flóru miestneho lesoparku. Nasledoval návrat ku škole a ukončenie cvičenia s konštatovaním, že všetky ciele boli splnené a všetci sme úspešne absolvovali kurz.

      Veliteľ cvičenia pre gymnázium  J. Janek  

      Veliteľ cvičenia pre základnú školu D. Hriník

      Fotoalbum

       

      Imatrikulácie a teambuilding  študentov 1. a 2.ročníka

      Krátko po začiatku školského roka sme sa rozhodli pre netradičný krok. Študenti 2.AG triedy sa rozhodli pozvať svojich nových spolužiakov, študentov 1.AG a 1.BG na tri dni do Banskej Štiavnice. V tomto krásnom prostredí, ubytovaní v Skautskom dome, sme pripravili pre našich prvákov bohatý program. Hneď prvý deň sme aj za účasti pána kaplána M.Daniška absolvovali krížovú cestu na miestnej naozaj netradičnej kalvárii a po jej absolvovaní pre nás pán kaplán odslúžil aj svätú omšu v miestnom kostole. Druhý deň bol venovaný temabuildingovým aktivitám, alebo aktivitám na vzájomné spoznanie sa. Aj z fotografií je zrejmé, že vznikali rôzne naozaj zábavné situácie, do ktorých sa zapojili nielen študenti ale aj učitelia. Po večeri došlo aj na hlavný a prvákmi očakávaný okamih. Imatrikulačný akt sa po prvý raz na našej škole odohral v prírode. Druháci si dôkladne pripravili pre prvákov trasu, ktorú museli v skupinkách prejsť všetci prváci. Samozrejme nebolo to len tak – pochod sa odohral počas noci v tmavom lese a druháci to prvákom „spríjemňovali“ po celej trase. Na konci tohto pochodu sme sa v krásnom prostredí banskoštiavnických tajchov dočkali imatrikulačného aktu. Prváci zopakovali imatrikulačný sľub a týmto boli prijatí do našich radov. V tretí, záverečný deň sme spoznávali krásy Banskej Štiavnice.

      Aj touto cestou chceme našim prvákom  zaželať, aby sa medzi nami cítili príjemne a dosahovali výborne študijné výsledky. Čakajú ich naozaj krásne štyri roky na našom gymnáziu a podobných akcií ako bola táto, zažijú ešte niekoľko. Pevne veríme, že tento teambuilding im pomohol spoznať nových spolužiakov ako aj učiteľov.

      J. Janek – triedny učiteľ 2.AG

      L. Hrkútová – triedna učiteľka 1.AG, M. Kľučiariková – triedna učiteľka 1.BG

      J. Krenželák, D. Hriník

      Fotoalbum

       

      Školský rok 2019/2020

       

      Učili sme sa čítať ikony

      Dňa 9. 3. 2020 sme sa s triedou 1. AG zúčastnili v Žiline prehliadky expozície ikon. Bolo to počas hodín umenia a kultúry.  Pani Urbaníková nám porozprávala o technikách písania ikon a o samotných námetoch a symboloch, ktoré na ikonách nájdeme. Žiakov zaujímali materiály, na ktoré sa ikony píšu, ale aj symbolika farieb.

      Počas vysvetľovania nám boli predstavené aj alegorické ikony, ako napr. Ikona „Premenenia Pána na hore Tábor“. Nakoniec nám bolo umožnené si pozrieť ikony, ktoré nás zaujali.

      Žiaci mohli zažiť umenie nie len po teoretickej stránke, ale aj cez konkrétnu návštevu expozície. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Filozofická olympiáda 2. kolo -  výsledky

      Dňa 28.1.2020 sa z Gymnázia Kráľovnej pokoja žiaci Lukáš Gašpierik a Alžbeta Sušienková zúčastnili druhého kvalifikačného kola Filozofickej olympiády v Ružomberku. V tomto kole písalo esej v anglickom jazyku 19 súťažiacich a náš Lukáš sa umiestnil na výbornom 4. mieste.

      Lukášovi Gašpierikovi srdečne blahoželáme a obom súťažiacim ďakujeme za veľmi peknú reprezentáciu našej školy.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      ŠTUDENTSKÉ VOĽBY

      Dňa 6. 2. 2020 sa na našom gymnáziu uskutočnili simulované študentské voľby, parlamentné voľby. Zapojiť sa mohli do volieb žiaci gymnázia a mohli si vyskúšať, ako také voľby prebiehajú. Počas hodín, ale aj počas prestávok pred voľbami študenti diskutovali o politických stranách a kandidátoch a rozmýšľali, komu dajú svoj hlas. Z počtu 135 študentov gymnázia sa nakoniec zapojilo do simulovaných volieb 65 študentov.

      O priebeh volieb sa starala komisia zostavená zo študentov štvrtého ročníka. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Filozofická olympiáda -  výsledky

      Naši 12 študenti gymnázia sa zúčastnili Filozofickej olympiády dňa 26.11.2019 , ktorú organizovala  Katedra filozofie FF Katolíckej univerzity v Ružomberku. Podstatou súťaže bolo napísať filozofickú esej na jednu z troch ponúknutých tém:

      Čo je zlé, škodí; čo škodí, robí horším; bolesť a chudoba nerobia horším: teda nie sú zlom. (Seneca)

      Hovorím vám:  „Vyhýbať sa námahe máte právo iba v mene inej námahy, lebo rásť musíte do veľkosti.“ (Antoine de Saint – Exupéry)

      Hypotézy sú ako lešenia, ktoré sa stavajú pred stavbou a keď je stavba hotová, rozoberú sa; sú nepostrádateľné pre robotníka; nesmie však lešenie považovať za stavbu. (Johann Wolfgang von Goethe).

      Do kvalifikačného kola postupuje 20 súťažiacich a z počtu 196 zúčastnených študentov z celého Slovenska sa medzi dvadsať najlepších prebojovali aj študenti z našej školy Lukáš Gašpierik 4.AG a Alžbeta Sušienková 2.AG.

      Srdečne blahoželáme, ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy a držíme palce v kvalifikačnom kole.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Prakticky sa učíme psychológiu

      Žiaci 4. AG sa cez hodinu semináru z občianskej náuky dňa 19. 12. 2019 vybrali na návštevu, besedu so psychológom PhDr. Františkom Skokanom. Navštívili jeho ambulanciu, v ktorej sa venuje klinickej, pracovnej a poradenskej psychológii a mali tak možnosť aj prakticky sa oboznámiť s mnohými vecami, ktoré psychológia ponúka a rieši a dokonca si niektoré veci aj vyskúšať. Pán psychológ sa zameral najmä na ukážky diagnostiky v pracovnej a v klinickej psychológii. Pri svojom rozprávaní nezabudol pripomenúť aj prevenciu, ktorú musia riešiť pri drogovo závislých ľudoch a ochotne odpovedal aj na zvedavé otázky našich štvrtákov. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      VÝSLEDKY VÝTVARNEJ SÚŤAŽE ČERVENÉ STUŽKY

      1. Daniela Dolníková 1. AG

      2. Jakub Hodoň 1. AG

      Srdečne blahoželám.

      Do súťaže sa zapojili žiaci 1. AG triedy gymnázia. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.  

      Mgr. G.Králiková

       

      Trieda 2.AG na potulkách

      Jeden pekný deň sme si v triede povedali, že treba utužovať vzťahy aj mimo školy, a tak sme sa vybrali spoločne spoznávať Viedeň  a nadýchať sa nastávajúcej vianočnej atmosféry. A tak sa posledná novembrová sobota, 30. 11. 2019, niesla v znamení histórie, ktorá vo Viedni číhala na nás na každom kroku, ale aj v zábave a atmosfére prichádzajúceho vianočného obdobia. Užili sme si spoločné chvíle,  nasmiali sme sa, ale aj čo to použili z nemčiny či angličtiny a spoznali sme miesta dýchajúce históriu. Bol to pre nás požehaný čas, ktorý sme si mohli takto užiť. 

      Veríme, že tento výletík nie je posledný a ešte zažijeme spoločné chvíle na ďalších akciách triedy a školy. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.  

      Mgr. G. Králiková  a 2. AG

       

      OLYMPIÁDA ĽUDSKÝCH PRÁV – ŠKOLSKÉ KOLO

      Školské kolo: 19.11.2019

      1. Sandra Kamasová, 4.AG - (32b/35b)

      1. Alica Loncová 3.AG - (32b/35b)

      3. Terézia Mičianiková 3.AG - (29b/35b)

      3. Pavol Kubica  3.AG - (29b/35b)

      Tento rok sa olympiády ľudských práv zúčastnilo 11 žiakov gymnázia, za čo im patrí veľké ďakujem.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Filozofická olympiáda

      Opäť po roku sa naši študenti gymnázia zúčastnili Filozofickej olympiády. Medzi odvážlivcov, ktorí sa popasovali s jednou z tém patrili z 2. AG K. Bačová, L. Lihocká, A. Sušienková, M. Rovňáková, R. Dibala, z 3. AG M. Hartlová, P. Kubica, A. Loncová, T. Mičianiková, S. Nemcová a zo 4. AG Ľ. Jančiga, L. Gašpierik. Olympiáda  sa uskutočnila dňa 26. 11. 2019 a opäť ju organizovala  Katedra filozofie FF Katolíckej univerzity v Ružomberku. Podstatou súťaže bolo napísať filozofickú esej na jednu z troch ponúknutých tém.

      I keď výsledky olympiády budú zverejnené až 20.decembra 2019, možeme spolu so študentami pozitívne zhodnotiť súťaž, kde okrem zlepšovania sa v interpretácii, argumentácii, v učení sa kritickému  a tvorivému mysleniu, študenti majú možnosť zažiť aj atmosféru akademickej pôdy univerzity. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr.G.Králiková

       

      Vyhodnotenie Medzinárodnej informatickej súťaže iBobor 2019

      Súťaž sa uskutočnila  dňa 14.  11. 2019. Za našu školu sa jej zúčastnilo 58 žiakov 1. a 2. ročníka. Žiaci k súťaži pristupovali zodpovedne a 9 žiakov získalo diplom úspešných riešiteľov, čo prestavuje 16 % súťažiacich.

      Vynikajúci úspech dosiahol žiak 2. AG Marek Tvarožek, ktorý dosiahol plný počet bodov a získal tak kumulované 1. miesto  v rámci všetkých súťažiacich.  

      Úspešní riešitelia kategórie Junior celkom 7 994 súťažiacich, za školu 58

      Poradie

      Meno a priezvisko

      Trieda

      Dosiahnutý výsledok

      Celkom

      Škola

      1. - 90.

      1.

      Marek Tvarožek

      2. AG

      80,00 bodov, 100. percentil

      úspešný riešiteľ

      765. - 828.

      2.

      Kristína Bačová

      2. AG

      64,01 bodov, 90. percentil

      úspešná riešiteľka

      1304. - 1323.

      3.

      Jakub Valek

      2. AG

      59,34 bodov, 84. percentil

      úspešný riešiteľ

      1447. - 1596.

      4.

      Andrej Leitner

      1. AG

      57,35 bodov, 82. percentil

      úspešný riešiteľ

      2066. - 2117.

      5.

      Simona Kolenová

      1. AG

      53,36 bodov, 74. percentil

      úspešná riešiteľka

      2118. - 2174.

      6.

      Natália Klottonová

      2. AG

      53,35 bodov, 74. percentil

      úspešná riešiteľka

      2191. - 2218.

      7.

      Alžbeta Sušienková

      2. AG

      52,68 bodov, 73. percentil

      úspešná riešiteľka

      2242. - 2357.

      8.

      Martin Kováč

      2. AG

      52,02 bodov, 72. percentil

      úspešný riešiteľ

      2360. - 2362.

      9.

      Adam Lihocký

      1. AG

      52,00 bodov, 70. percentil

      úspešný riešiteľ

       

      Úspešní riešitelia získajú diplom od organizátora súťaže. Ostatným žiakom patrí poďakovanie za účasť. Ďakujeme tiež všetkým pedagógom, ktorí sa podieľali na príprave a organizácii súťaže v rámci školy. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.  

      Mgr. Miroslav Malacha

       

      Noc v škole sa opäť vrátila

      Študenti SŠKP Gymnázia Kráľovnej pokoja v Žiline sa 11. 10. 2019 opäť po roku spoločne stretli na obľúbenej akcii s názvom Noc v škole, tento rok vo veľmi hojnom počte 62. Celá akcia sa niesla v duchu témy „Odvaha viery“, kedy študenti cez spoločné hry, písanie listov a kreatívne chvály sa snažili nájsť v sebe odvahu veriť, ale aj napísaním listov povzbudiť iných vo viere. Počas Noci v škole sa mohli študenti zúčastniť sv.omše s p. kaplánom D. Balejom, chvál, ktoré si študenti zorganizovali, ale aj sa vyblázniť v telocvični pri volejbale, vybíjanej, či hrách, ktoré si vzájomne študenti  pripravili.  

      Noc v škole priniesla aj mnoho ďalších aktivít, popri ktorých mohli študenti zažiť veľa zábavy a popri tom sa vzájomne spoznávať a nadväzovať nové priateľstvá.

      Sme radi, že sa opäť táto akcia stretla s veľkým pozitívnym ohlasom a veríme, že takto o rok sa budeme môcť na Noci v škole opäť spoločne zabaviť. Ďakujeme všetkým zúčastneným, boli ste skvelí. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. G. Králiková, Mgr. A. Hančinská

       

      Školský rok 2018/19

       

      Paris la belle sur la Seine, alebo Paríž, kráska na Seine

      V dňoch 12.-16. 6. 2019 sa žiaci Gymnázia Kráľovnej pokoja zúčastnili poznávacej exkurzie do Paríža. Počas exkurzie sme navštívili malebné zákutia Paríža, ako Panthéon, Luxemburske záhrady, katedrálu Notre Dame aspoň z vonku, či Louvre  a ďalšie miesta veľkomesta, ktoré z každej strany dýchali históriou, ale aj modernou, kulinárstvom, módou a mnohými ďalšími „vôňami“. Poprechádzali sme sa po známej ulici Champs-Élysées až k Víťaznému oblúku a nezabudli sme si pozrieť Paríž aj z vtáčej perspektívy pri návšteve Eiffelovej veže. No a k cestovaniu patrí aj zábava, ktorú sme si posledný deň exkurzie naplno užili v Disneylande. Odniesli sme si veľa nových informácii o tomto nádhernom meste a tiež veľa krásnych spomienok, ktoré sú zdokumentované aj vo forme fotiek na stránke školy.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Návšteva Katolíckej univerzity v Ružomberku

      Naši študenti 3.AG  sa dňa 13.3.2019 zúčastnili exkurzie na Katolícku univerzitu v Ružomberku. Počas exkurzie si žiaci pozreli televízne a rozhlasové štúdium katedry žurnalistiky, univerzitnú knižnicu a potom sa zúčastnili na katedre psychológie popularizačnej prednášky pána doktora Holdoša s názvom „Všetko, čo ste chceli vedieť o závislosti od internetu“.

      Študenti našej školy mohli aj takto získať nové informácie z problematiky psychológie a zažiť univerzitnú atmosféru. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Ako sme sa učili čítať ikony

      Dňa 21. 2. 2019 sme sa (trieda 1. AG)  zúčastnili v Žiline prehliadky expozície ikon. Bolo to počas hodín umenia a kultúry.  Pani Urbaníková nás previedla históriou ikon, porozprávala o technikách písania ikon a o samotných námetoch a symboloch, ktoré na ikonách nájdeme. Zaujímali nás materiály, na ktoré sa ikony píšu, ale aj symbolika farieb. Prednáška bola pre nás zaujímavá a pútavá. Potom sme mali možnosť si aj sami pozrieť ikony, ktoré nás zaujali. 

      Sme radi, že sme sa mohli zúčastniť tejto výstavy a chceme poďakovať našej pani učiteľke Mgr. Králikovej, že nás tam vzala a opäť nám umožnila zažiť umenie nielen po teoretickej stránke, ale aj cez konkrétnu návštevu expozície. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Jakub Válek  1.AG a Mgr. Gabriela Králiková

       

      Prednáška o dobrovoľníctve v Afrike

      Naša bývalá študentka Dominika Maťková k nám do školy prišla porozprávať o svojom polročnom pobyte v Afrike - v Ugande, kde pôsobila ako dobrovoľníčka v projekte Slovenskej katolíckej charity - v centre, ktoré sa stará o 55 HIV pozitívnych detí. Počas pobytu bola navštíviť aj dievčatko Elizabeth, ktoré si naša škola adoptovala (zabezpečujeme jej základné životné potreby a možnosť navštevovať školu). Sme Dominike vďační za možnosť spoznávať život v Afrike a za sprostredkovanie stretnutia s Elizabeth :). Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Katarína Filipová

       

      ŠTUDENTSKÉ VOĽBY

      Dňa 14. 2. 2019 sa na našom gymnáziu uskutočnili simulované študentské voľby, prvé kolo voľby prezidenta SR. Zapojiť sa mohli do volieb žiaci gymnázia a mohli si vyskúšať, ako také voľby prebiehajú. Počas hodín, ale aj počas prestávok pred voľbami študenti diskutovali o kandidátoch, čítali si ich profili na výveske a rozmýšľali, komu dajú svoj hlas. Z počtu 97 študentov gymnázia sa nakoniec zapojilo do simulovaných volieb 65 študentov.

      O priebeh volieb sa starala komisia zostavená zo študentov tretieho ročníka. Tešíme sa na druhé kolo v marci. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Hviezdoslavov Kubín, školské kolo 2018/19

      Dňa 07. 2. 2019 nás zaodeli krásou slova študenti gymnázia v školskom kole Hviezdoslavovho Kubína. Zmerali si hlasy v poézii a v próze. Umelecké dojmy boli ocenené nasledovne: 

      zlaté miesto za poéziu bolo udelené študentovi III. AG Tomášovi Hruškovicovi,

      strieborné  študentke I. AG Alžbete Sušienkovej, 

      brondzové miesta si podelili dvaja študenti – Marek Štefánik z III. AG a Mária Piteková zo IV. AG. 

      V próze boli obsadené dve miesta: 

      zlaté miesto získala študentka III. AG Ema Slyšková, 

      strieborné Anna Margita Smrekovská z III. AG. 

      Víťazom blahoželáme, pričom nás teší záujem študentov rozvíjať kultúru a literatúru cez ich umelecké stvárnenie. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Mária Heroneková

       

      Hodiny chémie zaujímavo 

      Dňa 04. 02. 2019 poslucháčky doktorandského štúdia chémie z Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe v rámci propagácie študijných odborov tejto školy a náboru nových študentov zorganizovali na našej škole prednášku Hodiny chémie zaujímavo. Žiaci si mohli nielen pozrieť, ale aj aktívne odskúšať rôzne pokusy z anorganickej, fyzikálnej a bioorganickej chémie. Program vzbudil u žiakov pozitívne ohlasy. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      RNDr. Bibiána Holíková

       

      Európska únia: silný hráč alebo chorý muž?

      Dňa 30. 1. 2019 sa študenti tretieho a štvrtého ročníka gymnázia zúčastnili prednášky Mgr. Ivana Koniara, PhD. z Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

      Cieľom prednášky bolo predstaviť Európsku úniu v globálnom kontexte a oboznámiť študentov s úlohami EÚ smerom k národným štátom a rolou EÚ ako medzinárodného aktéra. Prednáška stručne priblížila „logiku“ európskej integrácie a dopady integrácie na členské štáty únie. Predstavila silné a slabé stránky integračného procesu, ukázala aké dlhodobé výzvy stoja pred EÚ ako globálnym hráčom svetovej politiky. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Zažili ste už vypočúvanie na vlastnej koži?

      V pondelok 8. januára 2019 sme ako žiaci IV. AG mali možnosť zúčastniť sa seminára organizácie Post Bellum pod názvom „Tak toto neprejde“. Počas workshopu bolo veľa vypovedaného, ale bolo nám odhalené aj to zamlčané.

      Úvod sa niesol v duchu zoznamovania sa, či už s prácou občianskeho združenia, ale aj s jeho členmi a s konkrétnou spomienkou na tých, ktorí prežili útrapy socializmu. Postupne nám boli odhaľované nielen klady, ale aj zápory uvedenej doby. Mohli sme pochopiť konkrétny strach odporcov režimu, ktorý sme prežívali pri tvorení samizdatov – tzv. kníh s buričskými myšlienkami – a neskôr aj pri reálnom vyšetrovaní a vypočúvaní. Mali sme možnosť vcítiť sa do obdobia, keď človek nemohol veriť rodine, priateľom či susedom. Zradcovia boli všade, no najmä  tam, kde ste ich čakali najmenej.

      Som veľmi rada, že dnes už nemusíme žiť v strachu, ale môžeme slobodne vyjadriť svoj názor. No aj to je ukazovateľ, aby sme nezabúdali na našu históriu a neopakovali chyby, ktorých sa dopúšťali naši predkovia. A za túto živú pripomienku vďačíme práve občianskemu združeniu Post Bellum. Dúfam, že raz budete mať tiež možnosť vypočuť si z ich úst fakty o socializme podané neobvyklou ľudskosťou tých, ktorí to prežili. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mária Piteková, IV. AG

       

      Psychológia trochu inak

      Žiaci 4. AG sa cez seminár z občianskej náuky vybrali dňa 11. 1. 2019 na návštevu, besedu so psychológom PhDr. Františkom Skokanom. Navštívili jeho ambulanciu, v ktorej sa venuje klinickej, pracovnej a poradenskej psychológii a mali tak možnosť aj prakticky sa oboznámiť s mnohými vecami, ktoré psychológia ponúka a rieši. Pán psychológ sa zameral najmä na ukážky diagnostiky v pracovnej a v klinickej psychológii, žiaci si dokonca mohli aj niektoré testovanie vyskúšať. Pri svojom rozprávaní nezabudol spomenúť aj prevenciu, ktorú musia riešiť pri drogovo závislých ľudoch a veľmi ochotne aj odpovedal na zvedavé otázky našich štvrtákov. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Filozofická olympiáda

      Študenti gymnázia z 1. AG K. Bačová, L. Lihocká, A. Sušienková, 2. AG M. Hartlová, P. Kubica, A. Loncová, T. Mičianiková, M. Neupauerová, 3. AG Ľ. Jančiga, L. Gašpierik a 4. AG F. Brodňan, P. Holý sa dňa 12. 12. 2018 zúčastnili Filozofickej olympiády študentov stredných škôl, ktorú organizuje Katedra filozofie FF Katolíckej univerzity v Ružomberku. Podstatou súťaže bolo napísať filozofickú esej na jednu z troch ponúknutých tém.

      I keď výsledky olympiády budú zverejnené až 15. januára 2019, možeme spolu so študentami pozitívne zhodnotiť súťaž, kde okrem zlepšovania sa v interpretácii, argumentácii, v učení sa kritickému  a tvorivému mysleniu, študenti majú možnosť zažiť aj atmosféru akademickej pôdy univerzity. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. G. Králiková

       

      Noc v škole opäť prekvapila

      Študenti SŠKP - Gymnázia Kráľovnej pokoja v Žiline sa 30.11.2018 opäť po roku spoločne stretli na obľúbenej akcii s názvom Noc v škole. Celá akcia sa niesla v duchu témy „Postav sa do trhliny“, kedy študenti cez modlitbu príhovoru zapĺňali trhlinu tým, že sa modlili za svojich blízkych, kamarátov alebo sa snažili trhlinu zaplniť predsavzatiami, že niekomu s niečím pomôžu. Popri tom im aj pán kaplán Mgr. Pavol Gera vysvetlil podstatu modlitby, ale aj ako sa človek má modliť.

      Noc v škole priniesla aj mnoho ďalších aktivít a súťaží, do ktorých sa mohli študenti zapojiť, zažiť veľa zábavy a popri tom sa vzájomne spoznávať a nadväzovať nové priateľstvá. Vymysleli ich učitelia Mgr. Adriána Hančinská, Mgr. GabrielaKráliková a žiacka rada. Medzi tieto aktivity patrili napríklad výroba záložiek do kníh pre našich najmenších prváčikov, kreatívne chvály, vymydlenie mydla, ponorky, vybíjaná, či volejbal a mnoho ďalších.

      Sme radi, že sa opäť táto akcia stretla s veľkým pozitívnym ohlasom a veríme, že takto o rok sa budeme môcť na Noci v škole opäť spoločne zabaviť. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      1. december   - Svetový deň  boja proti AIDS

      Študenti 2. ročníka  sa 28. novembra zúčastnili vyvrcholenia jedenásteho ročníka  celoslovenskej kampane Červené stužky. Stretnutie škôl z celého Slovenska sa uskutočnilo v Žiline pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS. Stretnutie začalo odbornou prednáškou o AIDS a potom sociálne pracovníčky zo Slovenskej katolíckej charity hovorili o aktuálnosti problematiky obchodovania s ľuďmi. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Mária Jakubcová

       

      IT ČAJOVŇA NA FRI  ŽU

      Študenti štvrtého a tretieho ročníka gymnázia sa zúčastnili dňa 26. 11. 2018 na Google konferencii na FRI Žilinskej univerzity, kde sa Ing. Jozef Vodička pokúsil priblížiť, ako to funguje v  spoločnosti Google. Na konferencii sa študenti dozvedeli, čo znamená pracovať v odbore IT a čo je najlepšie robiť preto, aby sa dostali na vysokú školu a boli úspešní. Celá tzv. IT čajovňa bola braná v duchu neformálneho vzdelávania a bola študentom podaná veľmi vtipne. Ing. Vodička po konferencii odpovedal na otázky, ktoré mohli žiaci podávať pomocou elektronickej aplikácie. Zúčastnení nakoniec Ing. Vodičkovi poďakovali veľkým potleskom a rozišli  sa plní odhodlania vyťažiť zo svojich príležitosti čo najviac!

      Tomáš Hruškovic, III. AG

       

      VÝSLEDKY ŠKOLSKÉHO KOLA  OLYMPIÁDY ĽUDSKÝCH PRÁV

      1. Terézia Mičianiková  2.AG   61b/70b 

      2. Kristína Dávidiková  2.AG   58b/70b

      3. Pavol Kubica 2.AG              56b/70b

      Školského kola olympiády sa zúčastnilo 19 študentov.

      Všetkým študentom, ktorí sa zúčastnili ďakujem, víťazke srdečne blahoželám a vidím sa s ňou na krajskom kole.J

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      VÝSLEDKY VÝTVARNEJ SÚŤAŽE  ČERVENÉ STUŽKY

      Spojená škola Kráľovnej pokoja, Žilina

      1.Kristína Bačová 1.AG (pohľadnica č.9)

      2.Michaela Sásiková 8.A (pohľadnica č.8)

      3. Mária Rovňáková 1.AG (pohľadnica č.6)

      Srdečne blahoželám.

      Do súťaže sa zapojili žiaci 8.A triedy ZŠ a 1.AG triedy gymnázia.

      Mgr. G.Králiková

       

      Výsledky iBobor 2018

      Aj tento rok sa do medzinárodnej informatickej súťaže iBobor zapojilo množstvo našich žiakov. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Žiaci gymnázia sa zapojili do súťaže v jednej kategórii. 

      Chceme sa všetkým súťažiacim poďakovať za reprezentáciu školy. Veľká gratulácia patrí najmä Lucii Lihotskej z 1. AG, ktorá dosiahla krásne 187. miesto zo 7 185  súťažiacich a patrí tak medzi našich najúspešnejších riešiteľov z gymnázia. Kompletné výsledky celej školy nájdete tu. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Miroslav Malacha

       

      Beh 17. novembra

      26 źiakov gymnázia aj základnej školy sa zúčastnilo dňa 8. 11. 2018 bežeckej súťaže na internátoch Veľký diel v Žiline. Úspech dosiahol Jakub Valek, ktorý sa umiestnil na 2. mieste vo svojej kategórii.

      Mgr. Dominik Hriník

       

      Olympiáda z nemeckého jazyka

      V piakok 9. 11. si zmerali sily v nemeckom jazyku študenti prvého a druhého ročníka. Na prvom mieste v olympiáde sa umiestnila Kristína Dávidíková, na druhom Terézia Mičianíková, obe z II. AG a tretie miesto s rovnakým počtom bodov získali Natália Klottonová I. AG a Alica Loncová z II. AG. Gratulujeme. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Alena Rybárová

       

      Konnichiwa alebo ahoj Japonsko

      Na Spojenú školu Kráľovnej pokoja zavítala 24. 10. 2018 kultúrna atašé z Japonska, pani Okusa. Priniesla medzi nás kúsok Japonska vo veľmi milom stretnutí so žiakmi 1. a 2. ročníka gymnázia. Žiaci sa počas prednášky mohli dozvedieť o politickom a  školskom systéme Japonska, oboznámiť sa s tradíciami, jedlom, oblečením, písmom, ale aj so športom a umením tejto krajiny vychádzajúceho slnka. 

      V diskusii, ktorá sa pomaly rozprúdila po prednáške, žiakov veľmi zaujímala doprava v krajine, oblečenie - kimono, ktoré bolo aj predvedené na žiačke, ale žiaci chceli vedieť aj to, ako sa pani Okusa cíti na Slovensku, čo hovorí na jeho kultúru, jedlo a na lokality, ktoré navštívila.

      Dúfame, že takéto milé stretnutie sa opäť niekedy zopakuje a žiaci našej školy sa opäť trochu ponoria do života ďalekého Japonska.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Hodina Umenia a kultúry v galérii

      Žiaci 1. AG triedy si  s vyučujúcou povedali, že o kultúre netreba len rozprávať, ale ju aj zažívať v reálnom živote, tak sa spolu vybrali v jeden októbrový štvrtok počas hodiny umenia a kultúry do galérie. Navštívili Považskú galériu v Žiline, kde si pozreli stálu expozíciu malieb, pastelov a grafík Vincenta Hložníka a aktuálnu výstavu moderného umenia Veroniky Rónaiovej s názvom Dedičstvo. Na obrazoch  Vincenta Hložníka vyučujúcu vysvetlila podstatu interpretovania maľby, oboznámila žiakov so životom a dielom tohto popredného slovenského maliara a následne si žiaci vybrali jeden obraz a vyskúšali si na ňom vlastnú interpretáciu. 

      Počas návštevy bolo zaujímavé sledovať, ako vie osloviť umenie dnešného mladého človeka, a preto sa takýto druh vyučovacej hodiny určite ešte zopakuje. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková  

       

      Stredoeurópsky deň stromov – 20. október

      V rámci environmentálnej výchovy si žiaci  2.stupňa základnej školy a študenti gymnázia na hodinách prírodných vied pozreli dokumentárny film Zomierajú postojačky – tragický osud slovenských lesov. Získali obraz o efektívnej symbióze človeka a prírody v urbanizovanej krajine. V diskusii padli otázky: Strácame úctu k zeleným lesom? Chránime v lesoch hodnoty, ktoré nám dávajú, alebo procesy, ktoré v nich prebiehajú? Na hodinách biológie  v piatom ročníku žiaci pracovali aj v skupinách a skúmali pomocou mikroskopu časti živých prírodnín lesa. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      RNDr. Bibiána Holíková a Mgr. Mária Jakubcová

       

      Svetový deň výživy – 16. október

      Svetový deň výživy si každý rok 16. októbra pripomínajú ľudia vo viac ako 150  krajinách sveta vrátane Slovenska. Zdravá výživa je zvlášť dôležitá  pre malé deti, preto študenti  zo seminára z biológie a žiaci ôsmeho ročníka ZŠ pripravili  pre žiakov 1. stupňa ZŠ v rámci primárnej drogovej prevencie  rozhlasovú reláciu a v učebni chémie ochutnávku zdravej výživy. Žiaci sa naučili, ktoré potraviny sú veľmi zdravé a mali by sa konzumovať denne. Dozvedeli sa základné informácie  o význame telesnej výchovy, dôležitosti oddychu, striedaní pasívneho a aktívneho oddychu a vyhýbaní sa  stresu a tiež o  pozitívnom vplyve dodržiavania pitného režimu. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Mária Jakubcová a Mgr. Oľga Palková

       

      DEŇ ZDRAVÉHO OVZDUŠIA

      V stredu 19. 09. 2018 na Námestí A. Hlinku v Žiline  sa uskutočnil DEŇ ZDRAVÉHO OVZDUŠIA.  Mottom celého dňa bolo: Čo môžeme urobiť pre zlepšenie ovzdušia v našom okolí. Mesto Žilina a Žilinská univerzita si v rámci projektu AIR TRITIA pripravili bohatý program zameraný na ochranu životného prostredia, monitorovanie kvality ovzdušia, správne vykurovanie a  elektro-mobilitu. Študenti 1. a 2. ročníka a deviataci ZŠ  videli rôzne  vedecké experimenty, ktoré hravou formou predviedol SMOKEMAN. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.   

      Mgr. Mária Jakubcová a RNDr. Bibiána Holíková

       

      Noc výskumníkov

      V piatok 28. 9. 2018 sa žiaci 1. a 2. ročníka gymnázia zúčastnili 12. ročníka prestížneho festivalu  vedy – Noc výskumníkov v Auparku v Žiline. Hlavným odborným partnerom bola Žilinská univerzita. Žiaci sa zaujímavou formou v 19-tich stanovištiach mohli dozvedieť o nových technológiách v robotike, komunikáciách, doprave, informatike. Mohli si vytvoriť 3D model, vyskúšať si podávanie 1. pomoci, pozrieť elektrickú štvorkolku, drony a mnoho iných zaujímavých aktivít. Veríme, že žiakov táto akcia zaujala a odniesli si z nej mnoho podnetov do svojho štúdia a života. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Miroslav Malacha

       

      ZOZNAMOVACÍ VÝLET PRVÁKOV

      Naši  prváci sa dňa 14.9.2018 zúčastnili zoznamovacieho výletu. Spolu s p. kaplánom Mgr. P. Gerom a s pani učiteľkou triednou Mgr. G. Králikovou sa vybrali na výlet na rozhľadňu na vrchu Tábor, ktorá stojí nad Kysuckým Novým Mestom. Žiaci sa tak mohli spoznávať aj mimo školy, či už pri zoznamovacích aktivitách, turistike, alebo pri opekaní.  Síce unavení, ale opäť bližšie jeden k druhému môžeme skonštatovať, že spoločne sme prežili jeden z prvých, a dúfame, že nie z posledných, spoločných pekných zážitkov. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Triedna učiteľka Mgr. Gabriela Králiková

       

      Školský rok 2017/18

       

      Deň Zeme 22. apríl  2018

      Deň Zeme sme si pripomenuli rozhlasovou reláciou, ktorú pre nás pripravili študenti 2. AG. Študenti gymnázia sa zapojili  do súťaže Zemír, kde svojimi tvorivými odpoveďami  o živej a neživej prírode bojovali o víťazstvo. Na prvom mieste sa umiestnila 3. AG : Gardian, Brodňan, Dúbravka, na druhom mieste 1. AG : Poliačková, Mičianiková, Masnicová a tretie miesto patrí opäť 3.AG : Dubeň, Piteková, Holý.  Všetkým blahoželáme. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Mária Jakubcová

       

      Hurá do Bratislavy!

      Dňa 19. 4. 2018 Gymnázium Kráľovnej pokoja zorganizovalo pre svojich študentov 2., 3. a 4.ročníka exkurziu do Bratislavy. 

      Počas exkurzie študenti absolvovali prehliadku hlavného mesta s krátkym výkladom o histórii a pamiatkách, navštívili Národnú radu Slovenskej republiky, kde sa okrem prehliadky parlamentu zúčastnili aj besedy s poslancami V. Remišovou, E. Hegerom a J. Maroszom. Poslanci skoro hodinu a pol čelili ich zvedavým otázkam. Vo večerných hodinách čakalo na našich študentov Slovenské národné divadlo s ponukou  divadelnej inscenácie „Elity“,ktorá čerpala zo spisov ŠtB a mapovala obdobie Československa od roku 1969 po rok 1989.  Inscenácia donútila študentov zamyslieť sa nad podstatou moci a procesom prechodu štátu a vlády z jedného režimu do druhého.

      Študenti si z exkurzie odniesli veľa nových informácii, ktoré im môžu pomôcť v ďalšom štúdiu spoločenskovedných predmetov, v ich aktívnom spoločenskom živote a tiež veľa krásnych spomienok, za ktoré ďakujú najmä hlavnej organizátorke, Mgr. Márii Straňankovej. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Po stopách českých kráľov

      Naši študenti si opäť po dlhšom čase obuli túlavé topánky a zamierili spoznávať Prahu a jej okolie. Študenti 1. a 2.ročníka Gymnázia Kráľovnej pokoja sa v dňoch 12. - 14. 2. 2018 zúčastnili školskej exkurzie, na ktorej spoznávali históriu a súčasnosť Prahy. Počas exkurzie ich stopy zaviedli na známe i menej známe miesta Prahy, ako napríklad na Petřín, Karlov most, Staromestské námestie, či na Vyšehrad, ale trúfli si ísť aj ďalej, a tak mohli spoznávať aj časť českej histórie na hrade Karlštejn. No nezabudli sa ani poďakovať za tento čas na sv. omši v Katedrále sv.Víta, ktorú koncelebroval aj náš pán kaplán.

      Exkurzia priniesla veľa zaujímavých a pekných chvíľ  a študenti okrem spoznávania Prahy, mohli aj takto upevňovať a zlepšovať vzťahy vo svojich triedach. Treba sa však aj poďakovať našim učiteľom, Mgr. L. Hrkútovej, Mgr. K. Filipovej a p.kaplánovi Mgr. P. Gerovi, že ich pričinením si z exkurzie každý odnáša len tie najkrajšie spomienky. Veríme, že k túlavým topánkam sa opäť skoro vrátime. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Školské kolo Biologickej olympiády

      Dňa 12. 2.  a 13. 2. 2018 sa uskutočnilo školské kolo Biologickej olympiády. Zúčastnilo sa ho 13 študentov, v kategórii A ( 3. a 4. ročník) súťažili štyria, v kategórii B (1. a 2. ročník) deväť študentov.

      Kategória A

      1.  Mária Piteková 3.AG
      2.  Pavol Holý  3.AG
      3.  Juraj Bačinský  3.AG

       

      Kategória B

       

      1.  Annamária Masnicová 1. AG
      2.  František Petrovič  2.AG
      3.  Jakub Vallo  2. AG     

       

      Víťazom blahoželáme a ostatným ďakujeme za účasť. 

       

      Mgr. Mária Jakubcová

       

      Na koho by bol dnes hrdý P. O. Hviezdoslav?

      Dňa 6. februára 2018 si študenti gymnázia zmerali silu slova a kvalitu umeleckého prednesu v školskom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín. Súťažilo sa v dvoch kategóriách, v poézii a v próze, pričom obzvlášť kategória próza zamiešala karty a priniesla pozoruhodný umelecký zážitok.

      Výsledné umiestnenie je nasledovné:

      Próza

      I. miesto:            Tadeáš Bolo, IV. AG

      II. miesto:           Radoslav Fekeč, IV. AG

      III. miesto:          Ema Slyšková, II. AG a Simona Ságová, II. AG

      Poézia

      I. miesto:            neudelené

      II. miesto:           Juraj Bačinský, III. AG

      III. miesto:          Kristína Dávidiková, I. AG

      Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme im príjemne strávené chvíle pri čítaní knihy – získanej ceny!

      Mgr. Mária Straňanková, Mgr. Alena Hujíková

       

      Učíme sa psychológiu iným spôsobom

      Dňa 15. 12. 2017 sa žiaci 4.ročníka gymnázia zúčastnili v rámci semináru z občianskej náuky stretnutia so psychológom PhDr. Františkom Skokanom. Mohli navštíviť jeho ambulanciu, v ktorej sa venuje klinickej, poradenskej a pracovnej psychológii, a tak pridať k svojim teoretickým poznatkom z hodín aj niečo praktické. Pán psychológ žiakom priblížil najmä  pracovnú psychológiu, uviedol im informácie o diagnostikovaní psychických porúch  a napokon veľmi ochotne odpovedal na zvedavé otázky našich žiakov, ktoré sa týkali rôznych tém, ako boli hypnóza, dôvera medzi psychológom a klientom, alebo štúdium psychológie na vysokej škole. Žiaci si mohli aj vyskúšať rôzne psychologické testy.  Beseda priniesla žiakom nové poznatky zo všeobecnej psychológie. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry.

       

      Olympiáda v slovenskom jazyku je jednou z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov základných a stredných škôl. Jej cieľom je zvyšovať záujem o štúdium slovenského jazyka, rozširovať komunikačné a prezentačné zručnosti a tiež záujem žiakov o čítanie a sebavzdelávanie. Tešíme sa, že aj tento rok sme sa stretli s talentovanými žiakmi, pre ktorých je slovenský jazyk obľúbeným predmetom. V rámci zadaných úloh študenti vypracovávali gramatický test, písali transformáciu textu a v ústnej časti predniesli prejav.

      Študenti súťažili v dvoch kategóriách – kategória A (3. – 4. ročník) a kategória B (1. – 2. ročník).

      V kategórii A zvíťazila Eva Habláková, druhé miesto získala Alexandra Kreanová a na treťom mieste bol Tadeáš Bolo. V kategórii B bola najlepšia Ema Slyšková, na druhom mieste sa umiestnila Klára Kubačáková a na treťom mieste skončila Annamária Masnicová.

      Víťazom blahoželáme a držíme im palce v krajskom kole. Fotografie.

      Mgr. Alena Hujíková

       

      1. december   - Svetový deň  boja proti AIDS

      Študenti 2. ročníka  sa prvého decembra zúčastnili stretnutia  celoslovenskej kampane Červené stužky. Stretnutie škôl z celého Slovenska sa uskutočnilo v Žiline pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS. Do tejto kampane sa naša škola zapojila okrem výtvarnej súťaže aj tvorbou a nosením červených stužiek od 27. novembra 2017 do 1. decembra 2017. Červená stužka symbolizuje solidaritu v boji proti chorobe AIDS. Stužku navrhli členovia dobročinnej organizácie Visual AIDS v New Yorku v roku 1991 ako spomienku na tých, ktorí už tejto chorobe podľahli. Červená farba bola vybraná ako symbol krvi a života. 

      Mgr. Mária Jakubcová

       

      Ako sa stať autentickým lídrom?

      Dňa 30. 11. 2017 sa žiaci 3. a 4. ročníka gymnázia zúčastnili piatej prednášky venovanej politológii. Tieto prednášky naši žiaci absolvujú v rámci projektu „Študenti stredných škôl na ceste k politickej participácii a zodpovednému občianstvu“, ktorý uskutočňuje Filozofická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku. Projekt je zameraný na rozšírenie a podporu racionálnej diskusie o aktuálnych otázkach spoločnosti ako extrémizmus, migrácia, ľudské práva, či terorizmus. Piata prednáška spojená s diskusiou bola na tému „Autentické líderstvo mládeže v kontexte Európy“ a viedla ju ScSLic. Andrea Božeková, PhD. Prednáška žiakov motivovala k zamysleniu sa nad tým, čo znamená byť autentickým lídrom, ako sa autentickým lídrom stať, čo môže každý z nás pre to urobiť, a ako byť autentickým lídrom aj na pôde EÚ.

       

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Noc v škole

      Už tradičná akcia našej školy sa niesla v duchu hesla „Odhodlaní zmeniť svet“. Študenti absolvovali večernú bohoslužbu, ktorú viedol náš školský kaplán Mgr. Pavol Gera a prednášku, ktorá sa niesla v zmysle uvažovania o tom, čo chceme priniesť do tohto sveta, ako chceme dnešný svet tvarovať. Neskôr čakali študentov  športové  aktivity v telocvični, spoločenské hry, tvorba vianočných pozdravov pre ľudí z Domu charity sv.Kamila v Žiline.

      Veríme, že toto krásne nočné stretnutie pomohlo nájsť nové priateľstvá, upevniť tie fungujúce a zamyslieť sa aj nad tým, čo je podstatné v našich životoch na to, aby sme svojim konaním a zmýšľaním formovali svoje okolie, náš svet. Dúfame, že o rok budeme môcť opäť otvoriť našu školu študentom práve v nočných hodinách. Fotografie.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      EXKURZIA NA OKRESNÝ SÚD V ŽILINE

      Dňa 22. 11. 2017 sa študenti 4. ročníka gymnázia  zúčastnili v rámci semináru z občianskej náuky exkurzie na Okresnom súde v Žiline. Reálne sa ocitli na súdnom pojednávaní z trestného práva, kde boli svedkom hlavného pojednávania, ktoré sa dotýkalo trestného činu extrémizmu a propagácie zakázaných hnutí a ideológií. Študenti okrem samotného pojednávania mohli aj využiť príležitosť diskusie s predsedajúcim samosudcom, a tak sa dozvedieť ďalšie informácie o danom prípade, ale aj iné zaujímavé veci zo súdnictva a trestného práva.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      ŠKOLSKÉ KOLO OLYMPIÁDY ĽUDSKÝCH PRÁV

      Dňa 21. 11. 2017 sa na Gymnáziu Kráľovnej pokoja uskutočnilo školské kolo OLYMPIÁDY ĽUDSKÝCH PRÁV. Olympiády sa zúčastnilo 12 študentov z rôznych ročníkov. Olympiáda pozostávala z testu, v ktorom si žiaci mohli preskúšať svoje znalosti z oblasti ľudských práv. Najlepšie sa s testom popasovali a získali tieto umiestenia 

      1. miesto Marián Urbánek IV.AG

      2. miesto Ľubomír Jančiga II.AG

      3. miesto Denisa Puckalová IV.AG

      Víťazom srdečne blahoželáme a ostatným žiakom ďakujeme za účasť.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Filozofická olympiáda študentov stredných škôl

      Študenti 4. ročníka gymnázia, A. Hlavatá, P. Švecová a J. Blunár sa 14. 11. 2017 zúčastnili Filozofickej olympiády študentov stredných škôl, ktorú organizuje Katedra filozofie FF Katolíckej univerzity v Ružomberku. Podstatou súťaže je napísať filozofickú esej na jednu z troch tém, ktoré boli študentom ponúknuté. Témy boli tento rok opäť veľmi zaujímavé, ale aj náročné: "Človek v dave, Podceňovaná demokracia a Pracujeme preto, aby sme mali voľno". I keď výsledky olympiády budú zverejnené až po prečítaní všetkých esejí, môžeme spolu so študentmi pozitívne zhodnotiť súťaž, kde okrem zlepšovania sa v interpretácii, v učení sa  kritickému a tvorivému  mysleniu, študenti majú možnosť zažiť aj atmosféru akademickej pôdy univerzity. Fotografie.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Olympiáda z nemeckého jazyka

      Uskutočnila sa v novembri 2017. Sily mladších aj starších v rámci jednotlivých kategórií boli dosť vyvážené. V mladšej kategórii -  1. a 2. ročník gymnázia sa na prvom mieste umiestnila Carolina Švábová II. AG, druhé miesto si odniesla Simona Ságová  II. AG a na treťom mieste skončila Kristína Dávidíková z I. AG. Starší študenti – tretí a štvrtý ročník skončili nasledovne. Prvé miesto: Eva Habláková, druhé miesto Matej Nižný a tretie miesto Adam Balvoň, všetci zo IV. AG triedy. Gratulujeme. Fotografie.

      Mgr. Alena Rybárová

       

      Hostia z Anglicka

      16. a 17. októbra sme na našej ZŠ ako i na gymnáziu privítali medzi sebou  dvoch native speakrov Tommyho a Alana - hostí z Anglicka. V pondelok  si tí mladší pre nich pripravili rôzne otázky na interview počas hodiny angličtiny. Obľúbenými témami bol futbal, nakoľko hostia boli z Liverpoolu, ale deti tiež zaujímalo, čo sa im páči na Slovensku, ako im chutili halušky a podobne. Na druhý deň bola pripravená pre najstarších žiakov gymnázia prednáška – silné svedectvo jedného z našich hostí. Príbeh o tom, ako  bývalý drogový díler po páde z 25-metrového vodopádu v Thajsku dostal od Boha novú šancu na skutočný život, a tak zanechal všetko, čo ničilo jeho na prvý pohľad bohatý život a dal sa na cestu hľadania. Sme vďační, že prijatím našich vzácnych hostí sme sa okrem angličtiny mali možnosť naučiť i niečo dôležitejšie – hodnotu toho, čo žijeme. Fotografie.

      Mgr. Alena Rybárová

       

      SOM, KTORÝ SOM S TEBOU“ - Duchovná obnova 4. AG

      „Boh má na teba čas a chce s tebou vytvárať vzťah“ – asi v takomto duchu začala a aj sa niesla duchovná obnova 4.AG, ktorej sa žiaci zúčastnili v dňoch 19. až 20. 10. 2017 v Čičmanoch v penzióne Javorina. Duchovnú obnovu viedol duchovný správca školy Mgr. Pavol Gera a hlavná téma bola „MÁM NA TEBA ČAS“. Pán kaplán chcel žiakov povzbudiť k tomu, aby si uvedomili hodnotu času a osobný rozmer darovania času. Okrem prednášok žiaci absolvovali aj sv.omšu v miestnom kostolíku. Žiaci sa počas duchovnej obnovy zapájali aj do iných aktivít, ako boli  hry, prechádzky v prírode, či nácvik na stužkovú slávnosť. Fotografie.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Svetový deň výživy – 16. október

      Svetový deň výživy si každý rok 16. októbra pripomínajú ľudia vo viac ako 150  krajinách sveta vrátane Slovenska. Práve tento deň nám má pripomenúť, že život každého človeka je jedinečný, neopakovateľný a nenahraditeľný. Preto by si ho mal každý z nás dostatočne vážiť. Zdravá výživa je zvlášť dôležitá  pre malé deti, preto maturanti z biológie pre žiakov 1. stupňa ZŠ v rámci primárnej drogovej prevencie pripravili rozhlasovú reláciu a v učebni chémie ochutnávku zdravej výživy. Žiaci sa naučili, ktoré potraviny sú na základni potravinovej pyramídy a teda  sú veľmi zdravé a mali by sa konzumovať denne. Potraviny, ktoré škodia nášmu organizmu a spôsobujú civilizačné choroby – obezita a srdcovo cievne ochorenia sú na prvom mieste úmrtnosti na Slovensku – sú na vrchu pyramídy.  Žiaci sa  dozvedeli základné informácie  o význame telesnej výchovy, dôležitosti oddychu, striedaní pasívneho a aktívneho oddychu a vyhýbaní sa  stresu a tiež o  pozitívnom vplyve dodržiavania pitného režimu. Fotografie.

      Mgr. Mária Jakubcová

       

      Som občan a čo ďalej?

      Dňa 16.10.2017 sa žiaci 3. a 4. ročníka gymnázia zúčastnili štvrtej prednášky venovanej politológii. Tieto prednášky naši žiaci absolvovali v rámci projektu „Študenti stredných škôl na ceste k politickej participácii a zodpovednému občianstvu“, ktorý uskutočnila Filozofická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku. Projekt je zameraný na rozšírenie a podporu racionálnej diskusie o aktuálnych otázkach spoločnosti ako extrémizmus, migrácia, ľudské práva, či terorizmus. Štvrtá  prednáška spojená s diskusiou bola na tému „Európska únia“ a viedol ju Mgr. Ivan Koniar, PhD., ktorý vedie kurzy  z oblasti dejín politického myslenia a etiky a z oblasti vojny a mieru na katedre politológie na univerzite v Ružomberku.  Prednáška žiakov motivovala k zamysleniu sa nad tým, čo je Európska únia, ako sa mi podieľame na riadení EÚ, čo všetko EÚ prináša cez zákony do života štátov únie. Fotografie.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Noc výskumníkov na Slovensku

      V piatok  29. 9. 2017 sa I. AG v rámci predmetu fyzika zúčastnila festivalu vedy: Európska Noc výskumníkov 2017. Festival sa konal v priestoroch nákupného centra Aupark Shopping Center v Žiline. Jeho úlohou bolo zvýšiť záujem mládeže o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách. Dozvedeli sa veľa nových a zaujímavých informácií či už z oblasti fyziky, ale aj z biológie, leteckej dopravy, informácie o Európskej únii. Okrem toho mali možnosť oboznámiť sa s ponukami štúdia na Žilinskej univerzite. Fotografie.

      Mgr. Eva Mudríková, Foto: Martina Neupauerová, I. AG

       

      Školský rok 2016/17

       

      Výlet za odmenu

      Konal sa 15. júna a jeho cieľom bola Bratislava. Zúčastnilo sa ho spolu 42 najlepších a najaktívnejších žiakov základnej školy a gymnázia. Program začal svätou omšou vo Farskom kostole Najsvätejšej Trojice, ktorý je známy aj ako Kostol sv. Jána z Mathy. Po nej naše kroky smerovali do Prezidentského paláca. Palác dal postaviť gróf Anton Grasalkovič, šľachtic chorvátskeho pôvodu. V roku 1775 ho navštívila aj Mária Terézia. Sídlom prezidenta Slovenskej republiky je od roku 1996. Videli sme Veľkú sálu, Prijímací, Zlatý aj Hnedý salón. V Kaplnke sv. Barbory sme obdivovali freskovú výzdobu stien a oltár z mramoru. Zaujala nás aj záhrada paláca a niektorí sa odfotili s členmi prezidentskej stráže. 

      Súčasťou výletu bola tiež prehliadka historického centra mesta s Michalskou vežou, Primaciálnym palácom, Slovenským národným divadlom a Hviezdoslavovým námestím. Prešli sme sa po nábreží Dunaja a obdivovali jeho mosty.

      Pred odchodom sme navštívili aj nákupné centrum Avion Shopping Park.

      Počasie nám prialo, nálada bola príjemná a tak sme prežili krásny deň plný skvelých zážitkov. Fotografie

      Mgr. Eva Mudríková

       

      Turíce v Salzburgu

      Vďaka spolupráci so Salzburgskou diecézou sme sa mohli aj my, študenti z Gymnázia Kráľovnej pokoja v Žiline, pridať k tisícom mladým, ktorí prišli do Mozartovho mesta na Turičný víkend. Prišli sme zakúsiť tak, ako kedysi pred 2000 rokmi apoštoli, silu zoslania Ducha Svätého do dnešného sveta.

      Zúčastnili sme sa worshopov, bohatého duchovného programu, svedectiev, silných modlitieb chvál a sv. omší, ale stihli sme spoznávať i mesto Salzburg a jeho okolie. Pochodili sme všetky zákutia majestátneho hradu a celej pevnosti s výhľadmi na Alpy. V Dóme sme sa okrem podzemia dostali vďaka Slovákovi, ktorý tu pracuje, do nie bežne prístupných miest.  Boli sme na streche, vo veži,  pri zvonoch a v ďalších nevídaných miestach.

      Silný zážitok bol práve 14-tonový zvon, ktorého samotné srdce vážilo  pol tony. Mali sme možnosť byť pri ňom, keď sa vo výnimočnú chvíľu rozkýval a rozozvučil, aby spolu s ostatnými zvonmi  z blízkeho okolia vylúdil krásnu doplňujúcu sa melódiu.

      Možno práve ku týmto zvonom môžeme pripodobniť naše srdcia, s ktorými sme prišli domov. Sú rozozvučané a túžiace žiť náš život v plnosti na miestach, kam patríme. Fotografie.

      Mgr. Alena Rybárová

       

      Exkurzia do Osvienčimu

      Boli sme tam, kde ľudí oberali o ich dôstojnosť a právo na život

      Žiaci Spojenej školy Kráľovnej pokoja v Žiline sa koncom apríla zúčastnili exkurzie do poľského Osvienčimu. Informácie o udalostiach a zverstvách druhej svetovej vojny, ktoré študenti doteraz počuli na hodinách dejepisu, sa zhmotnili na mieste, kde sa tieto udalosti reálne odohrali.

      Sprievodkyňou územím pracovných táborov nám bola mladá Poľka, ktorá výborne hovorila po slovensky. Napriek nespočetnému množstvu prehliadok, ktoré už absolvovala, sa pre ňu sprevádzanie nestalo rutinou, ako to častokrát zažívame pri prehliadkach rôznych kultúrnych pamiatok, ale naopak, hovorila so zanietením, pokorou a hlbokou pietou. Práve tým, a tiež aj kvalitným výkladom a hlbokými poznatkami o udalostiach v tomto tábore, nám dokázala sprostredkovať atmosféru a pravdivý pohľad na „život“ väzňov.

      Prezeranie priestorov, kde ľudia žili a pracovali v neľudských podmienkach a kde denne umierali tisíce ľudí, sa našich študentov hlboko dotklo. Jedným zo silných zážitkov bol aj pohľad na celu 18, v ktorej vyhladovaním zomrel našim študentom známy svätec, kňaz Maximilián Kolbe, ktorý svoj život ponúkol na výmenu za život otca rodiny. Následná diskusia o tom, čo videli a počuli spojená s priblížením životného príbehu holandskej Židovky Anny Frankovej, ktorá bola istý čas väznená aj v Osvienčime,  upevnila v našich študentoch vedomie dôležitosti a rovnakej hodnoty každého ľudského života.

      Aj prostredníctvom neustáleho pripomínania týchto udalostí a  formovania názorov, postojov a hodnôt mladých ľudí, naozaj veríme, že dejiny sa nebudú opakovať.

      Mgr. Katarína Filipová

       

      Patrocínium v praxi

      Dňa 28.04 2017 sme my veľký štvrtáci navštívili malých štvrtákov na základnej škole. Spolu sme vytvorili dvadsať záložiek pre zamestnancov našej školy, ktorých možno nevidíme tak často, ale sú veľmi potrební  pre chod našej školy. Myslíme tým pani kuchárky, upratovačky, školníkov, vrátničku, pani ekonómku, pani tajomníčku, pani bufetárku.                                                  

      V tento istý deň prišli štvrtáci gymnazisti aj k naším prváčikom a spolu vytvárali záložky pre radosť. Celá atmosféra bola veľmi pokojná. Veľkú radosť z aktivity mali naši prváci i štvrtáci. Na konci aktivít sme sa spolu všetci pomodlili modlitbu Otče náš. Prosili sme o požehnanie pre našu školu, pre naše triedy a všetkých zamestnancov školy.

      Zuzana Hodoňová, IV. BG

       

      Aktivitou proti drogám

      Čím máme viac záujmov, tým skôr sa ubránime drogám. Čím menej žijeme v smútku a strachu, tým menej nás drogy „dostanú“.

      Tieto a ďalšie informácie sa dozvedeli žiaci 8. a 9. ročníka ZŠ a žiaci I. AG triedy  v utorok, 25. apríla, na besede s pánom Pavlom Prekopom. Na to, aby sa vyhli závislosti na drogách, potrebujú poznať pravdivé informácie. Aj to bol jeden z dôvodov zorganizovať takéto stretnutie. Vypočuli si, čo sú drogy, aké majú účinky na človeka a prečo ich vlastne mladí ľudia užívajú. Zaujímavé boli aj informácie o využití drog v medicíne.

      Žiaci kládli prednášajúcemu rôzne otázky a tiež mu dali spätnú väzbu, v ktorej vyjadrili, čo ich zaujalo najviac.

      Mgr. Eva Mudríková   

       

      Deň Zeme 22. apríl

      Žiaci základnej školy a  študenti gymnázia  sa zapojili  do súťaže Zemír, kde svojimi tvorivými odpoveďami  o živej a neživej prírode bojovali o víťazstvo. Na prvom mieste sa umiestnili žiaci 7. ročníka a študenti 2.AG, na druhom mieste žiaci 8. ročníka  a študenti 1. AG , tretie miesto patrí šiestakom. Všetkým blahoželáme.

      Mgr. Mária Jakubcová

       

      Za Rammsteinon na univerzitu

      Z krúžku Nemecká konverzácia sme so študentmi nášho gymnázia vycestovali vláčikom v utorok 4. apríla na Filozofickú fakultu v Ružomberku, kde pre nás Katedra germanistiky pripravila hudobno-konverzačný  worshop.

      Počas neho  sme si potrénovali nemčinu  cez mnohé kreatívne aktivity práve na tému hudba. Odokrývali sme veľký obraz súvisiaci s hlavnou piesňou. Tvorili sme vlastné príbehy s obrázkami viažucimi sa k tejto pesničke. Vypočuli sme si klasiku -  Schuberta,  ktorý vytvoril hudbu k príbehu od známeho nemeckého spisovateľa Goetheho a zrazu sme našli takmer identický príbeh i v jednom texte od skupiny Rammstein.

      Stihli sme si samozrejme aj prezrieť  univerzitu.  A veľmi sa tešíme už z niekoľkoročnej spolupráce nášho gymnázia s nimi, a to nielen na nemeckom jazyku. Ďakujeme. Fotografie.

      Mgr.  Alena Rybárová

       

      GEOGRAFICKÁ OLYMPIÁDA - a opäť sme v celoštátnom kole

      Dňa 24. 3. 2017 sa v Ružomberku na Katolíckej univerzite uskutočnilo krajské kolo geografickej olympiády, ktoré pozostávalo z vedomostného testu a obhajoby geografickej práce. Z našej školy sa zúčastnili Kristína Šlonerová 3. AG, Mária Piteková 2. AG, Filip Brodňan 2. AG a Daniel Loziňák 3.AG. Do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční 21. 4.- 23. 4. 2017 v Košiciach na Univerzite P.J.Šafárika, postúpila z 1. miesta Kristína Šlonerová. Veľmi pekné 5. miesto získala aj Mária Piteková. Všetkým súťažiacim ďakujeme za dôstojnú reprezentáciu našej školy a postupujúcej žiačke srdečne blahoželáme.

      Mgr. G. Králiková

       

      Som občan a čo ďalej?

      Dňa 10. 3. 2017 sa žiaci 3. a 4. ročníka gymnázia zúčastnili tretej prednášky venovanej politológii. Tieto prednášky naši žiaci absolvovali v rámci projektu „Študenti stredných škôl na ceste k politickej participácii a zodpovednému občianstvu“, ktorý uskutočnila Filozofická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku. Projekt je zameraný na rozšírenie a podporu racionálnej diskusie o aktuálnych otázkach spoločnosti ako extrémizmus, migrácia, ľudské práva, či terorizmus. Tretia prednáška spojená s diskusiou bola na tému „Súčasné vojnové konflikty a hrozba terorizmu“ a viedol ju Mgr. Ivan Koniar, PhD., ktorý vedie kurzy  z oblasti dejín politického myslenia a etiky a z oblasti vojny a mieru na katedre politológie na univerzite v Ružomberku. Zaoberá sa aj konceptom „spravodlivej vojny“. Prednáška žiakov motivovala k zamysleniu sa nad tým, čo vlastne vojna je, ako vzniká, aké formy vojny boli vedené v minulosti a aké prevládajú v súčasnosti, ale počas besedy sa žiaci mohli dozvedieť aj základný rozdiel medzi vojnou a terorizmom. Žiaci celý projekt zavŕšia zúčastnením sa súťaže „Moja Európa“, ktorú organizuje práve Filozofická fakulta KU v Ružomberku.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Účelové cvičenie

      Počas písomných maturít sme sa zúčastnili účelového cvičenia s prvým a druhým ročníkom gymnázia. V krásny jarný deň sme sa presunuli na Hradisko. Tu si študenti vyskúšali svoju obratnosť v hádzaní granátu, v štafetovom behu a v hľadaní pokladu. Taktiež sme pomohli s vyčistením životného prostredia. Fotografie.

      Mgr. Mikuláš Petrovaj, Mgr. Alena Rybárová

       

      Exkurzia  Švajčiarsko – Francúzsko – Nemecko

      Koncom februára sme sa my, študenti Gymnázia Kráľovnej pokoja zo Žiliny, zúčastnili exkurzie, ktorej hlavným lákadlom bola návšteva špičkového laboratória časticovej fyziky na švajčiarsko-francúzskom území – CERNu. Odhodlaní, pripravení a samozrejme pobalení sme nastúpili na dlhú cestu. Ako to býva na ceste do neznáma, nevedeli sme sa dočkať, čo zažijeme.

      Nekonečnú cestu autobusom sme si spríjemnili rôznymi hrami v autobuse. Nastala noc, z ktorej nás prebudil veselý hlas: ,,Dobré ránko, vitajte vo Švajčiarsku!“ naša energická pani sprievodkyňa nám vysvetľovala podrobnosti o krajine. Sledovali sme, čo sa odohráva za oknami autobusu.  Zadná časť nášho tela už tŕpla a nevedela so dočkať, kedy vystúpi. „Milí študenti, pozrite vpravo, slávne Ženevské jazero!“  a vtedy sa dobrodružstvo konečne oficiálne začalo, sme v Ženeve! Nechýbala prehliadka mesta, jazera aj unikátnej fontány, ktorá nás uchvátila svojou veľkosťou – strieka až do výšky 140 metrov!  Zhodli sme sa, že  Ženeva je naozaj krásne mesto. Plné života, radosti a čistoty.

      Deň tretí – Cern. Uuu, vošli sme do niečoho obrovského a pre nás neznámeho, ale nie nadlho. Skvelý  vedec –  Slovák Peter Chochula –  mal pre nás pripravenú prednášku. Nielen že je špičkový fyzik, ale vie aj skvele vysvetľovať. Prednáška nás všetkých zaujala a objasnila mnoho vecí. Pripravení prednáškou sme zišli 40 metrov do podzemia k urýchľovaču. Uchvátení všetkými počítačmi a strojmi, hlavne tým najväčším, experimentom ALICE, sme sa nemohli vynadívať. Vytiahli sme mobily, foťáky a všetko sme zdokumentovali.

      Ďalej nás čakalo krásne Francúzsko. Uprostred mesta Annecy sme opäť obdivovali nádherné jazero, krásny zámok a katedrálu sv. Petra zo 16. storočia. Mestečko je romantické, zaujímavé, s úzkymi uličkami a drahými reštauráciami. Dýchali sme atmosféru Francúzska. 

      Nové ráno sa nieslo v znamení dlhej cesty do Mníchova. V jeho svetovo slávnom obrovskom Technickom múzeu sme mohli obdivovať techniku z najrôznejších oblastí – dopravy, medicíny, astronómie, komunikácie... Dokonca sme si mohli obzrieť aj prvý počítač, ktorý zaberal celú miestnosť. Každý z nás si tam našiel niečo, čo ho zaujalo. Keď sa brány múzea zatvorili, zostalo nám ešte pár hodín na poslednú prehliadku mesta: Mníchova s jeho krásnymi radnicami a kostolmi.

      Unavení, vyčerpaní, ale plní zážitkov, radostí a aj vedomostí sme v zdraví prišli domov. Čakalo nás milované slnečné Slovensko a naša rodina. Ďakujeme! Fotografie.

       

      Koláčikovo na škole

      Konečne pôst. Dva týždne sa u nás pieklo a jedlo.  Vybrať ste si mohli naozaj podľa gusta. Slané, sladké, ale i originálne zdravé ovocné jednohubky. Predávalo sa i kupovalo, dokonca boli rôzne akcie a zľavy. Každý deň mala pod patronátom jedna trieda, najskôr z gymnázia, potom zo ZŠ. No a celý výťažok venujeme našim dvom adoptovaným deťom  Elizabeth a Denisovi do Ugandy, ktorým zabezpečujeme možnosť štúdia. Misia splnená. Sladká obeta ukončená. Ale teraz je už naozaj čas sa postiť... Fotografie.

      Mgr. Alena Rybárová

       

      Maskovací deň

      Konečne pôst. Dva týždne sa u nás pieklo a jedlo.  Vybrať ste si mohli naozaj podľa gusta. Slané, sladké, ale i originálne zdravé ovocné jednohubky. Predávalo sa i kupovalo, dokonca boli rôzne akcie a zľavy. Každý deň mala pod patronátom jedna trieda, najskôr z gymnázia, potom zo ZŠ. No a celý výťažok venujeme našim dvom adoptovaným deťom  Elizabeth a Denisovi do Ugandy, ktorým zabezpečujeme možnosť štúdia. Misia splnená. Sladká obeta ukončená. Ale teraz je už naozaj čas sa postiť... Fotografie.

      Mgr. Alena Rybárová

       

      Školské kolo Biologickej olympiády

      Dňa 15. 2. , 16. 2. a 17. 2. 2017 sa uskutočnilo školské kolo Biologickej olympiády. Zúčastnilo sa 18 študentov, v kategórii A ( 3. a 4. ročník) súťažili šiesti, v kategórii B (1. a 2. ročník) dvanásť študentov.

      Kategória A

      1. Eva Habláková  3.AG

      2. Simona Staňová  3.AG

      3. Mária Hodásová  3.AG

      3. Katarína Žiaková  3. AG

      Kategória B

      1. Juraj Bačinský  2. AG

      2. Mária Piteková  2. AG

      3. Daniel Gardian  2. AG     

      Test bol veľmi náročný, víťazom blahoželáme a ostatným ďakujeme za účasť.

      Mgr. Mária Jakubcová        

       

      Hviezdoslavov Kubín

      Ani tento rok nás neobišiel "slovný súboj" v krásnej literatúre. Silná konkurencia študentov z gymnázia "zamotala" aj hlavu samotnej poroty pri udeľovaní umiestnení. Nakoniec sme dospeli k nasledovnému rozuzleniu:

      Próza:

      1. miesto - Simona Staňova (III.AG)

      2. miesto - Tadeáš Bolo (III.AG)

       3. miesto - Mária Hodásová (III.AG)

      Poézia:

      1. miesto - neudelené

      2. miesto - Mária Piteková (II.AG)

      3. miesto - Martina Beniačová (II.AG)

      Ďakujeme všetkým študentom za zúčastnenie sa HK a za umelecké spestrenie popoludnia.

      Mgr. Rút Domanická

       

      Svahy, traste sa!

      Donovaly, Lyžiarsky a snowboardový výcvik študentov Gymnázia Kráľovnej pokoja zo Žiliny, 23. -27. 1. 2017.  Bez prikrášlenia ho môžeme označiť za týždeň, ktorý by bol akoby vystrihnutý z katalógu cestovnej kancelárie.  Veď uznajte samy: nádherné, ba priam gýčové počasie, veľký výber zjazdoviek, večerné lyžovanie, skvelá strava a ubytovanie, súťaže i oslavy,... Ale ak máme byť úprimní, niečoho bolo predsa nedostatok: spánku. Ale to vraj k lyžiarskemu patrí J. Ten náš sme si teda naozaj užili. A tak svahy, traste sa, prichádzajú ďalší nadšení lyžiari a snowboardisti, ktorí v sebe objavili novú záľubu. Športu zdar! Fotografie.

      text a foto: Alena Rybárová

       

      Školské kolo biblickej olympiády

      Prvé miesto získala Evka Habláková z III. AG, druhé miesto Marianna Urbaníková zo IV. AG a tretie miesto Pavol Holý z II.AG. Všetkým srdečne blahoželáme a prajeme úspech aj na diecéznom kole.

      Mgr. Katarína Filipová

       

      Som občan SR a čo ďalej? - druhá prednáška

      Žiaci 3. a 4. ročníka gymnázia sa 17. 1. 2017 zúčastnili druhej z troch prednášok venovaných politológii, ktoré v rámci projektu „Študenti stredných škôl na ceste k politickej participácii a zodpovednému občianstvu“ uskutočňuje Filozofická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku. Projekt je zameraný na rozšírenie a podporu racionálnej diskusie o aktuálnych otázkach spoločnosti ako extrémizmus, migrácia, ľudské práva, či terorizmus. Druhá prednáška spojená s diskusiou bola na tému „Ľudské práva a nebezpečenstvá extrémizmu“ a viedol ju JUDr. Ján Štefanica, PhD., ktorý vedie kurzy  z oblasti teórie štátu a práva, základov politológie, filozofie práva na katedre politológie na univerzite v Ružomberku.  Prednáška žiakov motivovala k zamysleniu sa nad prirodzeným a pozitívnym právom, nad rozhodovaním sa podľa vlastného svedomia a vedomia. Žiaci sa už tešia na tretie stretnutie, kedy absolvujú tretiu a zaiste zaujímavú prednášku spojenú s diskusiou. 

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Tancuj, tancuj, vykrúcaj - školský ples Gymnázia Kráľovnej pokoja

      Rok 2017 priniesol druhý ročník školského plesu nášho gymnázia. Tento rok, ako aj minulý, prevzali velenie nad jeho organizáciou tretiaci - gymnazisti, ktorí si na celom "odznení" dali veľmi záležať. Aj keď je piatok trinásteho považovaný za deň nešťastia, úsmevy hostí a celá atmosféra z tancujúcej sály túto poveru na tento deň jednoznačne odmietla. Začiatok bol chvíľu po 18. hodine a záverečnú pieseň zahral DJ okolo druhej hodine po polnoci. Každý tancujúci účastník si zaiste odniesol pocit spolupatričnosti, ako aj veľa príjemných tónov v srdci.

      Alexandra Kreanová, III.AG  

       

      Ako sme spoznávali taje psychológie

      Dňa 12.1.2017 sa žiaci 4.ročníka gymnázia zúčastnili v rámci semináru z občianskej náuky stretnutia so psychológom PhDr. Františkom Skokanom. Mohli navštíviť jeho ambulanciu, v ktorej sa venuje klinickej, poradenskej a pracovnej psychológii, a tak pridať k svojim teoretickým poznatkom z hodín aj niečo praktické. Pán psychológ žiakom priblížil najmä pracovnú psychológiu, uviedol im informácie o diagnostikovaní psychických porúch a napokon veľmi ochotne odpovedal na zvedavé otázky našich žiakov, ktoré sa týkali rôznych tém, ako boli sny, fóbie, hypnóza alebo štúdium psychológie na vysokej škole. Žiaci si mohli aj vyskúšať rôzne psychologické testy.  Beseda priniesla žiakom nové poznatky zo všeobecnej psychológie. Fotografie.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Filozofovanie súťažne

      Študenti 3. ročníka gymnázia, M. Hodásová, A. Kreanová, A. Hlavatá, K. Šlonerová, J. Blunár a T. Bolo sa 13. 12. 2016 zúčastnili Filozofickej olympiády študentov stredných škôl, ktorú organizuje Katedra filozofie FF Katolíckej univerzity v Ružomberku. Podstatou súťaže je napísať filozofickú esej na jednu z troch tém, ktoré boli študentom ponúknuté. Témy sa tento rok orientovali na toleranciu a intoleranciu v spoločnosti. 

      I keď výsledky olympiády budú zverejnené až po prečítaní všetkých esejí, môžeme spolu so študentami pozitívne zhodnotiť súťaž, kde okrem zlepšovania sa v interpretácii, v učení sa  kritickému a tvorivému  mysleniu, študenti majú možnosť zažiť aj atmosféru akademickej pôdy univerzity. Fotografie.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Prednáška o Sudáne

      Záujem študentov Gymnázia Kráľovnej pokoja a Základnej školy sv. Cyrila a Metoda v Žiline o rozvojové krajiny, ich problémy a možnosti pomoci je podporovaný okrem tematických hodín aj rôznymi aktivitami a prednáškami.

      Jednou z nich bola aj prednáška vedená p. učiteľkou Máriou Brezovou, ktorá strávila rok na misiách v Južnom Sudáne a v rámci spoločnej besedy porozprávala žiakom a študentom našej školy o svojej vlastnej skúsenosti  života v tejto africkej krajine. So svojou troškou sa pridala aj p. uč. Filipová a priblížila životné podmienky našich dvoch adoptovaných detí v Ugande – Denisa a Elizabeth v rámci projektu Adopcia na diaľku. Fotografie.

      Mgr. Katarína Filipová

       

      Pokračovanie - Noc v škole

      Študenti, ktorých bolo 38, absolvovali večernú bohoslužbu slova s pánom kaplánom Mgr. P. Gerom a prednášku, ktorá sa opierala o pochopenie spravodlivosti, ktorú nám hlása samotný Boh. Prednášku viedla Mgr. A. Hančinská. Následne sa mohli študenti zúčastniť premietania filmu Narnia, cez ktorý bola opäť vysvetľovaná spravodlivosť. Neskôr čakali študentov  športové  aktivity v telocvični, spoločenské hry, ale aj kreatívne chvály, na ktorých  mohli chváliť Pána cez kreatívnu tvorbu.

      Veríme, že toto krásne adventné nočné stretnutie pomohla nájsť nové priateľstvá, upevniť tie fungujúce a zamyslieť sa aj nad tým, čo v našom živote znamená spravodlivosť v spojitosti s našim Pánom. Fotografie.

      Mgr. Gabriela Králiková, Mgr. Adriana Hančinská

       

      Pokračovanie - Viedeň

      Smerujeme do Viedne, zastávka prvá, Technické múzeum. Po rannom oddychu začíname s kvízom a hneď za hranicami i so súťažou- Nemčina okolo nás. Mnohým sa fakt oplatilo si na exkurzii zarobiť výbornú známku. A to sme ešte len začali.

      V múzeu sa nielen kocháme, ale si i skúšame mnohé interaktívne veci. Ťaháme na bicykli a vyrábame tak silu potrebnú na zasvietenie lampy, spustenie počítača, či zovretie vody; nahrávame správy, skúšame si svoje decibely vo „vreštibúdke“,...

      Pobyt vnútri vystriedame prehliadkou mesta, počas ktorej máme i svoju sv. omšu v Dóme sv. Štefana. No a v čase, keď sa už pomaličky zmráka, prichádzame pozrieť i na najznámejšie Vianočné trhy vo Viedni – pri radnici. Načúvame hudbe a vnárame sa do farieb tisícich svetielok.

      Nebyť tej zimy, je to ako v rozprávke. Ale do tej viedenskej sme mohli aspoň  zahryznúť. Fotografie.

      Mgr. Alena Rybárová

       

      Výsledky iBobor – gymnázium

      V dňoch 7.  a 8. novembra  sa uskutočnila medzinárodná informatická súťaž iBobor 2016. Za naše gymnázium sa súťaže zúčastnilo 64 žiakov v kategóriách Junior (41 žiakov  z 1. AG a z 2. AG triedy) a Senior (23 žiakov 3. AG. triedy). Najlepší výsledok dosiahla v kategórii Junior Klára Kubačáková z 1. AG – umiestnila sa na 162 mieste z 8 179 súťažiacich. Medzi prvých 500 sa dostali ešte Ján Labuda z 2. AG, Daniel Vrábel z 2. AG a Samuel Fábel z 2. AG.  Z ďalších žiakov splnili podmienky na získanie diplomu ešte žiaci: Mária Piteková z  2. AG, Simona Zacková z 2. AG, Klára Balcová z 3. AG, Terézia Tomašová z 3. AG, Alexandra Kreanová z 3. AG a Marián Urbánek z  3. AG.

      Mgr. Miroslav Malacha

       

      Červené stužky na našej škole

      Žiaci 8. A základnej školy a 1. AG gymnázia sa cez hodiny Výchovy umením a Umenia a kultúry zapojili kreatívnou prácou do 10. ročníka kampane Červená stužka v boji proti HIV/AIDS. Vytvárali pohľadnice s tematikou kampane a následne mohli žiaci školy dať svoj hlas tej najkrajšej, či najkreatívnejšej pohľadnici. Víťazom sa stala Mária Chovancová z 8.A. Na druhom mieste sa spoločne umiestnili Caroline Švábová z 1.AG a Klaudia Schneiderová z 8.A. Srdečne blahoželáme.

      Mgr. Rút Domanická, Mgr. Gabriela Králiková

       

      Školské kolo Olympiády NEJ

      Výsledky nájdete tuFotografie.

      Mgr. Alena Rybáriková

       

      ŠKOLSKÉ KOLO OLYMPIÁDY ĽUDSKÝCH PRÁV

      Dňa 22.11.2016 sa na Gymnáziu Kráľovnej pokoja uskutočnilo školské kolo OLYMPIÁDY ĽUDSKÝCH PRÁV. Olympiády sa zúčastnilo 10 žiakov z rôznych ročníkov. Olympiáda pozostávala z testu, v ktorom si žiaci mohli preskúšať svoje znalosti z oblasti ľudských práv.

      Najlepšie sa s testom popasovali:

      1.miesto Kristína Vojtylová III.AG

      2.miesto Zuzana Hodoňová IV.BG

      3.miesto Katarína Žiaková III.AG

      Víťazom srdečne blahoželáme a ostatným žiakom ďakujeme za účasť.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      EXKURZIA NA KRAJSKÝ SÚD V ŽILINE

      Dňa 9.11.2016 sa žiaci 2. ročníka (2. AG) gymnázia  zúčastnili exkurzie na Krajskom súde v Žiline. Exkurzie sa zúčastnili počas hodiny občianska náuka. Reálne sa ocitli na súdnom pojednávaní zo správneho práva, kde boli svedkom pojednávania ohľadom pozemkov, ich vyvlastnenia a peňažnej náhrady. Žiaci zažili celý súdny proces aj s vynesením rozsudku a celá exkurzia im priniesla nové poznatky z práva a činnosti súdov Slovenskej republiky.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Som občan SR a čo ďalej?

      Žiaci 3. a 4. ročníka gymnázia sa 25.10.2016 zúčastnili prvej z troch prednášok venovaných politológii, ktoré v rámci projektu „Študenti stredných škôl na ceste k politickej participácii a zodpovednému občianstvu“ uskutočňuje Filozofická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku. Projekt, teda jednotlivé prednášky sú zamerané na rozšírenie a podporu racionálnej diskusie o aktuálnych otázkach spoločnosti ako extrémizmus, migrácia, ľudské práva, terorizmus, či vojnové konflikty. Okrem toho si žiaci prehĺbia aj informácie o Európskej únii. Prvá prednáška spojená s diskusiou bola na tému Politická participácia a zodpovedné občianstvo a viedla ju ScSLic. Andrea Božeková, PhD. Prednáška žiakov motivovala k aktívnemu občianstvu, formovala zrelé názory mladých ľudí na aktuálne otázky spoločnosti a pani Božeková sa snažila u žiakov rozšíriť schopnosti argumentatívne diskutovať. Žiaci sa už tešia na december, kedy absolvujú druhú a zaiste zaujímavú prednášku spojenú s diskusiou. Fotografie.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Imatrikulácie 2016

      V piatok, 21.10.2016, sa na našej škole konali Imatrikulácie žiakov I. AG triedy. Program si pre nás pripravili druháci. Hlavnými moderátormi akcie bola Martina Beniačová a Daniel Dubeň. Scénky a súťaže boli originálne, preto sme sa výborne bavili. Po programe sme z rúk pani zástupkyne dostali na pamiatku náramky a svoje fotografie. Na záver nám pán kaplán dal požehnanie do nášho štúdia. Ďakujeme druhákom za krásne uvítanie do našej novej školskej rodiny. Fotografie.

      Simona Sagová, I. AG

       

      Katolícka charita a projekt Rafael III. 

      O tom, aký typ utečencov prichádza na Slovensko a o skúsenostiach s integráciou imigrantov porozprávali dňa 18.10.2016 žiakom 1. a 2.ročníka sociálna pracovníčka Lenka Berová a psychologička Miriam Vargová. Obe prišli predstaviť projekt Katolíckej charity s názvom Rafael III. Žiaci gymnázia sa dozvedeli, že projekt je zameraný na pomoc utečencom, ktorí prišli na Slovensko. Počas besedy sa mohli dozvedieť o tom, ako sa ľudia zapojení do projektu snažia pomôcť s integráciou cudzincov s udeleným azylom alebo s poskytnutou doplnkovou ochranou do spoločnosti Slovenskej republiky. Žiakom bolo vysvetlené, čo všetko integrovanie v sebe zahŕňa, a tak sa mali možnosť dozvedieť, že cudzincom je poskytované najmä sociálne poradenstvo, právne poradenstvo, pomoc pri hľadaní ubytovania, výučba slovenského jazyka a mnohé iné aktivity.

      Počas besedy sa žiaci aktívne zapájali do diskusie a myslím si, že získali aj lepší obraz o problematike utečeneckej krízy, ktorá v súčasnoti vo veľkej miere rezonuje na Slovensku, ale aj v mnohých krajinách sveta. Fotografie...

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Noc výskumníkov na Slovensku

      V piatok, 30. 9. 2016 sa naša trieda I. AG, v rámci predmetu fyzika zúčastnila festivalu vedy – Európska Noc výskumníkov 2016. Festival sa konal v priestoroch nákupného centra Aupark Shopping Center v Žiline. Jeho úlohou bolo zvýšiť záujem mládeže o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách.

      Dozvedeli sme sa veľa nových a zaujímavých informácií či už z oblasti fyziky, ale aj z biológie, leteckej dopravy, informácie o Európskej únii. Okrem toho sme mali možnosť oboznámiť sa s ponukami štúdia na Žilinskej univerzite. Dozvedeli sme sa, ako si zostrojiť robota, princíp „zeleného plátna“, zažili sme virtuálnu plavbu loďou, odhalili tajomstvá železníc a veľa ďalších informácií.

      Zistili sme, že veda nie je nudná. Práve naopak, hoci si vyžaduje veľa trpezlivosti, odhodlania a disciplíny, veda je naozaj okrem serióznej práce aj zábava. Fotografie...

      Ema Slyšková, I. AG

       

      Školský rok 2015/2016

       

      Deň rodiny

      Mama, oco a ja  oslavujeme spoločne. Píše sa  Deň rodiny a  oslava prebieha v areáli školy. Možno trošku netradičné miesto, ale vlastne ani nie, veď  je to naša škola a všetci sme jej súčasťou.

      ZŠ sv. Cyrila  a Metoda v Žiline v spolupráci s Gymnáziom Kráľovnej pokoja pripravili 

      v sobotu, 4. júna 2016, pre deti a ich rodičov pri príležitosti Dňa rodiny pestrý program.

      Rodinky zbierali pečiatky, ktoré dostali na rôznych stanovištiach po absolvovaní úloh. V zmenárni si pečiatky vymenili za mince Rodinkáče a mohlo sa ísť nakupovať do obchodu „Nekupto“.

      Nechýbali ani sprievodné aktivity ako Červený kríž, maľovanie na tvár, výtvory z balónov či občerstvenie, guláš, hudba a metlobal.

      Mami, tati, vďaka za váš čas. A verím, že v našej škole spolu oslavovať budeme o rok  zas. Fotografie..., viac fotografií facebooku

      Mgr. Alena Rybárová

       

      19. ročník behu do strečnianskych hradných schodov

      Z našej školy sa behu zúčastnili 4 gymnazisti a 6 žiakov základnej školy. Už tradične sa na výbornom 1. mieste umiestnil Michal Miške - zvíťazil tretí krát za sebou a opäť v najlepšom čase. Veľmi pekné 3. miesto obsadila Katarína Poliaková. Z gymnazistov sa ešte na 22. mieste sa umiestnil Ján Slatinský a na 26. mieste Timotej Surán. Video z behuFotografie...

      Mgr. Miroslav Malacha 

       

      NOC V ŠKOLE S BOŽÍM MILOSRDENSTVOM

      Zo 6. 5. na 7. 5. 2016 žiacka rada spolu s Mgr. A. Hančinskou a Mgr. G. Králikovou zorganizovali pre študentov gymnázia Noc v škole, ktorá sa niesla v duchu „Božieho  milosrdenstva“ a toho, čo nám Pán v živote ponúka. Študenti, ktorých bolo 25, absolvovali večernú bohoslužbu slova s pánom kaplánom Mgr. P. Gerom a prednášku, ktorá sa opierala o Božie milosrdenstvo a viedla ju naša žiačka Barbora Kasmanová zo IV. BG. Neskôr sa mohli študenti zúčastniť športových  aktivít v telocvični, premietania filmov a modlitby v kaplnke, ale aj kreatívnych dielní, na ktorých si mohli maľovať obrázky na tričká.

      Veľká vďaka patrí študentke Barbore Kasmanovej zo IV. BG, ktorá sa ako členka žiackej rady podujala pomôcť pri organizovaní  krásneho nočného stretnutia. Fotografie...

      Mgr. Gabriela Králiková, Mgr. Adriana Hančinská

       

      Deň Zeme 22. apríl

      Deň Zeme sme si pripomenuli rozhlasovou reláciou, ktorú pre nás pripravili študenti 2AG. Žiaci základnej školy a aj študenti gymnázia  sa zapojili  do súťaže Zemír, kde svojími tvorivými odpoveďami  o živej a neživej prírode bojovali o víťazstvo. Na prvom mieste sa umiestnili žiaci 9. ročníka , na druhom mieste žiaci 7. ročníka  a študenti 2. AG + 3. AG, tretie miesto patrí šiestakom a študentom 1. AG. Všetkým blahoželáme. Fotografie...

      Mgr. Mária Jakubcová, RNDr. Bibiána Holíková

       

      IKONY A HODINA UMENIA A KULTÚRY

      Dňa 2. 5. 2016 žiaci 1. a 2.ročníka gymnázia počas hodiny umenia a kultúry navštívili EXPOZÍCIU ORIGINÁLNYCH IKON v Žiline. Obdivovať mohli 28 ikon z Bulharska, Grécka, Rumunska a Ruska od 16. do 19.storočia. Žiaci sa dozvedeli o pôvode ikon, o ich tvorbe, o krajinách ich pôvodu, ale aj to, že okrem umeleckej hodnoty skrývajú v sebe aj silné duchovné posolstvo. Veľká vďaka patrí pánovi Urbaníkovi, ktorý nás expozíciou previedol a veľmi pútavo nám priblížil tvorbu a význam ikony v minulosti, ale aj v súčasnosti. Fotografie...

      Mgr. R.Domanická, Mgr. G.Králiková

       

      Chemická olympiáda

      Dňa 22. 4. 2016 sa uskutočnilo školské kolo chemickej olympiády kategórie C pre prvý ročník gymnázia. Z domáceho kola naň postúpili traja žiaci. Úspešnými riešiteľmi sa stali Daniel Dubeň a Mária Piteková, ktorí budú ďalej delegovaní na krajské kolo tejto kategórie.

      RNDr. Holíková

       

      Týždeň mozgu

      Aj v tomto roku sa Zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb Žilina zapojilo do medzinárodnej akcie Týždeň mozgu 2016. V rámci tejto akcie si pre našich študentov gymnázia  pripravila sociálna pracovníčka PhDr. Elena Uhláriková prezentáciu o fungovaní mozgu, jeho poraneniach a ochoreniach. Prednáška bola zameraná predovšetkým na prevenciu ochorenia mozgu, čo bolo hneď premietnuté do praxe spoločným kognitívnym tréningom. Študenti na oplátku sľúbili, že prídu klientom domova dôchodcov na Vlčincoch zaspievať, aby im spríjemnili ich dni staroby.

      Mgr. Alena Rybárová

       

      Mooie Holland (Krásne Holandsko)!

      V dňoch 14.4.-17.4.2016 sa uskutočnila štvordňová exkurzia do Holandska, ktorej sa zúčastnili žiaci gymnázia z 2.,3. a 4.ročníka. Počas exkurzie žiaci absolvovali prehliadku Keukenhofu, ktorý je známy najväčšou kvetinovou záhradou Európy a navštívili hl.mesto Amsterdam, kde absolvovali prehliadku mesta aj s výkladom, navštívili múzeá (Rijks múzeum, Rembrandtov dom), brúsiareň diamantov, ochutnali tradičné syry, pokochali sa farebnými tulipánmi a odviezli sa na loďke po najznámeších grachtoch Amsterdamu. Dozvedeli sa o histórii a súčasnosti, o ekonomike, kultúre hlavného mesta, ale aj celého Holandska. Žiaci si odniesli veľmi veľa nových informácii, ktoré im môžu pomôcť v ďalšom štúdiu spoločenskovedných, ale aj prírodovedných predmetov a tiež veľa krásnych spomienok, ktoré sú zdokumentované aj vo forme fotiek na stránke školy. Fotografie...

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      KRAJSKÉ KOLO GEOGRAFICKEJ  OLYMPIÁDY

      Dňa 10. 3. 2016 sa v Ružomberku na Katolíckej univerzite uskutočnilo krajské kolo geografickej olympiády, ktoré pozostávalo z vedomostného testu a obhajoby geografickej práce. Z našej školy sa zúčastnili: Natália Okruhlicová 3.BG; (2.miesto) a Jakub Michal 4.AG. (12.miesto). Do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční 29. 4.-1. 5. 2016 v Banskej Bystrici, postúpila z druhého miesta Natália Okruhlicová. Srdečne blahoželáme. Fotografie...

      Mgr. G. Králiková

       

      KRAJSKÉ KOLO OLYMPIÁDY SJL 

      Na krajskom kole olympiády SJL sa Pavol Holý, študent 1. ročníka, umiestnil vo svojej kategórii na krásnom 3. mieste. V konkurencii takmer dvadsiatich účastníkov skvele prezentoval svoj talent. Blahoželáme! 

      Mgr. Mária Straňanková

       

      OKRESNÉ KOLO OLYMPIÁDY NEJ

      Na okresnom kole olympiády z nemeckého jazyka sa umiestnili naše študentky Eva Habláková, študentka II. AG (kategória 2 A) a Terézia Svrčková, študentka IV. BG (kategória 2 B) každá vo svojej kategórii na štvrtom mieste. Obidvom blahoželáme a prajeme im veľa pozitívnych skúseností s nemeckým jazykom do budúcnosti! 

      Mgr. Mária Straňanková

       

      Slovný súboj

      Dňa 15. 2. 2016 sa na našej škole uskutočnil "slovný súboj". Moc a krásu slova nám predstavili študenti z radov gymnazistov. Víťazné rebríčky obsadili nasledujúci študenti:

      Poézia:

      1. miesto - neudelené

      2. miesto - Mária Piteková (1. AG) a Mária Novotná (III. BG) 

      3. miesto - G. A. M.Reggio (1. AG)

      Próza:

      1. miesto - Tadeáš Bolo (II. AG)

      2. miesto - Mária Hodásová (II. AG)

      3. miesto - Kristína Holešová (III. AG)

      Mgr. Rút Bednárová

       

      Kapa Dance – Študentský ples 

      Dňa 22. 1. 2016 sa na Gymnáziu Kráľovnej pokoja v Žiline uskutočnila úžasná akcia s názvom Kapa Dance. Za zorganizovanie vydarenej a perfektnej akcie patrí veľká vďaka žiakom III. BG, ktorí všetko vymysleli a pripravili, veľké ďakujem tiež prináleží pani riaditeľke, pánovi zástupcovi, pánovi kaplánovi, pani vedúcej školskej jedálne a triednej pani učiteľke Straňankovej . Celá akcia prebehla vo veľkom štýle. Zúčastnení žiaci, učitelia a bývali absolventi sa skvele zabávali. Ples otvorili moderátori Alžbetka Kavecká a Paľo Šeliga (žiaci III. BG) prípitkom a následne pozvali všetkých prítomných do tanca viedenského valčíka. Na svoje si v tanečných kolách prišiel každý, veď takmer bez prestávky zaznievala raz moderná, potom zasa ľudová hudba. Okolo 20:00 sa všetci presunuli do školskej jedálne, kde bola pripravená bohatá večera. Následne prišlo na rad prekvapenie – tombola. Bola založená hlavne na vtipe a pobavení hostí. Veď komu by sa nezišlo vrece zemiakov či skvelé puzzle vo forme strúhanky a rožka? Zábava pokračovala až do druhej ráno, keď sa ples ukončil. Všetkým hosťom ďakujeme za účasť. A dúfame, že ples budú každoročne organizovať žiaci tretieho ročníka. Fotografie...

      Zuzana Hodoňová, študentka III. BG

       

      Exkurzia na elektrotechnickej fakulte ŽU.

      Dňa 4. 2. 2016 sa žiaci I. A triedy GKP pod vedením p. uč. B Holíkovej zúčastnili exkurzie na elektrotechnickej fakulte ŽU. Žiaci sa najprv prezreli expozíciu Krajina vĺn, kde sa oboznámili so vznikom zvuku a jeho prenosom, so vznikom farebného obrazu na LCD televízoroch, s rozkladom bieleho svetla. Neskôr navštívili laboratórium riadiacich a informačných technológií, kde im p. P. Nagy ozrejmil aplikáciu fyzikálnych znalostí v každodennej praxi. Žiaci mali možnosť nazrieť do sveta robotiky, prevádzky priemyselných sietí, bezpečnostne kritických riadiacich a komunikačných systémov na procesnej i operatívnej úrovni.Exkurzia bola veľmi zaujímavá, žiaci sa dozvedeli množstvo nových informácií.

      RNDr. Bibiána Holíková

       

      Medzinárodný deň hôr

      Dňa 11. 12. 2015 si žiaci ZŠ sv. Cyrila a Metoda a študenti Gymnázia Kráľovnej pokoja v rámci Medzinárodného dňa hôr pozreli dokument Vlčie hory (SR, 2013), v ktorom mali možnosť uvidieť nielen krásy hôr, ale dozvedeli sa i o živote niektorých horských živočíchov – zubrov, líšok, vlkov, bobrov a potomkov divokých koní.

      RNDr. Bibiána Holíková

       

      Chceme (sa) učiť nemecky!

      Fiozofická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku pozvala 9. decembra nás, žiakov ZŠ sv. Cyrila a Metoda a Gymnázia Kráľovnej pokoja na Hravé projektové vyučovanie v rámci hodín ich Didaktiky nemeckého jazyka.

      Stanovištia s tvorivými úlohami, doplňovačky, kreatívne písanie a skvelá aktivita s piesňou o čokoláde, spojená s čokoládovými hodmi, vytvorili príjemné prostredie na učenie sa nemčiny hrou.

      Vďaka za pekné vzťahy a čas, ktorý ste nám vy, budúci absolventi aprobácie Učiteľstvo nemeckého jazyka, pod vedením PhD. Jany Juhásovej, venovali. Fotografie...

      Mgr. Rybárová Alena

       

      Hodina geografie trochu inak

      Dňa 7.12. 2015 sa žiaci 2. a 4. ročníka gymnázia zúčastnili dvoch samostatných prednášok s predstaviteľkami neziskovej organizácie SEEDS, ktorá pripravuje prednášky pre žiakov základných a stredných škôl a ich témy sú cestovateľské, ekonomické, politické, všeobecno-vzdelávacie. 

      Pre žiakov 4.ročníka bola pripravená téma VOJNA A MIER, ktorá bola historickým pohľadom na svet a vojny, na chyby, ktoré by sa nemuseli opakovať a na náš individuálny postoj k tomu, čo sa deje okolo nás. V téme sa pani lektorka E. Ohrablová venovala aj utečeneckej kríze a aktuálnym vojnovým konfliktom.

      Žiakov 2.ročníka čakala téma VODA-VEC NIE CELKOM SAMOZREJMÁ, kde žiakom pani lektorka K. Hazuchová priblížila dôležitosť takej tekutiny, akou je voda, rozprávala o jej význame a možnostiach ako ju chrániť, ale aj o ekologických problémoch vo svete, ktoré súvisia s touto vzácnou tekutinou.

      Počas prednášok sa žiaci veľmi aktívne zapájali svojimi otázkymi a postrehmi zo života a myslím si, že aj takto vedená hodina geografie môže prispieť k väčšiemu záujmu žiakov o tento predmet a problémy, ktorými sa zaoberá. Fotografie vo Fotoalbume.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      1. december   - Svetový deň  boja proti AIDS

      Študentky 3. ročníka  sa prvého decembra zúčastnili vyvrcholenia deviateho ročníka  celoslovenskej kampane Červené stužky. Stretnutie škôl z celého Slovenska sa uskutočnilo v Žiline pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS. Stretnutie začalo odbornou prednáškou Doc. MUDr. Eleny Novákovej, PhD. z Jesseniovej Lekárskej fakulty UK v Martine na tému HIV/AIDS. MUDr. Eva Kellner prítomným účastníkom priblížila svoje osobné skúsenosti s ošetrovaním HIV pozitívnych detí v Afrike, ktoré získala prostredníctvom projektov Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Sociálna pracovníčka Mgr. Andrea Bezáková zo Slovenskej katolíckej charity v Bratislave hovorila o aktuálnosti problematiky obchodovania s ľuďmi. Mgr. Marcel Zemančík a klienti zariadenia Z Návrat v Bobrove poukázali na nebezpečenstvá drogovej závislosti u mladých.

      Mgr. Mária Jakubcová

       

      Školské kolo olympiády z NEJ

      V dňoch 25. 11. až 1. 12. sa uskotočnilo gymnaziálne školské kolo olympiády z nemeckého jazyka. Výsledky...., fotografie.

      Mgr. Alena Rybárová

       

      Školské kolo olympiády ľudských práv

      Dňa 1. 12. 2015 sa v Gymnáziu Kráľovnej pokoja uskutočnilo školské kolo OLYMPIÁDY ĽUDSKÝCH PRÁV. Olympiády sa zúčastnilo 20 žiakov z rôznych ročníkov. Olympiáda pozostávala z testu, v ktorej si žiaci mohli preskúšať svoje znalosti z oblasti ľudských práv a z témy, v ktorej mali kriticky posúdiť problematiku porušovania a dodržiavania ľudských práv. Najlepšie sa z testom popasovali:

      1.miesto Sarah Štefanková IV.AG

      2. a 3. miesto Kristína Várošová IV.AG a Jakub Michal  IV.AG

      Víťazom srdečne blahoželáme a ostatným žiakom ďakujeme za účasť.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Krajské kolo recitačnej súťaže

      Dňa 26. 11. 2015 sa žiaci základnej školy a gymnázia zúčastnili krajského kola recitačnej súťaže ... a Slovo bolo u Boha .... v Gymnáziu sv. Andreja v Ružomberku. I tento rok získali pekné umiestnenia:

      V. A – Sebestyén Marosz  ( 3. miesto v 2.kateg. PRÓZA )

      VI. A – Veronica Schiaretti  ( 3. miesto v 2. Kateg. POÉZIA )

      IV. AG – Nikola Pacholíková   ( 3. miesto v 4.kateg. PRÓZA )

      Srdečne blahoželáme a zároveň ďakujeme aj ostatným žiakom za reprezentáciu škôl.

      PaedDr. Mária Turianová

       

      Červené stužky

      Do deviateho ročníka celoslovenskej kampane Červené stužky sa naša škola zapojila okrem výtvarnej súťaže aj tvorbou a nosením červených stužiek od 24. novembra 2015 do 1. decembra 2015. Červená stužka symbolizuje solidaritu v boji proti chorobe AIDS. Stužku navrhli členovia dobročinnej organizácie Visual AIDS v New Yorku v roku 1991 ako spomienku na tých, ktorí už tejto chorobe podľahli. Červená farba bola vybraná ako symbol krvi a života.

      Mgr. Mária Jakubcová

       

      Študentská kvapka krvi 19. 11. 2015

      Neboli sme tuniaky a aj u nás na KAPE sme darovali krv. Táto akcia sa stretla v radoch študentov s veľkým úspechom. Do školskej telocvične prišlo darovať krv 25 študentov a nedal sa zahanbiť dokonca ani rad učiteľov. Prvotné vyšetrenia zvládli všetci, náročným sitom však neprešiel každý, a tak sa s nevôľou musel vrátiť späť do školy. Avšak ostalo 16 statočných, ktorým sa spoločne podarilo vyzbierať 6400 ml krvi.  Sme nesmierne vďační, že sme mohli byť súčasťou 21. ročníka tejto kampane a určite nebudeme váhať ani o rok a veľmi radi sa zapojíme opäť. Možno už aj spolu s Vami. Tak zahoďte strach a príďte aj Vy pomôcť. J Viac informácií o povolených kombináciách krvi, kedy môžeme ísť darovať krv či o liekoch, ktoré užívate, sa môžete dozvedieť na Mojakrvnaskupina.sk  Prinášame Vám tu aj krátke interview s našimi študentmi. Aké mali pocity a aké boli ich motívy darovať krv sa dočítate tu.

      Sarah Štefanková

       

      49. ročník Behu 17. novembra

      Behu sa zúčastnili aj ďalší dvaja žiaci gymnázia. Timotej Surán (15. miesto/z 34) a Ján Slatinský (16. miesto/z 51).  Za základnú školu sa pretekov zúšastnilo 9 žiakov. V prvej desiatke sa umistnili Viktória Smoláková (6. miesto/z 29), Jakub Valek (8. miesto/z30), Annamária Poliaková (8. miesto/z 21), Petra Kozáčková (10. miesto/z 29), Anna Mišutová (14. miesto/21), Iva Šumpíková (21. miesto/29), Peter Kováč (32. miesto/51), Jaroszláv Hirjavec (36. miesto/z 51) a Vratko Vaňo (37. miesto/z 51). Všetci naši súťažiaci podali dobré výkony. Pochavu si zaslúžia všetci za vzornú reprezentáciu školy. Za zmienku stojí umiestnenie P. Kozáčkovej, ktorá bola najmladšou účastníčkou.

      Mgr. Mikuláš Petrovaj 

       

      V zábavnom parku Neusiedlersee

      V Rakúsku, kam sme sa vybrali 22. októbra, so 41 žiakmi z 8.  a 9. ročníka ZŠ a gymnaziálnych tried,  nás privítalo krásne jesenné počasie. Rodinný zábavný park Neusiedlersee bol nielen skvelým miestom na prehlbovanie priateľstiev pri zažívaní rôznych atrakcií, ale aj miestom zakúsenia nemčiny naživo. Mnohí sa aktívne zapojili do súťaže Nemčina okolo nás  a priniesli si tak na Slovensko i hodnotné suveníry v podobe výborných známok. Veterné mlyny nám  po ceste domov veselo kývali. Aj my im odkazujeme: Auf Wiedersehen! -Teda niekedy do opäť videnia! 

      Mgr. Alena Rybárová

       

      Červené stužky na našej škole

      Žiaci 1. a 2. ročníka sa cez hodiny Umenia a kultúry zapojili kreatívnou prácou do 9. ročníka kampane Červená stužka v boji proti HIV/AIDS. Vytvárali pohľadnice s tematikou kampane a  tri pohľadnice žiačok 2.ročníka (M.Hodásovej, M.Novákovej a A.Kreanovej), sme následne vybrali do celoslovenskej súťaže. K ostatným prácam bola na našej škole vyhlásená súťaž o najoriginálnejšiu pohľadnicu. 

      Mgr. Gabriela Králiková, Mgr. Rút Bednárová

                           

      Divoký západ na KAPE

      Nebraska. Oklahoma. Texas. Ale už aj Žilina! V piatok 23. 10. 2015 sa v Gymnáziu Kráľovnej pokoja v Žiline zmenil vzduch a nastal zvláštny westernovský ruch. Dobrodružstvo, športové súboje, smiech či hudobné a slovné „boje“ sa niesli chodbami školy. Čosi sa dialo. Imatrikulovalo sa. Druháci vítali prvákov do svojich gymnaziálnych radov!                                                        

      Mgr. R. Bednárová   

       

      Stredoeurópsky deň stromov

      V rámci environmentálnej výchovy si žiaci gymnázia dňa 20. októbra – v rámci Stredoeurópskeho dňa stromov pozreli dokumentárny film Zomierajú postojačky – tragický osud slovenských lesov. Získali obraz o efektívnej symbióze človeka a prírody v urbanizovanej krajine. V diskusii padli otázky: Strácame úctu k zeleným lesom? Chránime v lesoch hodnoty, ktoré nám dávajú, alebo procesy, ktoré v nich prebiehajú? Na konci jednej z vyučovacích  hodín žiaci prezentovali projekty o lese.

      RNDr. Bibiána Holíková

       

      Beseda so spisovateľom

      Dňa 20. 10. 2015 ku študentom gymnázia (druháci, tretiaci a štvrtáci) zavítal spisovateľ a vysokoškolský pedagóg v jednom doc. PaedDr. Anton Lauček, PhD. Naše spoločné stretnutie sa nieslo v duchu čítania jeho tvorby. K mnohým príbehom pán Lauček pripojil dodatočné zákulisné „dodatky“. Za pedagógov a študentom ďakujeme za príjemné literárne dopoludnie.

      Mgr. R.  Bednárová

       

      Svetový deň výživy – 16. október

      Svetový deň výživy si každý rok 16. októbra pripomínajú ľudia vo viac ako 150  krajinách sveta vrátane Slovenska. Práve tento deň nám má pripomenúť, že život každého človeka je jedinečný, neopakovateľný a nenahraditeľný. Preto by si ho mal každý z nás dostatočne vážiť. Zdravá výživa je zvlášť dôležitá  pre malé deti, preto maturanti z biológie pre žiakov 1. stupňa ZŠ v rámci primárnej drogovej prevencie pripravili rozhlasovú reláciu a v učebni chémie ochutnávku zdravej výživy. Žiaci sa naučili, ktoré potraviny sú na základni potravinovej pyramídy a teda  sú veľmi zdravé a mali by sa konzumovať denne. Potraviny, ktoré škodia nášmu organizmu a spôsobujú civilizačné choroby – obezita a srdcovo cievne ochorenia sú na prvom mieste úmrtnosti na Slovensku – sú na vrchu pyramídy.  Žiaci sa opätovne dozvedeli základné informácie  o význame telesnej výchovy, dôležitosti oddychu, striedaní pasívneho a aktívneho oddychu a vyhýbaní sa  stresu a tiež o  pozitívnom vplyve dodržiavania pitného režimu.

      Mgr. Mária Jakubcová

       

      Máme na to, aby sme pomáhali

      Záujem študentov Gymnázia Kráľovnej pokoja a Základnej školy sv. Cyrila a Metoda v Žiline o rozvojové krajiny, ich problémy a možnosti pomoci je podporovaný okrem tematických hodín aj rôznymi aktivitami a prednáškami. Slovenská katolícka charita v rámci aktivít Európskeho roka rozvoja 2015 aj na našej škole zrealizovala prednášky o rozvojovej pomoci. Žiaci sa okrem iného dozvedeli novú informáciu, že Slovensko sa nachádza v rámci rebríčka rozvinutých krajín na vysokých priečkach, medzi prvými 40-timi krajinami sveta (z cca 200 krajín). Ale to, že sa majú na Slovensku lepšie, ako mnoho iných detí vo svete, si uvedomovali už dávno. Aj tieto informácie nás utvrdili a povzbudili v tom, že máme na to, aby sme pomáhali tým, ktorí sa narodili v omnoho menej rozvinutých krajinách. Vďaka týmto aktivitám majú naše deti otvorené srdcia pre pomoc ich rovesníkom v ďalekej Afrike – už ôsmy rok podporujú štyroch afrických priateľov a umožňujú im chodiť do školy a získať tak šancu na lepší život.

      Mgr. Katarína Filipová

       

      Trinásta komnata -Multimediálny protidrogovo-motivačný koncert

      Trinásta komnata je ďalším pokračovaním  úspešnej série protidrogových multimediálnych výchovných koncertov, na ktorom  9. októbra 2015 boli naši študenti 1. až 4. ročníka gymnázia. Svet drog bol v programe prirovnávaný ku trinástej komnate, do ktorej túži zo zvedavosti nazrieť pravdepodobne každý mladý človek. Napriek tomu, že  na ňu upozorňujú a vystríhajú pred jej nástrahami, pokiaľ neucítia jej zlo na vlastnej koži neuveria, že je v nej až taký chlad a tma. V tejto „čiernej diere“ môže zlo nebadane udierať, podrážať a mlátiť, no my netušíme odkiaľ údery prichádzajú. Každý má ale v živote možnosť vybrať si tie správne vysvietené dvere. V programe má 12 šťastných, správnych dverí svoje pomenovanie: priateľstvo, láska, rodina, sebaúcta, šport, umenie, príroda, humor, cestovanie, vzdelanie, humanita, česť a spravodlivosť. Kto otvorí tieto dvere a vkročí dnu správnou nohou, nemá chuť a ani potrebu nazerať do zakázanej, trinástej komnaty. Počas koncertu sme  preventívne nazreli aj do jej útrob a prostredníctvom príbehov zo života sme videli neskutočné prázdno, ktoré v nej vládne. Program využíva vizuálnu silu prepracovanej zadnej projekcie , motivačné texty v spojitosti s melodickou hudbou a výborné muzikantské výkony. Celkovú atmosféru výchovného koncertu dopĺňalo motivačné slovo v podaní Mgr. Borisa Lettricha, speváka skupiny AYA. V programe boli použité výpovede známych i menej známych osobností, ktoré svojimi postojmi a názormi môžu priviesť mladých ľudí k čistému životnému štýlu.

      RNDr. Slávka Lajčáková

       

      PRAVDA O DROGÁCH

      Dňa 29. septembra 2015 sa v odbornej učebni chémie  študenti 1. až 3. ročníka zúčastnili prednášky o drogách. Prednášateľ Pavol Prekop rozoberal 10 tém/ právd o drogách : to, ako drogy fungujú, ako a prečo vyniká závislosť, čo sú najčastejšie príčiny toho, že niekto začne brať drogy, ako je to s drogami a vitamínmi a minerálnymi látkami v tele, aký je rozdiel medzi legálnymi a nelegálnymi drogami, ako drogy vplývajú na myseľ, ako drogy menia emócie , ako dlho zostávajú v tele, aká je skutočná pravda o marihuane, ako je to s drogou a tvorivosťou , atď... So študentmi diskutoval, čo všetko môžu drogy spôsobiť im samotným, ich priateľom a ich rodine.

      Mgr. Mária Jakubcová

       

      Zoznamovací výlet 1. AG

      Je tu začiatok a čas na zoznámenie so svojimi novými spolužiakmi. Všetci napäto očakávajú výlet. Niektorí sa tešia, niektorí boja. Každý sme iný, každý toto očakávanie prežívame inak. Stretli sme sa o 8:00 v škole a potom previezli Rajeckou Ančou do Poluvsia. Po trištvrte hodinovej prechádzke cez Stránske a  po lúke, sme v diaľke uvideli v údolí našu chatu. Hneď po príchode sme si zahrali niekoľko hier na zapamätanie mien našich spolužiakov a potom sme si rozdelili izby. Nasledovala desiata, poponúkali sme sa rôznymi koláčmi a sladkosťami, ktoré sme si doniesli a o chvíľu sme sa mohli pustiť do očakávaného obeda. Neskôr sa začal náš poobedný program. Každý musel na začiatočné písmeno v svojom mene vymyslieť a napodobniť zviera. Bolo kopu divokých zverí no jednoznačne to vyhrala Godzila, ktorá po zarevaní zrútila skoro celú chatu. Vybrali sme sa aj na prijemnú prechádzku cez malebný les,  no najviac sme si užili cestu naspäť. Vôbec sme si nerobili starosti s tým, že sme stratili cestu. Žiaci vpredu mali výborný nápad ísť stále rovno smerom ku chate. Zobrali to doslovne, brodili sme sa cez blato, preskakovali rieku, liepali po kolmom kopci no nakoniec sme sa dokázali dostať do cieľa. Trochu špinavší, ale hlavne živí. Podvečer prišiel na rad futbal s naším kaplánom, ktorého futbal veľmi bavil. Dokonca pribudol maskot, kráľ uhoriek, ktorý nás povzbudzoval a vyčaroval nám úsmev na tvári. Ako slnko zapadalo tak sa blížil aj zápas ku koncu. Ale program sa zďaleka nekončil Čakala nás tímová súťaž. Boli sme náhodne rozdelení do štyroch skupín a každá skupina mala štyri úlohy, kde bola dôležitá tímová práca. Kto chcel, večer mal ešte možnosť vyskúšať veľa zábavných hier ako šípky, kalčeto a ping-pong.  Krásny deň sme ukončili spoločnou opekačkou. Ďalší deň doobeda sme pokračovali aktivitami a tímovými hrami. Vytvorili sme si z nás veľký nadpis KAPA. Po obede sme sa pobrali každý svojou cestou, ale stále nebol úplný koniec. Ako som spomenul v úvode, je to len začiatok. V prvom rade sme zistili, že aj keď sme každý iný, každý má iné vlastnosti, každý inak vyzerá, dokonca každý má iné chute na jedlá a nápoje, máme niečo spoločné, spoločnú cestu. Tento výlet bol len príprava na ňu. Bolo dôležité spoznať naše odlišnosti, aby sme sa vďaka ním dokázali zjednotiť a začali spolupracovať. Všetko na tomto výlete, či hry a úlohy boli nasmerované k nášmu zjednoteniu. Naša spoločná štvorročná cesta plná radosti, zážitkov, ponaučení a vedomostí sa práve začína. Niekoľko fotografií nájdete vo Fotoalbume.

      Adam Bagin, I.AG

       

      Školský rok 2014/2015

       

      Súťaž "Družstiev Prvej Pomoci Mladých“

      Dňa 23. 3. 2015 sa študentky 3. ročníka zúčastnili súťaže „Družstiev Prvej Pomoci Mladých“, kde skončili na peknom 4. mieste. Súťaž sa uskutočnila v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Žiline. Preverili si tu svoje teoretické vedomosti ohľadom poskytovania prvej pomoci i z histórie a súčasnosti Červeného kríža. Praktické schopnosti preukázali na dvoch modelových situáciách a v poskytovaní kardiopulmonálnej resuscitácie.

      Mgr. Zdenka Smolková

       

      NOC V ŠKOLE

      V piatok 19. 06. 2015 sa na Gymnáziu Kráľovnej pokoja v Žiline uskutočnila Noc v škole, ktorá sa niesla v duchu témy „Realita života“. Študenti sa začali schádzať od 18:00 hod. a ubytovávali sa v triedach. Program, ktorý pre nás vymysleli Mgr. Adriána Hančinská, Mgr. Gabriela Králiková a Mgr. Peter Zvada, bol zostavený z Bohoslužby slova a krátkej prednášky už k spomínanej téme, ale aj z aktivít, do ktorých sa mohli študenti zapojiť, ako workshopy, ktoré boli prichystané v kaplnke, napr. modlitby za Sýriu, či kreatívne chvály. Okrem duchovných aktivít sa študenti mohli zapojiť aj do nočného volejbalu, schovávačky po škole alebo sa rozprávať a nadväzovať nové vzťahy. Svojou návštevou nás potešili aj maturanti, ktorí sa takýmto spôsobom prišli s nami rozlúčiť skôr, ako začnú novú etapu života na vysokých školách. Noc v škole je akcia, na ktorú sa naši študenti tešia od začiatku roka, a preto sa už teraz tešíme na budúcoročné zážitky, ktoré so sebou táto akcia prinesie. 

      Barbora Kasmanová, Kristián Imrišek študenti 3.BG

       

      Do Salzburgu na Turičný víkend

      V dňoch od piatku 22. 5. do pondelka 25. 5. 2015 sa našich 12 študentov Gymnázia Kráľovnej pokoja pripojilo k približne 7 tisícom mladých, ktorí prišli do Salzburgu zúčastniť sa Turičného víkendu. Čakal nás pestrý program ako chvály, muzikál, svedectvá, workshopy, sv. omše a samozrejme že sme neodolali ani poznávaniu mesta, hradu a nákupom suvenírov. Sme vďační  Salzburgskej diecéze za pozvanie na túto akciu a podporu. 

      Mgr. Alena Rybárová

       

      Ako sa nebáť začať podnikať?

      Dňa 18. 5. 2015 sa žiaci 3. ročníka gymnázia zúčastnili besedy s pánom Jánom Košturiakom, poradcom, trénerom a kaučom v oblasti inovácií, strategického manažmentu, organizácie podniku a priemyselného inžinierstva. Je zakladateľom konzultačno-vzdelávacieho inštitútu IPA, so sídlom v Žiline. Žiaci sa počas besedy mohli dozvedieť o tom, ako môže mladý človek pracovať so svojimi talentami, ako si môže založiť vlastnú firmu a začať v mladom veku podnikať. Pán Košturiak sa snažil priblížiť vývoj hospodárstva a porovnať naše možnosti podnikania so zahraničnými. Počas besedy pán Košturiak veľmi ochotne odpovedal žiakom na ich pripravené otázky, ktoré sa dotýkali podnikania a súčasnej podnikateľskej sféry.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Krajské kolo geografickej olympiády

      Dňa 25.3.2015 sa uskutočnilo na Katedre geografie  PF KU v Ružomberku krajské kolo geografickej olympiády pre stredné školy. Krajské kolo pozostávalo z vedomostného testu a obhajoby geografickej práce. Z gymnázia sa zúčastnili žiaci druhého a tretieho  ročníka:

      Natália Okruhlicová 2.BG (4.miesto)

      Mária Novotná 2.BG (7.miesto)

      Jakub Michal 3.AG (5.miesto).

      Žiakom blahoželáme k úspechu a ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu našej školy.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Dekanátne kolo Biblickej olympiády

      Dňa 13. 3. 2015 sa uskutočnila v Spojenej škole Kráľovnej pokoja Biblická olympiáda dekanáte kolo. Zišlo sa trinásť súťažných družstiev zo stredných škôl. Umiestnenie:

      1. Gymnázium sv. Františka

      2. Gymnázium Veľká Okružná

      3. Gymnázium Kráľovnej pokoja

      Našu školu úspešne reprezentovali žiaci: Eva Habláková, Ladislav Ševčík a Jakub Michal. Gratulujeme.

      Mgr. Slavomír Trnka

      ... s knihou na mesiac...

      Predmetová komisia SJL na gymnáziu opäť organizuje akciu ...s knihou na mesiac... Ak MÁŠ, čo ponúknuť, PRINES  svoju obľúbenú knihu od 2.3. – 13.3. 2015, POŽIČAJ knihu na mesiac (návrat 9.4. 2015), PREŽI neobyčajný príbeh ... PRÍĎ na 2. poschodie gymnázia 7.45 - 8.00, 9.40 - 9.55.

      Mgr. Rút Bednárová

       

      Krajské kolo olympiády z ANJ

      Uskutočnilo sa 10. februára 2015 v Gymnáziu J. M. Hurbana , Čadca. Veronika Ďurošková (IV. BG),  sa umiestnila na Krajskom kole olympiády z ANJ vo vyššej kategórii 2C1, do ktorej patria aj bilingválne gymnázia, na peknom piatom mieste. Blahoželáme.

      Mgr. Alena Rybárová

       

      Výstava „ Druhy európskeho významu na Slovensku“

      Študenti 1. ročníka boli vo štvrtok 12. 2. 2015 na výstave „ Druhy európskeho významu na Slovensku“ , ktorá je nainštalovaná v Makovického dome v Žiline. Výstava prostredníctvom textu a unikátnych fotografií vysvetľuje problematiku sústavy chránených území NATURA 2000 a predstavuje druhy rastlín a živočíchov žijúcich v tečúcich a stojatých vodách až po rastliny a živočíchy lesov, ktoré sú na území EÚ chránené a zároveň sa vyskytujú na Slovensku. 

      Mgr. Mária Jakubcová

       

      Hviezdoslavov Kubín

      Ani tento rok nás neobišiel Hviezdoslav. Zavítal k nám v podobe pretekov slov. Nezabudol priniesť veľa talentov. A tak začal neúprosný slovný boj!! Skvelé výkony! Štrnásť súťažiacich! Netradičné ukážky! Viacerí zaútočili na méty víťazstva, ale len tí najlepší pocítili sladkú eufóriu triumfu:

      V prednese poézie víťazný rebríček obsadili: 

      1. miesto – Zuzana Cingelová (3.AG)

      2. miesto – Lenka Záňová (2.AG)

      V prednese prózy zvádzali víťazný boj títo súperi:

      1. miesto – Denisa Puckalová (1.AG)

      2. miesto – Nikola Pacholíková (3.AG)

      3. miesto – Mária Hodásová (1.AG)

      Čestné uznanie priletelo k Timei Hruškovej (2.AG)

      Mgr. Bednárová

       

      Ako chápu mladí ľudia rodinu?

      Dňa 27.1. 2015 sa žiaci 3. a 4. ročníka gymnázia zúčastnili besedy s predsedníčkou občianskeho združenia Fórum života RNDr. Ing. Marcelou Dobešovou. Pani Dobešová sa intenzívne zapája aj do aktivít Aliancie za rodinu. Žiaci sa počas besedy mohli dozvedieť o práci občianskeho združenia, boli načrtnuté rôzne pohľady na chápanie dnešnej rodiny, ale aj usporiadania celej spoločnosti, ktoré boli podložené aj konkrétnymi prípadmi zo Slovenska a z iných krajín sveta. Počas besedy pani Dobešová veľmi ochotne odpovedala žiakom na ich pripravené otázky, ktoré sa dotýkali nie len rodiny, ale aj rodovej rovnosti, či adopcie. Beseda priniesla žiakom nové poznatky a aj nový pohľad na súčasnú spoločnosť. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Hodina psychológie trochu inak

      Dňa 23.1.2015 sa žiaci 3.ročníka gymnázia zúčastnili v rámci semináru z občianskej náuky stretnutia so psychológom PhDr. Františkom Skokanom. Mohli navštíviť jeho ambulanciu, v ktorej sa venuje klinickej, poradenskej a pracovnej psychológii, a tak pridať k svojim teoretickým poznatkom z hodín aj niečo praktické. Pán psychológ žiakov rozprával o svojej práci, zameral sa najmä na pracovnú psychológiu, v ktorej si mohli žiaci aj otestovať postreh, učil žiakov správne dýchať a to aj pomocou počítača, uviedol im informácie o diagnostikovaní psychických porúch cez Rorschachov test – projekčný test cez obrázky, a napokon veľmi ochotne odpovedal na zvedavé otázky našich žiakov, ktoré sa týkali rôznych tém, ako boli sny, fóbie alebo štúdium psychológie na vysokej škole. Beseda priniesla žiakom nové poznatky zo všeobecnej psychológie. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Okresné kolo Olympiády NEJ
       
      Dňa 13. januára 2015 sa konalo Okresné kolo Olympiády z nemeckého jazyka. V kategórii 2a obsadila naša študentka Paulína Danková z II. BG krásne 4. miesto. Srdečne blahoželáme!
       
      Mgr. Mária Straňanková

       

      EXKURZIA VIEDEŇ

      Dňa 11.12.2014 sa gymnazisti vydali na cestu za krásami Viedne. Po krátkej rannej zastávke v čokoládovni v Kittsee mierili prvé kroky účastníkov exkurzie do Technického múzea. Interaktívna výstava exponátov priniesla nielen nové poznatky, ale hlavne veľa zábavy. Pri prehliadke centra mesta sme sa dozvedeli rôzne kuriozity ako napríklad, kde sa dá kúpiť originálny viedenský rezeň, prečo sa vo Viedni nachádza kópia obrazu Poslednej večere alebo kde môžete napísať Ježiškovi list – vianočnú poštu. Nezabudnuteľná atmosféra vianočných trhov plná farieb, chutí a vôní spečatila veľmi pozitívny dojem z celej akcie.

      Mgr. Mária Straňanková, Mgr. Peter Zvada

       

      Olympiáda - nemecký jazyk

      výsledky

       

      Rorátne sv. omše

      Aj tento rok slávime počas adventu rorátne sväté omše. Bývajú vždy v utorok, stredu a v piatok o 7.15 hod. v našej školskej kaplnke. Pre všetkých žiakov a študentov školy je pripravená aj aktivita počas adventu: kto chce viac spoznávať Ježiša, aby to prinieslo život jemu aj ľuďom okolo, môže urobiť toto rozhodnutie napr. aj pomocou modlitby v kaplnke  a prejaviť to navonok – prilepiť samolepku stromčeka (Ježiš ako ten, ktorý prináša život)  na vianočnú látku v kaplnke.Všetkých srdečne pozývame. Fotografie nájdete v sekcii Fotoalbum.

      Mgr. Ingrid Kováčová

       

      "Byť Mikulášom pre všetkých"
       
      Na sviatok svätého Mikuláša sme sa aj my učili byť malými Mikulášmi pre druhých. Deti si navzájom pripravili balíčky a slávnostne im ich porozdávali Mikuláš a anjeli - žiaci nášho gymnázia z II. AG a II.BG - Matúš Horník, Katarína Valúchová a Adela Majerčíková za čo im patrí naša vďaka. Fotografie nájdete v sekcii Fotoalbum.
      Mgr. Ingrid Kováčová

       

      iBobor

      Za Gymnázium Kráľovnej pokoja v tomto ročníku súťažilo 22 Juniorov, čo sú žiaci 1. a 2. ročníka gymnázia a 9 Seniorov, čo sú žiaci 3. a 4. ročníka gymnázia. Súťaž prebieha on-line a vždy v jeden deň súťaží jedna kategória. Žiaci odpovedajú na 15 otázok, za ktoré môžu získať 80 bodov. Na zodpovedanie všetkých otázok je 40 minút. Žiaci sa prihlasujú heslom a každý má iné poradie otázok. Ak žiak získa minimálne 50 bodov je ocenený diplomom. Z našich žiakov túto podmienku splnilo 6 žiakov a boli im odovzdané diplomy. Najlepší výsledok dosiahol Michal Miške z 2. AG, ktorý získal 69,34 bodov. V jeho kategórii Junior  súťažilo 7 073 žiakov a teda umiestnenie na 157 mieste je veľmi pekné. Poďakovanie za účasť patrí samozrejme všetkým zúčastneným žiakom. Verím, že v budúcom ročníku sa do tejto zaujímavej súťaže, v ktorej sa riešia úlohy z informatiky zapojí viac žiakov a aj viac žiakov získa diplom.

      Mgr. Miroslav Malacha

       

      Olympiáda - anglický jazyk

      výsledky

       

      Červené stužky

      Tak ako po predošlé roky sa aj tento rok naša škola zapojila do kampane boja proti AIDS. Spojená škola Kráľovnej pokoja v predchádzajúcich rokoch aktívne zapájala študentov prostredníctvom besied ako napríklad besedou s MUDr. Oľgou Čechovou, ktorá uviedla študentom problematiku o AIDS alebo cez každoročné stretnutia konajúce sa pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS, ktoré každoročne organizuje Gymnázium sv. Františka z Assisi. Prihlásenie do celoslovenskej kampane Červené stužky prebehlo v septembri a do kampane sa škola zapojila prostredníctvom výtvarnej súťaže a nosením červených stužiek. Tohtoročná kampaň vyvrcholí 1. decembra celoslovenským stretnutím v Žiline, na ktorej sa naša škola zúčastní. Fotografie nájdete v sekcii Fotoalbum.

      Kristián Imrišek 3. BG

       

      Identita v Kristovi

      Dňa 24.11.2014 sa v uskutočnila akcia s názvom IDENTITA V KRISTOVI, ktorej sa zúčastnili žiaci ôsmeho a deviateho ročníka Základnej školy sv. Cyrila Metoda a študenti prvého a druhého ročníka Gymnázia Kráľovnej pokoja. Na projekte sa zúčastnili vysokoškoláci z Univerzitného pastoračného centra v Žiline a učitelia školy so školským pánom kaplánom vdp. Slavomírom Trnkom. Program obsahoval hru, rozličné svedectvá, piesne, prednášku, workshopy, modlitby, rozhovory. Na začiatku sme sa vrátili do detských čias a zahrali sme si hru „Bomba a štít“. Pokračovala „UpeCečkárska“ chválová skupina, po ktorej nám vdp. Zdenko Mezovský hovoril svedectvo s Františkom Dokoupilom. Po úvode nasledovala prednáška s názvom Plnosť v Kristovi, ktorú prednášal vdp.Zdenko Mezovský. Po krátkej prestávke nasledovali workshopy s témami: Strach (Aj ty môžeš zmeniť svet, „Choď“ za svojimi snami) Nuda, jednotvárnosť (Kreativita v Kristovi) Hanba Sebapodceňovanie (Priateľstvo – bolo zamerané pre mužov) Odmietnutie (Sebaprijatie – bolo zamerané pre ženy). Po skončení workshopov a prestávky nasledoval blok svedectiev, modlitieb a chválových piesní. Celú akciu moderoval František Dokoupil a vdp. Slavomír Trnka ju požehnaním ukončil. Vyjadrenia niektorých žiakov a študentov o akcii: „ Zaujímavá prednáška. Upevnilo ma to k hľadaniu Boha. Páčila sa mi úprimnosť účinkujúcich. Páčili sa mi svedectvá, workshop, možnosť zdôveriť sa a následná modlitba. Prinieslo mi to ďalšiu vec, nad ktorou budem rozmýšľať a viem, že ma to posunulo dopredu, za to som veľmi vďačná. Workshopy boli super, aj hudba.Táto akcia mi dodala odvahu a iný pohľad na veci. Včerajší deň sa mi veľmi páčil. Super boli svedectvá, zdieľanie v skupinách (workshopy), hudba, modlitby. Páčili sa mi svedectvá, workshopy. Strašne super boli modlitby za ľudí a osobné modlitby. Workshopy, keby boli dlhšie, boli by úplne super. Workshop sa mi veľmi páčil. Páčilo sa mi Feriho rozprávanie. Veľmi sa mi páčili nápady, ktoré zahŕňali túto akciu. Workshop, ktorý som si vybral, bol úžasný. Milí ľudia, prinieslo mi to zamyslenie, svedectvá, modlitba za ľudí. Dozvedela som sa názor na Pána od iných ľudí, pomohlo mi to bližšie k Bohu.“ Fotografie nájdete v sekcii Fotoalbum. 

      Mgr. Adriána Hančinská

       

      Olympiáda ľudských práv

      Dňa 25.11.2014 sa konalo na gymnáziu školské kolo Olympiády ľudských práv. Školského kola sa zúčastnilo 8 žiakov gymnáziá z 2. a 3.ročníka. Víťazom sa stal Jakub Michal 3.AG, ktorý postupuje do krajského kola. Víťazovi srdečne gratulujem a zúčastneným žiakom ďakujem za účasť.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      ...A Slovo bolo u Boha....

      Žiaci gymnázia pod vedením p. učiteľky Pudišovej sa dňa 20.11. 2014 zúčastnili recitačnej súťaže...A Slovo bolo u Boha..., ktorá sa konala v Gymnáziu sv Andreja v Ružomberku. Tak ako každý rok aj teraz naša žiačka vybojovala pekné umiestnenia. Zuzana Cingelová z III. AG získala 2. miesto v kategórii préza. Gratulujeme.

      Mgr. Lucia Pudišová

       

      POĽSKO ZNÁME NEZNÁME?

      V dňoch 10.11.-.11.11. 2014  sa uskutočnila dvojdňová exkurzia do Poľska, ktorej  sa z našej školy zúčastnili žiaci 1.,2. a 3.ročníka gymnázia. 

      Počas exkurzie žiaci absolvovali prehliadku s výkladom v Osviečime a Brzezinke, navštívili Sanktuárium Božieho milosrdenstva v Krakove, historické centrum Krakova, kde im bolo porozprávané o histórii mesta a najznámejších pamiatkách a druhý deň navštívili soľnú baňu vo Wieličke.

      Žiaci si odniesli veľmi veľa nových informácii, ktoré im môžu pomôcť v ďalšom štúdiu spoločenskovedných, ale aj prírodovedných predmetov a tiež veľa krásnych spomienok.

      Mgr. Gabriela Králiková, Mgr. Adriána Hančinská

       

      Beh 17. novembra

      Výsledky

       

      ŠTUDENTSKÉ KOMUNÁLNE VOĽBY 2014 alebo AKO SME VOLILI PRIMÁTORA ŽILINY

      Dňa 6.11. 2014 sa na Gymnáziu Kráľovnej pokoja konali študentské komunálne voľby, ktoré sú organizované cez projekt Študentské voľby 2014, Inštitútu  pre verejné otázky. Študenti 1. až 4. ročníka, ktorí dovŕšili 15 rokov, na škole volili primátora mesta Žilina.

      Cieľom projektu  a najmä týchto volieb bolo oboznámiť študentov s fungovaním komunálnych volieb, priblížiť voľby starostov/primátorov, ale aj poslancov mestských/obecných zastupiteľstiev a podať študentom informácie, prečo ísť voliť, ako voliť, a ako môžu ovplyvniť svojou voľbou činnosť vo svojom meste/obci. Fotografie nájdete v sekcii Fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Imatrikulácie

      V gymnáziu Kráľovnej pokoja v Žiline, ktoré je súčasťou Spojenej školy Kráľovnej pokoja zavládol v piatok 24. 10. 2014 zvláštny nepokoj. Žiaci prvého ročníka mali absolvovať imatrikulácie – slávnosť, ktorou budú prijatí do radov našich gymnazistov. Žiaci druhého ročníka si pri tejto príležitosti pripravili špeciálny program v retro štýle, alebo, ako ho sami nazvali – RETROKULÁCIE. O 13-tej hodine školskú telocvičňu zaplavilo množstvo rôzne vyobliekaných a upravených študentov. Mnoho z nich bolo problematické aj spoznať, nakoľko ich sa výrazne zmenil ich  „image“ . Prvákov teda čakala hodinka programu a scénok, ktoré museli  absolvovať, aby boli prijatí za riadnych členov našej školy. Na začiatku ich čakal slávnostný prípitok kapustnicou so sirupom. Pokračovalo sa v zábavnom duchu a v dobrej nálade, až sa program preniesol ku podpisu sľubu prvákov, ktorý bol realizovaný vlastným odtlačkom dlane. Po ukončení oficiálnej časti, keď každý žiak dostal z rúk p. riaditeľky imatrikulačnú listinu nasledovala krátka diskotéka. Všetkým žiakom, ale aj pedagógom sa tohtoročné imatrikulácie páčili. Z reakcií organizátorov  - druhákov vyberáme: "Imatrikulácie dopadli koniec koncov geniálne, prváci neprotestovali a každý prijal svoju úlohu statočne." (Mária Novotná), "bolo to super, všetci sa skvele bavili, nielen žiaci, ale aj učitelia". (Alžbeta Kavecká), "organizácia imatrikulácií pre nás druhákov nebola až taká jednoduchá, ako sme si mysleli, bolo treba vymyslieť úlohy, urobiť plagáty, imatrikulačné listiny". (Matúš Mažgut). Imatrikulácie sa veľmi páčili aj prvákom o čom svedčia ich reakcie: "bolo to veľmi zábavné a myslím, že hovorím za všetkých prvákov, keď poviem, že sme si ten piatok veľmi užili a plnením úloh sme nesklamali druhákov, ktorí do organizácie imatrikulácií dali všetko". (Kristína Šlonerová), "imatrikulácie na našej škole ma veľmi milo prekvapili, retro téma bol naozaj dobrý výber, spolupráca s druhákmi pri príprave bola super a veľmi sme sa zblížili, dúfam, že na ďalší rok sa aj nám podarí pripraviť minimálne takéto super imatrikulácie pre budúcich prvákov". (Tadeáš Bolo).

      Na záver ešte patrí poďakovanie triednemu učiteľovi a učiteľkám za pomoc pri príprave a aj za aktívnu účasť  na programe. Fotografie nájdete v sekcii Fotoalbum.

      Mgr. Miroslav Malacha

       

      Exkurzia žiakov z Gymnázia Kráľovnej pokoja v Bratislavskom vodárenskom múzeu

      „Dobrá studňa v suchu vodu dáva; dobrý priateľ v núdzi sa poznáva.“

      Dňa 14. 10. 2014 sme sa my, žiaci tretieho ročníka pod vedením p. uč. B. Holíkovej, p. uč. M. Jakubcovej a Ing. V. Ješka, redaktora časopisu Quark, zúčastnili exkurzie v Bratislave, ktorá sa uskutočnila na základe našej výhry v časopise Quark. V máji minulého školského roka sme sa zapojili do súťaže, kde sme správne odpovedali na otázku: „Prečo sa v niektorých vodách premnožujú sinice a riasy?“ Boli sme vyžrebovaní a ako odmenu sme získali účasť na exkurzii v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. V rámci exkurzie sme si mali možnosť prezrieť výstavu dejín zásobovania obyvateľov pitnou vodou a odvádzania odpadovej vody na Slovensku vo Vodárenskom múzeu, sídliacom v objekte pôvodnej parnej čerpacej stanice v Karlovej Vsi. Prostredníctvom virtuálnej obrazovky sme sa preniesli do najväčších čistiarní odpadových vôd na Slovensku v Bratislave. Navštívili sme aj ostrov Sihoť – chránenú krajinnú oblasť, kde sme si mohli pozrieť najstaršiu ručne kopanú studňu na Slovensku. V krajinnej oblasti sa spolu nachádza 40 studní, ktoré zásobujú pitnou vodou približne 200 000 obyvateľov. Na záver exkurzie sme prešli tunelom vedúcim pod ramenom Dunaja, ktorý spája ostrov Sihoť so zvyškom Bratislavy. Počas exkurzie sme získali množstvo nových informácií o dejinách získavania, spracovania a vyhodnocovania kvality pitnej vody ako napr. že vo vode z vodovodu je sledovaných asi 100 ukazovateľov kvality vody a neobsahuje žiadne baktérie ani iné škodlivé látky. Okrem iného vieme aj to, prečo sa chlór pridáva do pitnej vody. Zabraňuje premnoženiu baktérií a zaručuje zachovanie kvality vody. Chlórovanie je metóda, ktorá sa používa už viac ako 50 rokov na celom vete. Tiež sme sa dozvedeli o biotope, flóre a faune ostrova Sihoť. Prečo teda tak málo pijeme vodu z vodovodu? Je predsa chutná vďaka tomu že nemá obal šetrí životné prostredie, je zdravá, keďže neobsahuje žiadne kalórie ani cukor, je kvalitná, pretože Slovensko patrí ku krajinám s najkvalitnejšou vodou, je lacná  a môžeme ju pohodlne využívať. „Nie je potrebná k životu, sama je život.“

      Sarah Štefanková

       

      „Nemaj v paži“, alebo mladí ľudia a veci verejné

      Dňa 29. 9. 2014 sa žiaci 3. a 4. ročníka gymnázia zúčastnili besedy s poslancom Národnej rady SR Mgr. Richardom Vašečkom, ktorý sa spolupodieľa aj na projekte „Nemaj v paži“. 

      Žiaci sa počas besedy mohli dozvedieť o novembrových komunálnych voľbách, o fungovaní Národnej rady SR, ale mohli sa aj dozvedieť o tom, ako vyzerá taký obyčajný deň poslanca NRSR, či o aktivitách, ktorým sa pán poslanec navyše venuje.

      Počas besedy pán Vašečka veľmi ochotne odpovedal žiakom na ich pripravené otázky, ale tiež veľmi trefne dopĺňal svoju diskusiu so žiakmi o prezentácie a krátke videá. 

      Beseda priniesla žiakom nové poznatky, ktoré  im rozšírili základné informácie z politiky, ale hlavným zámerom bolo vyburcovať mladých ľudí, aby sa častejšie zapájali do občianskeho života našej spoločnosti, napríklad už len účasťou na voľbách, či referende, aby sa zaujímali o veci verejné, o Slovenskú republiku a o spoločnosť, v ktorej žijú. Fotografie z besedy nájdete v sekcii Fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Školský rok 2013/2014

       

      Beh do strečnianskych hradných schodov

      Vo štvrtok 29. mája 2014 sa konal v poradí už 17. ročník populárneho bežeckého podujatia – Behu do strečnianskych hradných schodov. Tradične sa ho zúčastnili aj naši žiaci. Tento rok bol mimoriadne úspešný – získali sme dve 1. a jedno 2. miesto. Traťou súťaže bolo 151 schodov, ktoré sa podarilo zdolať dovedna 207 pretekárom z celého Žilinského kraja.

      Výsledky našich žiakov:

      Chlapci 1998-2000:   

      1. miesto Michal Miške - gym 0:35,6

      Dievčatá 1995-1997:

      1. miesto Katarína Poliaková - gym 0:51,9

      2. miesto Jana Ružbarská - gym 0,56,9

      Gratulujeme!

      Mgr. Marcela Jančová

       

      KOŽAZ

      V dňoch 27. - 29. mája sa žiaci 3. ročníka zúčastnili kurzu na ochranu života a zdravia, ktorý sa konal dochádzkovou formou. Prvý deň kurzu žiaci absolvovali túru Višňovskou dolinou, na ktorej sa učili správaniu sa v prírode a zároveň hľadali poklad. Pri hľadaní pokladu sa učili orientovať v teréne a pracovať s mapou. Ďalší deň zamierili do Šútova, prešli sa k Šútovskému vodopádu, odtiaľ zvládli náročný túru na chatu pod Chlebom a inou cestou sa vrátili späť do Šútova. Žiaci si vzájomne pomáhali a po návrate bolo cítiť spokojnosť s dosiahnutím stanoveného cieľa. Posledný deň sa presunuli do Lesoparku, kde hľadali poklad a opekali. Na záver vedúci kurzu vyhodnotil súťaqže, ktorých sa počas troch dní zúčastnili.  

       

      MATURITNÁ SKÚŠKA

      V dňoch 26. - 27. mája prebehla ústna forma internej časti maturitnej skúšky, ktorej sa zúčastnilo 37 štvrtákov. Počas týchto dvoch dní maturanti preukázali svoje vedomosti, ktoré získali na našej škole. 

       

      EXKURZIA DO BANSKEJ ŠTIAVNICE A OKOLIA

      Dňa 20. 5. 2014 sa konala exkurzia z biológie a chémie do okolia Banskej Štiavnice, ktorej sa zúčastnilo 21 žiakov gymnázia a 14 žiakov základnej školy. Počas exkurzie žiaci spolu s RNDr. Slávkou Lajčákovou a Mgr. Katarínou Treskoňovou navštívili barokovo-klasicistický kaštieľ vo Sv. Antone, ktorý slúži ako múzeum, v ktorom sa nachádza umelecko-historická a poľovnícka expozícia. Prehliadku kaštieľa sme ukončili prechádzkou v nádhernom parku, ktorý je súčasťou areálu kaštieľa. Potom sme sa presunuli do banského  múzea v prírode, kde sme si pozreli film o práci baníkov, po ktorom nasledovala prehliadka podzemia a areálu múzea. Exkurziu sme ukončili návštevou Banskej Štiavnice, kde sme si pozreli historické centrum. 

       
      ROZLÚČKA MATURANTOV

      16. mája sa s vyučujúcimi a žiakmi gymnázia lúčili naši maturanti pred odchodom na akademický týždeň. Lúčenie už tradične prebiehalo rozlúčením sa maturitných tried s jednotlivými triedami školy, vyučujúcimi v zborovni, kuchárkami a ďalšími zamestnancami školy, ktoré bolo sprevádzané nosením tabla a hudobným doprovodom. Následne študenti odišli za spevu s tablom do mesta.

       
      Rozprávka s názvom Salzburg-Seeham
      V rámci spolupráce salzburgskej a žilinskej diecézy sme boli v čase od 1. do 4. mája prijatí rodinami v malebnej dedinke Seeham pri Salzburgu. Túto farnosť vedie pán farár Ladislav Kučkovský, ktorý bol ochotný  so svojimi spolupracovníkmi pre nás pripraviť nezabudnuteľný čas.

      7 študentiek s pani učiteľkou tak malo možnosť naozaj zažiť a spoznať reálie Rakúska - život v rodinách, typické jedlá, kultúru, dialekt, prostredie.
      Strávili sme i jeden celý deň v horách (lanový park, vodný mlyn, farma,...) a jeden vo veľkomeste Salzburg.

      Nedeľnou svätou omšou, na ktorej sme i hrali na gitare a spievali nemecké mládežnícke piesne, sme sa poďakovali za túto skvelú možnosť a vzácne chvíle.

      Ako povedal tamojší kňaz: "Som rád, že sa vám u nás páčilo, a budem ešte radšej, keď dievčatá samé sa budú snažiť udržiavať kontakt s týmito rodinami - Postavili sme most, oni musia prechádzať. Tak do toho!"

      Mgr. Alena Rybárová 

       

      Športový úspech našich žiačok

      Žiačky Gymnázia Kráľovnej pokoja boli úspešné na Majstrovstvách Slovenskej republiky v Interpretačnom korčuľovaní. Majsterkou Slovenska sa stala Jana Ružbarská, na druhom mieste skončila Ivana Ružbarská a na štvrtom mieste Katarína Poliaková. Gratulujeme.

          

      KRÍŽOVÁ CESTA

      V stredu počas Veľkého týždňa sme si v školskej kaplnke spolu so žiakmi našej školy pripomenuli udalosti krížovej cesty, na ktorej Pán Ježiš zažil veľa rôznych bolestí a ťažkostí,aké prežívame možno aj my. Stačí pustiť ho do našich trápení. Fotografie si môžete pozrieť v sekcii Fotoalbum.

       

      Štrasburg  alebo cesta do zasľúbenej zeme

      Piati tretiaci sme dostali príležitosť, ktorá sa nenaskytne každému študentovi na strednej škole – a to zúčastniť sa nezabudnuteľného výletu na hranice Nemecka a Francúzska, kam nás pozval náš europoslanec Peter Šťastný. Ocitli sme sa v autobuse spolu s ľuďmi z rôznych častí Slovenska, rôzneho veku a pohlavia, pováh či záujmov, ale jedno nás spájalo, akési vnútorné očakávanie či nadšenie pre danú vec.

      Väčšina „kapáckej“ osádky sa usadila v autobuse takmer úplne vzadu a večer sme dorazili na miesto nášho ubytovania. V prítmí bolo ešte vidieť dobre rozpoznateľný názov hotela Hubert. Poľovnícky znak jeleňa s parohami  sa skrátka nedalo nevšimnúť. Celý autobus bol neskonale unavený z takmer celodennej cesty, ale všetkých prebralo to vnútorné očakávanie, pretože  večera s Petrom Šťastným sa presunula na deň nášho príchodu. Podávala sa divina a polievka, ktorú vedela identifikovať len p. uč. Lajčáková, vzhľadom na jej predošlé skúsenosti  v Nemecku. Keď dorazil Peter Šťastný , celá reštaurácia stíchla a každý stôl si jeho prítomnosť vychutnával po svojom. Východniari si s ním pripili, psychologičky sa s ním fotili ako najväčšie faninky ľadového hokeja a stredoškoláci chodiaci na gympel ako my s ním zvyčajne preberali politiku a okrajovo  samozrejme NHL. Ako iné večere, aj táto musela skončiť a my sme sa pobrali do našich izieb. Na druhý deň sme išli objavovať krásy Európskeho parlamentu. Pred vchodom do samotného areálu nás priam vítala slovenská vlajka. V prúde vetra sa ladne vlnila a podaktorí národniari typu Soňa Hradská by si v tej chvíli veľmi radi zaspievali slovenskú hymnu. Po vchode do areálu sme prestali dýchať. Bolo to tam gigantické. Gigantická hmota tehál, okien a ľudí rôznej farby pleti a národnosti. Každá molekula vzduchu sa vírila tunajším ruchom. Nenašli by ste 1 m2 zeme, kde by sa niekto nefotil alebo nenatáčal. Človek mal na chvíľu pocit, že tí ľudia si ani nestihli užiť príchuť daného momentu, ktorý bol tak ohlušujúci, až mi z neho zaľahlo v ušiach. Vyvoňaní, vysmiati a vyparádení sme  vstupovali do samotnej budovy uvedomiac si, že  sme sa práve stali súčasťou  labyrintu. V samotnom parlamente sme si dali slúchadlá na uši, aby sme si priblížili, o čom sa v európskom parlamente vlastne rokuje. Boli nám naskytnuté dva pohľady. Popod nás a na poschodí, kde sme sedeli my, návštevníci. Rozdiel bol do očí bijúci. Dole prebiehala rečnícka súťaž s názvom Ukrajinská kríza a až na pár aktívne sa zapájajúcich poslancov sa ostatní kruto nudili. Naopak, na našom poschodí všetci ticho a so záujmom hltali každé prekladateľom vyrieknuté slovo na opačnej strane našich slúchadiel. A keď prišiel čas odchodu, podaktorí vstali s veľkou nechuťou, až nám tak stislo srdce nad ich nešťastím.  

      Dali sme sa na poznávanie mesta. Myslím, že ani slovo báječné ho nebude charakterizovať dostatočne. Francúzska architektúra sa miešala s architektúrou nemeckých remeselníkov, na vode plávali samé zaľúbené páry labutí, tesné uličky, ktoré voňali po bergamone, či levandulí alebo plesnivom syre a víne boli preplnené malými obchodíkmi takéhoto druhu a francúzskymi cyklistami, ktorí sú presným opakom Petra Sagana, pretože jazdia v sakách a baretoch. Majú veľké hnedé oči a husté brčkavé vlasy a strnisko. Je ich tam kopec a vždy elegantne zazvonia, aby vás, miestneho neznalého turistu, nezrazili. Vetrom, ktorý je plný Štrasburgu, a preto veľmi neodporúčam sukňu, sa nesie zvuk týchto zvončekov, francúzština a zvláštny druh pokoja. Samotní obyvatelia sú totálni "pohoďáci" , vždy ochotní pomôcť či poradiť. V tomto meste platí železné pravidlo:  „Náš zákazník, náš pán.“ Keď raz vojdete do miestnej parfumérie, von bez parfumu nevyjdete a je viac než isté, že  budete tak prevoňaní, že parfum otvoríte až na Slovensku. Čo sa týka financií, celkovo odporúčam "bloknúť " si účet na určitú sumu, lebo sa pokojne môže stať, že vás chytí akýsi afekt a vy sa zmeníte na monštrum chvatúce po látkach, strihoch, a ženy vedia, o čom hovorím. Večer sme si líhali unavení fyzicky, ale posilnení psychicky. Štrasburg mi začal chýbať už v tom momente a to sme mali odísť až na druhý deň. Balila som sa s pocitom okradnutého človeka, ktorého práve obrali o radosť zo života. Štrasburg je totiž ako droga. Chcete tam ísť znovu, znovu a znovu. Keď sme vstúpili na pôdu súdu pre ľudské práva, moja radosť zo života už zmizla úplne, pretože som odtiaľ nechcela odísť. Prednášku nám robili dvaja veľmi príjemní páni zo Slovenska. Jeden bol slovenský sudca a druhý právnik zastupujúci práva našej krajiny. Snažili sa nám mladým čo možno najviac priblížiť. Komunikovali s nami v našej rovine a zodpovedali azda na každú otázku, ktorú si vymyslela nejaká chytrá študentská hlava. Počas cesty domov mi hlavou vírilo množstvo myšlienok a dojmov. Neviem, aký sľub si dal zvyšok cestujúcich, alebo či si vôbec nejaký sľub dal, ale ja som zaspávala v rytme idúceho autobusu s predsavzatím: „Raz sa tam vrátim.“

      Soňa Hradská, III. AG

       

      TESTY PROFESIJNEJ ORIENTÁCIE

      Dňa 19. 3. 2014 sa žiaci 3. ročníka vrámci pomoci pri voľbe svojho budúceho povolania zúčastnili testovania profesijnej orientácie - Profiorientácia, ktoré realizovali pracovníčky Súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva v Žiline.  

       

      EČ a PFIČ MS 

      V dňoch 18. - 20. 3. 2014 sa konala externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky, ktorej sa zúčastnilo 22 žiakov IV. AG triedy a 22 žiakov IV. BG triedy. 18. marca všetci žiaci písali slovenský jazyk a literatúru, 19. marca 4 žiaci písali nemecký jazyk a 40 žiakov anglický jazyk a 20. marca písalo 9 žiakov matematiku.

       

      MODELOVÉ VOĽBY PREZIDENTA SR

      Dňa 10.3.2014 sa na Gymnáziu Kráľovnej pokoja konali modelové voľby prezidenta SR, ktoré sú organizované cez projekt Študentské voľby 2014, ktorý odštartoval Inštitút pre verejné otázky. Cieľom projektu je zoznámiť študentov stredných škôl so základnými demokratickými princípmi fungovania spoločnosti a zvýšiť informovanosť o fungovaní volebných systémov v Slovenskej republike. Modelovými voľbami sme chceli vtiahnuť študentov do verejného priestoru a zvýšiť ich občiansku angažovanosť, čo sa nám aj celkom podarilo, lebo z celkového počtu oprávnených voličov školy – 165 sa volieb prezidenta zúčastnilo 106 voličov. V máji čakajú študentov našej školy modelové  voľby do Európskeho parlamentu, už teraz sa tešíme na ich účasť.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      O ČESTNOSTI V SLOVENSKEJ SPOLOČNOSTI

      Dňa 10.2.2014 sa žiaci 3.ročníka gymnázia zúčastnili besedy so Zuzanou Wienk, ktorá je programovou riaditeľkou občianskeho združenia Aliancia Fair - play.

      Žiaci sa počas besedy mohli dozvedieť o rôznych problémoch spoločenského života na Slovensku, najmä o správaní sa politikov, korupcii a o činnosti súdov, o ocenení Biela Vrana, ktoré sa udeľuje spoločensky prínosnému a odvážnemu občianskemu činu, ale aj o navrhovaných riešenia združenia, ako vniesť do politického a verejného života viac slušnosti a poctivosti.

      Počas besedy pani Wienk veľmi ochotne odpovedala žiakom na ich pripravené otázky, ktoré sa dotýkali napríklad financovania politických strán, kampaní, kauzy Hedviga Malinová, alebo otázok o neoprávnenom narábaní s financiami.

      Beseda priniesla žiakom nové poznatky, ktoré  im rozšírili základné informácie z politiky, sociológie a práva.

      Mgr. Gabriela Králiková

       
      Hviezdoslavov Kubín
      Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili prednesu Hviezdoslavov Kubín.

      Tohtoročný veľmi  silný "slovný súboj" priniesol nasledujúce vyhodnotenie:
       

      Kategória - próza:

      1. miesto - Nikola Pacholíková (II. AG)

      2. miesto - Soňa Hradská (III. AG)

      3. miesto - Martin Lipka (III.BG)

      Kategória - poézia:
      1. miesto - Zuzana Cingelová (II.AG)
      2. miesto - Veronika Laššová (IV. BG)
      3. miesto - Michaela Chrzová (III. BG)

       

      Všetkým srdečne blahoželáme a veríme, že víťazi 1. miest (oboch katégorií) budú našu školu úspešne reprezentovať na okresnom kole.

      Mgr. Rút Bednárová

       

      ZAUJÍMAVO O PSYCHOLÓGII

      Dňa 16.12.2013 sa žiaci 3.ročníka gymnázia zúčastnili zo semináru z občianskej náuky  besedy so psychológom PhDr. Františkom Skokanom, ktorý pracuje v ambulancii klinickej, poradenskej, pracovnej a organizačnej psychológie.  Žiaci sa mohli dozvedieť o rôznych spôsoboch testovania ľudí, ale aj o rôznych spôsoboch terapie. Niektorí žiaci si aj vyskúšali testy, či zaznamenávanie dýchania a zmien emočných stavov človeka. Počas besedy PhDr. Skokan veľmi ochotne odpovedal žiakom na ich pripravené otázky, ktoré sa dotýkali snov, depresií, hypnózy a mnohých iných termínov zo psychológie. Beseda priniesla žiakom nové poznatky, ktoré  im rozšírili základné informácie zo všeobecnej psychológie. Fotografie sú v sekcii Fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      Vianočný volejbalový turnaj

      Vianočný medzitriedny turnaj vo volejbale sa uskutočnil v telocvični školy dňa 10. 12. 2013. Prihlásili sa všetky triedy gymnázia, celkom 49 žiakov a osem družstiev. Po vyraďovacích zápasoch prišlo na rad semifinále a zápasy o medailové umiestnenie. Na treťom mieste sa umiestnili študenti 4. AG triedy, na druhom študenti 3. BG triedy a v tomto školskom roku putovný pohár získali študenti 3. AG triedy v zložení: Terézia Letnerová, Magdaléna Holešová,  František Gréč, Michal Fedor, Andrej Kubala a Marián Talian. Víťazom gratulujeme aostatným ďakujem za vytvorenie pravej športovej atmosféry. Fotografie sú v sekcii Fotoalbum.

      Mgr. Mikuláš Petrovaj

       

      Výsledky školského kola olympiády v cudzích jazykoch

      ANGLICKÝ JAZYK:

      kategória 2A /1. a 2. ročník/

                  1. miesto:        Pavol Šeliga /I.BG/   

                  2. miesto:        Ján Ružička /II.BG/

                  3. miesto:        Kristína Várošová /II.AG/

      kategória 2B /3. a 4. ročník/

                  1. miesto:        Jakub Matkovčík /IV.BG/

                  2. miesto:        Veronika Ďurošková /III.BG/

                  3. miesto:        Jozef Staník /III.BG/

       

      NEMECKÝ JAZYK:

      kategória 2A /1. a 2. ročník/

                  1. miesto:        Ján Ružička /II.BG/

                  2. miesto:        Kristína Várošová /II.AG/

                  3. miesto:        Paulína Danková /I.BG/

      kategória 2B /3. a 4. ročník/

                  1. miesto:        Mária Ďuranová /IV.AG/

                  2. miesto:        Martina Čelková /IV.AG/

                  3. miesto:        Kristína Káčeríková /III.BG/

      Víťazom gratulujeme a prajeme veľa úspechov v obvodnom kole OAJ a ONJ!

      Mgr. Peter Zvada

       

      KOMPRAX - Trúfneš si?

      Najväčšia mládežnícka organizácia na Slovensku  - Iuventa,  ponúka možnosť zrealizovať si akýkoľvek projekt pre svoju školu, farnosť, dedinu či mesto až do sumy 200€.  Stačí byť len vnímavý na svoje okolie, prísť s nápadom a môžeš ísť na školenie, kde sa naučíš  ako projekt napísať, zrealizovať a vyúčtovať. (Všetky prostriedky súvisiace so vzdelávaním sú hradené Európskou úniou.)  O takejto skvelej možnosti nám prišla v pondelok, 2. decembra 2013, porozprávať Mgr. Mária Krkošková, PhD., ktorá je zodpovedná za projekty v našom kraji, kde sa naozaj kompetencie dostávajú do praxe (KOMPRAX). Množstvo otázok od vybraných žiakov tried, ktorí sa prezentácie zúčastnili, signalizuje, že si na to chcú trúfnuť. Držíme palce a tešíme sa na malé i väčšie dielka!

      Mgr. Alena Rybárová

       

      NOC V ŠKOLE

      „ Moja sila a chvála je Pán, On sa mi stal záchrancom.“

                                                                        Žalm 118,14

       

      Z 29.11. na 30.11. 2013 Žiacka rada spolu s p. kaplánom, s p. učiteľkou Hančinskou a Králikovou zorganizovali pre študentov gymnázia Noc v škole, ktorá sa niesla v duchu chvál Bohu. Študenti, ktorých bol krásny počet – 29, absolvovali s p.kaplánom večernú prednášku, na ktorú nadviazala sv.omša, spojená s chválami. Neskôr sa mohli študenti zúčastniť športových  aktivít v telocvični, premietania filmov a modlitby v kaplnke.

      Veľká vďaka patrí študentke Barbore Kasmanovej z II.BG, ktorá sa ako členka Žiackej rady podujala zorganizovať toto krásne nočné stretnutie.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      JAPONSKO - blízke či vzdialené?

      Dňa 22.11.2013 sa žiaci 1. a 2.ročníka zúčastnili besedy s kultúrnou attache Japonska na Slovensku, so slečnou Tomoe Komatsu. Beseda sa niesla v duchu kultúry, tradícií, jedla, jazyka a obliekania v Japonsku. Žiaci sa mohli dozvedieť, aké sú najdôležitejšie sviatky v Japonsku, ako sa slávia, dokonca si mohli pozrieť aj tradičný japonský odev žien – kimono. Beseda priniesla žiakom o krajine vychádzajúceho slnka nové informácie, ktoré môžu použiť na hodinách umenia a kultúry, občianskej náuky, geografie. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      ETICKÉ SYMPÓZIUM V NITRE

      V dňoch 15. a 16. novembra 2013 sa uskutočnil na Gymnáziu sv. Cyrila a Metoda v Nitre  študentské etické sympózium pod názvom Život pod cenu?!. Sympózia sa zúčastnili 4 študentky našej školy z 3.BG: Kristína Káčeríková, Veronika Ďurošková, Eliška Obertová a Mária Martinove.

      Obsahom sympózia boli tri témy:    1.  gender ideológia

                                                          2. (ne)trvanlivosť rodiny.

                                                          3. Kresťan a vojenská služba

      V piatok večer sa uskutočnila študentská svätá omša a po nej adorácia. Sympózium bolo veľmi dobre pripravené, pozvanie prijali fundovaní prednášajúci a teda bolo veľkým prínosom pre všetkých zúčastnených.

      Mgr. Katarína Filipová

       

      OLYMPIÁDA ĽUDSKÝCH PRÁV

      Dňa 12.11.2013 sa na Gymnáziu Kráľovnej pokoja uskutočnilo školské kolo OLYMPIÁDY ĽUDSKÝCH PRÁV. Olympiády sa zúčastnil chválihodný počet žiakov -  34 z rôznych ročníkov (2., 3. a 4.ročník). Olympiáda pozostávala z testu, v ktorej si žiaci mohli preskúšať svoje znalosti z oblasti ľudských práv a z témy, v ktorej mali kriticky posúdiť problematiku porušovania a dodržiavania ľudských práv.

      Víťazom sa stali dvaja žiaci s rovnakým počtom bodov: Ivana Richtáriková III.BG a Jakub Michal  II.AG. Obom srdečne blahoželáme.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      BEH 17. NOVEMBRA

      5. 11. sa sedem žiakov zúčastnilo Behu 17. novembra, ktorý organizovala Žilinská univezita. Účasť našich žiakov na tomto podujatí je pravidelná a pravidelne získavajú popredné umiestnenia. Aj v tomro ročníku sa  Andrej Buday umiestnil na 2. mieste a Jana Ružbarská na 3. mieste. Gratulujeme a ďakujeme za úspešú repezentáciu školy. Okrem týchto medailových miest sa naši žiaci umiestnili vo svojich kategóriách na 9. mieste (Katarína Poliaková), 11. mieste (Terézia Turčinová), 14. mieste (Lukáš Šuty), 19. mieste (Ivana Ružbarská), 21. mieste (Eva Urbaníková) a na 31. - 73. mieste (Michal Jakub). Fotografie sú v sekcii Fotoalbum. 

      Mgr. Mikuláš Petrovaj

       

      BESEDA s VOJAKMI

      Dňa 28. 10. sa uskutočnila pre žiakov 4. ročníka  prednáška spojená s besedou s príslušníkmi Výcvikovej jednotky vojenských misií ozbrojených síl SR: kpt. Ing. Stanislavom Sikelom, nrtm. Róbertom Knotekom a nrtm. Jaroslavom Melegom. 

      Prednáška a beseda bola tematicky venovaná pôsobeniu ozbrojených síl Slovenskej republiky v zahraničných misiách s dôrazom na Afganistan. Študenti našej školy privítali možnosť interaktívnym spôsobom dozvedieť sa niečo o aktivitách slovenskej armády v zahraničí, o prostredí, krajine a kultúre ľudí v regiónoch, v ktorých pôsobia slovenskí vojaci. Prezentácia vzbudila u našich študentov veľký záujem, ktorý si bolo možné všimnúť už počas priebehu akcie. Spätná väzba od žiakov bola veľmi pozitívna. Fotografie sú v sekcii fotoalbum.

       

      IDENTITA MUŽA A ŽENY Z BIBLICKÉHO POHĽADU

      Naša škola sa už mnoho rokov zapája do projektov Renovabis, ktorých hlavným cieľom je vybavenie a dobudovanie cirkevných škôl na Slovensku. Pomocou posledného projektu z roku 2013 sme doplnili didaktickou technikou (notebook, dataprojektor a audiosústava) dve učebne náboženstva a zabezpečili pripojenie notebookov na internet. Tiež sme realizovali ozvučenie telocvične novou audio technikou, ktorá je potrebná napríklad pri slávení  svätých omší, pri organizovaní besied a výchovných koncertov. Hlavnou náplňou realizovaného projektu bolo osvojenie si základných rozdielov medzi mužom a ženou v spirituálnej oblasti,prehĺbenie vzťahu s Bohom a duchovný rast žiakov. Preto sa dňa 17. októbra 2013 v cirkevnej  Spojenej škole Kráľovnej pokoja v Žiline uskutočnila akcia s názvom „Identita muža a ženy z biblického pohľadu“. Dopoludňajší program pozostával z hudby, príhovorov a modlitieb. Aktivita bola  zameraná pre žiakov ôsmeho a deviateho ročníka Základnej školy sv. Cyrila a Metoda, prvého a druhého ročníka Gymnázia Kráľovnej pokoja.  Veľký ohlas mal koncert skupiny David Dave zo Zákopčia, ktorej jeden člen je absolventom nášho gymnázia. O túžbach muža nám prednášal vdp. Ing. Mgr. Zdenko Mezovský, ktorému pomáhal František Dokoupil. O ženských snoch nám porozprávala Mgr. Lujza Švecová. Po obednej prestávke spomínaná skupina viedla v školskej kaplnke modlitbu chvál, ktorej sa zúčastnili žiaci i učitelia. Sme presvedčení, že táto aktivita viedla k spoznaniu identity žiaka, vytvorila  priestor na sebapoznávanie,  na získanie sebaprijatiaa upevnenia zdravého sebavedomia.

      Účastníci prednášok spoznali čo o osobnosti muža a ženy hovorí Boh, získali poučenie o základných rozdieloch medzi mužom a ženou v spirituálnej oblasti.

      vdp. Mgr. Slavomír Trnka, Mgr. Adriána Hančinská

       

      IMATRIKULÁCIE

      Dňa 15.10.2013 sa na našej škole uskutočnili imatrikulácie, ktoré sa niesli v duchu Ľudovej veselice.  Naši nováčikovia museli splniť úlohy, ktoré im pripravili druháci, ako napríklad: lovenie jablka, zlúčenina, hriešny tanec, uspávanka a mnohé iné. Ale prváci to hravo zvládli a tým sa zapísali medzi právoplatných žiakov nášho gymnázia. Preto im prajeme ešte veľa šťastia a úspechov v ďalšom štúdiu. 

      Brabora Kasmanová  II.BG

       

      BESEDA SO SPISOVATEĽOM

      „Iba tak“ na kus reči s Antonom Laučekom. Aj tak by sme mohli nazvať besedu so slovenským spisovateľom a prozaikom doc. PaedDr. Antonom Laučekom, PhD., ktorej sa v dvoch turnusoch zúčastnili triedy II. AG + III. AG a III. BG + IV. BG. Išlo o prezentáciu jeho kníh: Keď lastovičky nemôžu lietať a Iba tak, Iba tak II., III., IV., Iba tak výber a Iba tak výber plus. Študenti sa dozvedeli veľa nových informácií a profesor Lauček odpovedal na ich zvedavé otázky. Literatúru mohli vnímať aj z iného pohľadu, ako sa ju bežne učia v škole – z pohľadu spisovateľa. Riešili rôzne veselé i menej úsmevné témy týkajúce sa spisovateľových skúseností z práce so žiakmi, ale rozprávali sa aj o každodenných situáciách, s ktorými sa stretávame denno-denne všetci. Pánu profesorovi vyslovujeme za čas, ktorý nám venoval, veľké ďakujem. Fotografie sú v sekcii Fotoalbum.

      Sarah Štefanková, II. AG

       

      EXKURZIA NA OKRESNÝ SÚD V ŽILINE

      Dňa 18.10.2013 sa žiaci 4.ročníka (4. AG) zúčastnili exkurzie na Okresnom súde v Žiline. Reálne sa ocitli na súdnych  pojednávaniach z trestného práva, ktoré viedla JUDr. Pilátová. Žiaci mohli zažiť súdne pojednávanie o podmienečnom prepustení z väzby, ale aj tri skrátené pojednávania o vine a treste. Exkurzia priniesla žiakom nové poznatky z trestného práva a mohli reálne zažiť prácu súdov Slovenskej republiky.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      EXKURZIA  VIEDEŇ

      Dňa 27.9. 2013 sa žiaci 1., 2. a 3. ročníka zúčastnili školskej exkurzie do metropoly Rakúska, doViedne, ktorá je kultúrnym, politickým, hospodárskym, vedeckým a duchovným centrom celej krajiny. Počas exkurzie žiaci navštívili čokoládovňu Hauswirth v mestečku Kittsee, potom sa presunuli do centra Viedne, kde mali pešiu prehliadku najvýznamnejších pamiatok a stavieb mesta, ako je napríklad parlament, nová radnica, Hofburg, opera, či Dóm sv. Štefana. Exkurziu žiaci zakončili návštevou pobočky OSN, kde sa dozvedeli o práci tejto medzinárodnej organizácie, ktorej hlavné úlohy vo Viedni súvisia s atómovou energiou, s jadrovými skúškami, s rozvojom priemyslu, ale žiaci sa mohli oboznámiť aj napríklad s prácou Vysokého komisára OSN pre utečencov. Exkurzia prispela k rozšíreniu poznatkov o medzinárodnej organizácii, akou je OSN, ale aj k novým vedomostiam z oblasti histórie, geografie, umenia a kultúry.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      DIVADELNÉ PREDSTAVENIE

      Dňa 24. septembra 2013 navštívili študenti gymnázia v Mestskom divadle Žilina divadelnú adaptáciu Dostojevského románu Zločin a trest. Reakcie študentov boli veľmi kladné. Hoci trvalo predstavenie takmer tri hodiny, nemali čas nudiť sa. Obzvlášť vysoko hodnotili herecké výkony jednotlivých hercov: zvládnutie emócií, mimiku, koordináciu pohybov či silu hlasu. Zaujalo ich aj osvetlenie, pódium a kostýmy hercov. Keby mali možnosť navštíviť predstavenie ešte raz, určite by neváhali.

      Mgr. Mária Straňanková

       

      NÁRODNÝ POCHOD ZA ŽIVOT

      V nedeľu 22. septembra 2013 sme sa spolu so 16 žiakmi našej školy zúčastnili celonárodného pochodu za život v Košiciach. Dopoludnia sme slávili sv. omšu spolu s o. biskupom Tomášom Galisom a veľkým množstvom veriacich žilinskej diecézy. Poobede sme si vypočuli program na hlavnom pódiu a nakoniec sme sa zúčastnili samotného pochodu za život. Učitelia spolu so žiakmi svojou prítomnosťou na pochode vyjadrili úctu a ochranu ľudskému životu už od počatia ako aj podporu tradičnej rodiny. Celú akciu hodnotíme veľmi pozitívne.

      Mgr. Katarína Filipová

       

      ÚČELOVÉ CVIČENIA

      6. septembra sa uskutočnilo pod vedením Mgr. Mikuláša Petrovaja 1. účelové cvičenie žiakov 1. ročníka a zároveň 3. účelové cvičenie žiakov 2. ročníka. Ich cieľom bolo zvýšenie telesnej zdatnosti žiakov a rozvíjanie poznatkov o ochrane životného prostredia. Žiaci sa od školy presunuli k Vodnému dielu a odtiaľ do Budatína, kde plnili na jednotlivých stanovištiach rôzne teoretické i praktické úlohy. 

       

      ZOZNAMOVACÍ VÝLET PRVÁKOV

      V stredu 4. septembra sa triedy I. AG a I. BG, spolu s ich triednymi učiteľmi a školským kaplánom, zúčastnili zoznamovacieho výletu do UPC sv. Pavla v Žiline. Výlet bol zameraný na vzájomné zoznámenie sa žiakov oboch prváckych tried navzájom a na bližšie spoznávanie žiakov triednymi učiteľmi.  Výlet zároveň poslúžil i na oboznámenie sa žiakov so základným fungovaním školy a s prácou školského kaplána. Počas pobytu na UPC sa jednotliví žiaci bližšie popredstavolali a zároveň si zahrali hry, ktorých účelom bolo spoznať svojich spolužiakov. Po zoznámení podal žiakom školský kaplán, Mgr. Slavomír Trnka, bližšie informácie o svojej práci na škole a zároveň zodpovedal otázky žiakov. Z pohľadu pedagógov výlet splnil svoje výchovno-vzdelávacie funkcie a zároveň prispel vo veľkej miere k utváraniu emocionálnych vzťahov a k formovaniu kolektívu. 

       

      Školský rok 2012/2013

       

      ŠKOLSKÉ VÝLETY

      V dňoch od 20. mája do 7. júna sa uskutočnili výlety jednotlivých tried 1. - 3. ročníka. Ako prvá sa na výlet vybrala II. BG trieda, ktorá ho v dňoch 22. - 24. mája, strávila na chate Yetti v Oščadnici. Počas spoločne stráveného času študenti utužovali vzájomné vzťahy a radovali sa zo spoločne stráveného času pri spoločenských a športových hrách, posedení pri ohni a vychádzkou do okolia. 30. mája sa žiaci III. AG triedy zúčastnili triedneho výletu do Rajeckých Teplíc, kde absolvovali prechádzku týmto pekným kúpeľným mestom spojenú s poznávaním danej lokality, jej fauny a flóry. Žiaci III. BG triedy výlet absolvovali 3. júna v Kunerade. program pozostával zo spoločenských hier a varenia gulášu na chate, naskoľko im nepriaznivé počasie neumožnilo turistickú vychádzku. 4. - 6. júna prebehol výlet II. BG triedy. Aj naša druhá druhácka trieda ho strávila na chate Yetti v Oščadnici, kde sa žiaci venovali utužovaniu kolektívu. Žiaci si pripravili rôzne spoločenské hry, spoločne sledovali filmy, mali diskotéku, prechádzky do okolia a opekačku. Obe naše prvácke triedy absoolvolali výlet 5. - 6. júna. I. AG ho strávila na chate Viola v Kunerade, prešli sa k neďalekému romanticky pôsobiacemu Kuneradskému zámku, hrali sa rôzne spoločenské a športové hry. I. BG trieda bola na chate Štart v Ochodnici, kde sa venovali turistike, športovým aktivitám, spoločenským hrám a opekali. Všetky triedy boli s výletmi spokojné.      

       

      ROZLÚČKA S MATURANTMI

      30. mája naši maturanti prišli posledný krát do školy. zúčastnili sa slávnostnej svätej omše pri príležitosti Sviatku kristovho Tela a Krvi, ktorá bola súčasne i rozlúčkovou svätou omšou s nimi. Na záver sv. omše veľmi pekne poďakovali pani riaditeľke a nášmu kaplánovi. Následne si od triednych učiteľov prevzali maturitné vysvedčenia a rozlúčili sa s tr. učiteľmi.

       

      SÚŤAŽ HLIADOK PRVEJ POMOCI

      30. mája sa naše 6 - členné družstvo, zložené zo žiačok 3. ročníka (Martina Čelková, Mária Ďuranová, Zdenka Gaňová, Barbora Jaseňová, Veronika Tabačková, Veronika Tomašová) zúčastnilo regionálnej súťaže družstiev prvej pomoci mládeže. Súťaž tradične organizuje Slovenský Červený kríž pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža. Súťaží sa v praktickom poskytovaní prvej pomoci ako i v teoretických zdravotníckych vedomostiach a vedomostiach o ČK. 

       

      KOŽAZ

      V dňoch 28. - 30. mája sa žiaci 3. ročníka zúčastnili kurzu na ochranu života a zdravia, ktorý sa konal dochádzkovou formou. Prvý deň žiaci absolvovali túru Višňovskou dolinou, na ktorej sa učili správaniu sa v prírode a zároveň hľadali poklad. Pri hľadaní pokladu sa učili orientovať v teréne a pracovať s mapou. Ďalší deň zamierili do Šútova, prešli sa k Šútovskému vodopádu, odtiaľ zvládli náročný túru na chatu pod Chlebom a inou cestou sa vrátili späť do Šútova. Žiaci si vzájomne pomáhali a po návrate bolo cítiť spokojnosť s dosiahnutím stanoveného cieľa. Posledný deň bola v pláne prechádzka z Bytčice do Turia, pričom počas trasy mali plniť na stanovištiach rôzne úlohy zamerané na brannú zdatnosť. Pre dážď tento deň napokon prebiehal v areáli školy a bol ukončený prechádzkou mestom, nakoľko prebiehali Staromestské slávnosti.    

       

      MATURITNÁ SKÚŠKA

      V dňoch 27. - 29. mája prebehla ústna forma internej časti maturitnej skúšky, ktorej sa zúčastnilo 45 štvrtákov. Počas týchto troch dní maturanti preukázali svoje vedomosti, ktoré získali na našej škole. 

       

      ROZLÚČKA MATURANTOV

      17. mája sa s vyučujúcimi a žiakmi gymnázia lúčili naši maturanti pred odchodom na akademický týždeň. Lúčenie už tradične prebiehalo rozlúčením sa maturitných tried s jednotlivými triedami školy, vyučujúcimi v zborovni, kuchárkami a ďalšími zamestnancami školy, ktoré bolo sprevádzané nosením tabla a hudobným doprovodom. Následne študenti odišli za spevu s tablom do mesta.

       

      ÚČELOVÉ CVIČENIA

      13. mája sa uskutočnilo 2. účelové cvičenie žiakov 1. ročníka, ktorého cieľom bolo zvýšenie telesnej zdatnosti žiakov a rozvíjanie poznatkov o ochrane životného prostredia. Žiaci sa od školy presunuli do lesoparku, kde absolvovali na jednotlivých stanovištiach rôzne športovo-branné súťaže, ktoré boli na záver vyhodnotené.

      16. mája prebehlo 4. účelové cvičenie žiakov 2. ročníka, ktorého cieľom bolo zvyšovať telesnú zdatnosť žiakov.  Žiaci sa od školy presuli na Hradisko, kde plnili na stanovištiach jednotlivé teoretické a praktické úlohy. 

       

      VOLEJBALOVÝ ZÁPAS UČITELIA - ŽIACI

      7. mája sa uskutočnil volejbalový zápas víťazného družstva vianočného volebalového turnaja - IV. AG s družstvom vyučujúcich. Hoci naši vyučujúci nastúpili na zápas s veľkým nadšením, družstvo žiakov napok vyhralo.

       

      DUCHOVNÉ OBNOVY ŽIAKOV

      Počas apríla sa uskutočnili dvojdňové duchovné obnovy žiakov 1. a 2. ročníka. Duchovné obnovy sa konali pobytovou formou v Dome sv. Jozefa v Terchovej a viedol ich náš školský kaplán, Mgr. Slavomír Trnka, pričom jednotlivé triedy sprevádzali ich triedni učitelia. Počas dvoch dní si žiaci vypočuli prednášky o živote a správnom rozhodovaní sa, rozšírili svoje obzory v otázke duchovnej identity, získali veľa užitočných informácii pre život a zároveň duchovná obnova prispela i k stmeľovaniu triedneho kolektívu.

       

      SÚŤAŽ  ŠTÚROV ZVOLEN

      Dňa 24. 4. 2013 sa Patrik Mičuda, študent I. BG triedy, zúčastnil rečníckej súťaže Štúrov Zvolen. Hoci nezískal ocenenie na víťaznej priečke, slovne bol vysoko ohodnotený spôsob jeho rečníckeho prejavu. Ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!

       

      RELIKVIE DON BOSCA V ŽILINE

      Dňa 22. 4. 2013 sa žiaci II. AG a II. BG triedy zúčastnili programu pri príležitosti príchodu relikvií dona Bosca do Žiliny. Triedy postupne prechádzali jednotlivými stanovišťami, ktoré pripravili SDB Žilina, pričom stanovišťa ich vtiahli do jednotlivých období zo života tohto svätca. Na záver mali možnosť pomodliť sa pri relikviách.

       

      EXKURZIA ŠTRASBURG

      V dňoch 15.4. – 18.4. 2013 sa žiaci štvrtého ročníka gymnázia zúčastnili exkurzie do hlavného mesta regiónu Alsasko Štrasburgu, ktorá  sa uskutočnila na základe pozvania poslanca Európskeho parlamentu za SDKÚ-DS vo frakcii EĽS Petra Šťastného.

      Počas exkurzie sa žiaci oboznámili s fungovaním Európskeho parlamentu a Európskeho súdu pre ľudské práva, mohli vidieť prácu europoslancov pri riešení finančnej krízy na Cypre, zúčastniť sa besedy s poslancom Petrom Šťastným, ktorý žiakov informoval o práci parlamentu a o fungovaní Európskej únie ako celku.

      Na Európskom súde pre ľudské práva sa žiaci stretli s právnikom, zamestnancom kancelárie súdu, s pánom Michalom Kučerom, ktorý im cez konkrétne riešené a vyriešené prípady vysvetlil prácu právnikov a rozhodovanie sudcov na tomto súde.

      Okrem vecí politických a právnych, táto exkurzia ponúkla žiakom aj možnosť spoznať z historickej a umeleckej stránky mesto Štrasburg, navštíviť katedrálu Notre - Dame, malebnú časť Petite France s vodnými kanálmi a mestskými domami zo 17. storočia, s drevenými fasádami, ale aj spoznať Štrasburg z lode.

      Exkurziu žiaci veľmi ocenili, dozvedeli sa z nej veľa nových poznatkov, ktoré môžu využiť pri štúdiu, ale priniesli si aj veľa pekných spomienok a zážitkov. Fotografie si môžete pozrieť v sekcii Fotoalbum.

      Mgr. Gabriela Králiková

       

      EXKURZIA LONDÝN - PARÍŽ

      14. – 21. apríla sa 6 žiakov základnej školy a 26 žiakov gymnázia spolu s 3 vyučujúcimi zúčastnilo exkurzie do dvoch z najkrajších metropol Európy – do Londýna a Paríža.

      Počas prvého dňa stráveného v Londýne sme navštívili Grenwich, DLR sme sa vrátili späť do centra Londýna, kde sme si pozreli Tower of London a Tower Bridge, autobusom sa previezli k St. Paul´s Cathedral, kde mnohí z nás vyšli až na vežu. Prešli sme sa po Millenium Bridge a metrom prešli na Piccadilly Circus, kde sme mali možnosť nákupov. Potom nasledovala Trafalgar Square a DLR späť do Grenwichu, kde už čakal autobus, ktorý nás odviezol na ubytovanie.

      Druhý deň sme si prezreli kráľovský zámok Windsor a prešli sa po mestečku. Po obede sme sa vrátili do centrálneho Londýna, kde sme mali možnosť vidieť najznámejšie a najvýznamnejšie miesta tejto metropoly: Buckinghamský palác, St. James´s Park, Downing Street 10, Whitehall, Westminster Abbey, Big Ben, Houses of Parliament, Londom Eye.

      Tretí deň v Londýne bol určený na návštevu múzeí a na nákupy. Podľa záujmu žiaci navštívili múzeum voskových figurín Madame Tussaud´s, Natural History Museum (Prírodovedné múzeum) alebo British Museum. Na záver dňa nevynechali ani nákupy na známej Oxford Street .

      Počas pobytu v Londýne sme obdivovali červené dvojposchodové autobusy, typické červené telefónne búdky a londýnske čierne taxíky, akoby vystrihnuté zo starých filmov.  Večer nás autobus odviezol na trajekt do Doveru, odkiaľ prišli späť do Calais a pokračovali do Paríža.

      V Paríži sme ako prvú absolvovali návštevu Louvru, kde sme obdivovali umelecké skvosty a potom nasledovala autobusová prehliadka pamätihodnosti Paríža, až sme prišli k Eiffelovej veži a výťahom sa vyviezli až na vrchol, odkiaľ bol nádherný výhľad. Po ceste na ubytovanie sme sa zastavili ešte v Invalidovni (Les Invalides), kde sa nachádza aj hrobka Napoleona Bonaparte.

      Doobedie druhého dňa v Paríži bolo  venované prehliadke umeleckej štvrti Montmartre, kde nás čakala prehliadka Basilique du Sacré-Cœur (Bazilika najsvätejšieho Ježišovho srdca) s výhľadom na Paríž. Poobede nasledovala pešia prehliadka, počas ktorej sme navštívili Latinskú štvrť, prešli okolo Sorbonny a Panthéonu, navštívili Luxemburské záhrady s palácom, prezreli si známy Notre Dame na  Ile de la Cité, Justičný palác, prešli sa po nábreží Seiny k centru G. Pompidua – prehliadka brucha Paríža s možnosťou nákupov. 

      Posledný deň nášho pobytu v Paríži bol celý venovaný návšteve zábavného parku  Disneyland, kde nás čakal celý rad atrakcií. Po skončení večerného ohňostroja sme sa vydali na cestu domov.

      Exkurziu žiaci veľmi ocenili, keďže počas nej videli veľa pekných, zaujímavých miest a dozvedeli sa množstvo nových poznatkov, ktoré môžu využiť pri ďalšom štúdiu. Zároveň si priniesli veľa pekných spomienok a zážitkov.

       

      BIBLIA OČAMI DETÍ A MLÁDEŽE

      Dňa 11. 4. 2013 sa v aule Biskupského úradu v Žiline uskutočnilo otvorenie výstavy, vyhodnotenie výtvarných prác a odovzdanie ocenení na základe výsledkov diecézneho kola súťaže Biblia očami detí a mládeže. Medzi ocenenými prácami boli aj práce našich dvoch žiačok I. BG triedy - Janky Blahiušiakovej a Ivany Klímovej.

       

      KRÍŽOVÁ CESTA

      V stredu počas Veľkého týždňa sme si v školskej kaplnke spolu so žiakmi našej školy pripomenuli udalosti krížovej cesty, na ktorej Pán Ježiš zažil veľa rôznych bolestí a ťažkostí,aké prežívame možno aj my. Stačí pustiť ho do našich trápení. Fotografie si môžete pozrieť v sekcii Fotoalbum.

       

      GEOGRAFICKÁ OLYMPIÁDA - krajské kolo

      Dňa 26. 3. 2013 sa na katolíckej univerzite v Ružomberku uskutočnilo krajské kolo geografickej olympiády, ktorého sa zúčastnila žiačka IV. AG triedy - Slavomíra Gajdošová, ktorú na súťaž pripravovala Mgr. Gabriela Králiková. Súťažilo sa testovaním a v obhajobe práce, pričom naša študentka skončila na peknom 3. mieste.

       

      PANGEA

      V dňoch 20. - 21. 3. 2013 sa uskutočnilo školské kolo druhého ročníka celoslovenskej matematickej súťaže Pangea, do ktorého sa zapojili všetci žiaci prvého a druhého ročníka. Súťaž prebieha pod záštitou Ministerstva školstva SR a v rámci Slovenska sa do nej zaregistrovalo takmer 200 stredných škôl, ktoré prihlásili viac ako 21 000 študentov. Do celoslovenského kola nik z našich žiakov nepostúpil.

       

      TESTY PROFESIJNEJ ORIENTÁCIE

      Dňa 13. 3. 2013 sa žiaci 3. ročníka vrámci pomoci pri voľbe svojho budúceho povolania zúčastnili  testovania profesijnej orientácie - Profiorientácia, ktoré realizovali pracovníčky Súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva v Žiline.  

       

      FILMOVÉ PREDSTAVENIE - BEDÁRI

      Dňa 13. 3. 2013 sa žiaci 1. a 2. ročníka zúčastnili v kine Cinemax premietania muzikálu Bedári. Príbeh, ktorí žiaci poznajú z kníh, sa im v muzikálom prevedení veľmi páčil. Bolo to krásne posolstvo víťazstva lásky a milosrdenstva nad striktnou a bezduchou spravodlivosťou. 

       

      BRITSKÉ CENTRUM ŽILINSKEJ KNIŽNICE

      Dňa 12. 3. 2013 žiaci 1. ročníka a 13. 3. žiaci 2. ročníka v sprievode vyučujúcich navštívili Žilinskú knižnicu. Zúčastnili sa prezentácie Britského centra, kde sa nachádzajú najmodernejšie učebné a študijné materiály z vyučovania anglického jazyka, materiály o Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, poradenstvo o Cambridgeských skúškach a britskom vzdelávacom systéme.  

       

      DIVADELNÉ PREDSTAVENIE

      Dňa 12. 3. 2013 sa žiaci 1. - 3. ročníka zúčastnili v Mestskom divadle predstavenia Dilong, s ktorým prišlo do Žiliny Divadlo Hotel Mária. Predstavenie bolo inšpirované životom a tvorbou slovenského básnika, kňaza exulanta - Rudolfa Dilonga.   

       

      EČ a PFIČ MS 

      V dňoch 12. - 14. 3. 2013 sa konala externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky, ktorej sa zúčastnilo 27 žiakov IV. AG triedy a 21 žiakov IV. BG triedy. 12. marca všetci žiaci písali slovenský jazyk a literatúru, 13. marca 3 žiaci písali nemecký jazyk a 43 žiaci anglický jazyk (2 žiakom bola uznaná náhrada MS z ANJ) a 14. marca písalo 15 žiakov matematiku. Hodnotenie externej časti bude na školu doručené kuriérskou službou 9. - 10. mája 2013.   

       

      LYŽIARSKY VÝCVIK

      V dňoch 11. - 15. 3. 2013 sa žiaci 1. a 2. ročníka zúčastnili lyžiarskeho výcviku, ktorý sa konal pobytovou formou v lyžiarskom stredisku Snow Paradise Veľká Rača, na chate Plemenár. Počas týždňa sa žiaci osvojili základy lyžovania a snowbordingu, tí zručnejší si i veľmi dobre zalyžovali. Koncom týždňa sa konala súťaž v slalome - 1. m dievčatá - Soňa Hradská (II. AG), 1. m chlapci - Tibor Sobol (I. BG) a v snowbordingu - 1. m dievčatá - Veronika Ondrušová (II. AG) a 1. m chlapci - Michal Mandák (II. AG). Voľný čas trávili na chate a mnohí sa zúčastňovali nepovinných spoločenských voľnočasových aktivít - spoločenské hry, spev, rozhovory a pod. Počas týždňa vládla medzi žiakmi i vyučujúcimi veľmi dobrá atmosféra.

       

      HVIEZDOSLAVOV KUBÍN

      Dňa 7. 3. 2013 sme sa zúčastnili obvodného kola Hviezdoslavovho Kubína.

       

      BESEDA S  PETROM ŠŤASTNÝM

      Dňa 4.3.2013 zavítal na gymnázium Kráľovnej pokoja pán Peter Šťastný, bývalý vynikajúci hokejista a v súčasnosti poslanec Európskeho parlamentu. Zúčastnil sa besedy so žiakmi 3. a 4. ročníka, na ktorej žiakom priblížil prácu europoslanca, ale aj fungovanie Európskej únie ako celku. Poukázal na vzťahy Európskej únie a Slovenskej republiky, ale priblížil aj dianie na slovenskej politickej scéne. Nevyhol sa ani problematike športu na Slovensku. Žiakov beseda veľmi zaujala, čoho dôkazom boli aj mnohé otázky, na ktoré pán Šťastný veľmi ochotne žiakom odpovedal. Fotografie si môžete pozrieť v sekcii Fotoalbum.

       

      ÚČASŤ NA SÚDNOM POJEDNÁVANÍ

      14. 2. 2013 sa žiaci 3. ročníka spolu s Mgr. Gabrielou Králikovou zúčastnili pojednávania Okresného súdu v Žiline.  

       

      OLYMPIÁDA ĽUDSKÝCH PRÁV

      Dňa 7. 2. 2013 sa Mária Martinove, žiačka II. BG triedy, zúčastnila krajského kola Olympiády ľudských práv. 

       

      BIBLICKÁ OLYMPIÁDA

      Školské kolo Biblickej olympiády sa uskutočnilo 5. 2. 2013 a zúčastnilo sa ho 9 študentov 1. - 3. ročníka.

      Umiestnenie:

          1. miesto: Martina Čelková, III. AG

          2. miesto: Barbora Jaseňová, III. AG

          3. miesto: Kristína Várošová, I. AG

          4. miesto: Zuzana Cingelová, I. AG

      Žiačky, ktoré sa umiestnili na prvých troch miestach, nás budú reprezentovať na dekanátnom kole.

       

      MATEMATICKÁ OLYMPIÁDA

      24. 1. 2013 sa uskutočnilo školské kolo matematickej olympiády - kat. B, C. Do kat C sa zapojilo 10 žiakov prvého ročníka a do kat B sa zapojili 4 žiaci druhého ročníka. Nik zo zúčastnených nepostúpil do ďalšieho kola.

       

      HVIEZDOSLAVOV KUBÍN

      Dňa 22. 1. 2013 sa konala na našej škole recitačná súťaž v prednese poézie a prózy - Hviezdoslavov Kubín. Súťaže sa zúčastnilo 12 študentov z gymnázia. Všetci zúčastnení predviedli zdatný „boj so slovom“.  Aj pedagógovia v porote uznali vysokú úroveň prednesu v tomto roku.  Spoločne strávený čas priniesol nejedno pohladenie na „slovenčinársku dušu“.

      Umiestnenia:

      Poézia:

      1. miesto Veronika Lašová (III.BG)

      2. miesto Zuzana Cingelová (I. AG)

      3. miesto Sarah Štefanková (I. AG) a Mária Čičková (II. AG)

       

      Próza: 

      1. miesto – neudelené

      2. miesto Barbora Kasmanová (I.BG)

      3. miesto Kristína Káčeríková (II. BG)

       

      OLYMPIÁDA V ANGLICKOM JAZYKU

      Dňa 16. 1. 2013 sa víťazi školského kola olympiády v anglickom jazyku - Veronika Ďurošková (II. BG) v kat 2A a Jakub Matkovčík (III. BG) v kat 2B, zúčastnili obvodného kola, kde Jakub Matkovčík skončil na peknom 3. mieste.

       

      VIANOČNÁ AKADÉMIA

      20. decembra sa počas 4. vyučovacej hodiny uskutočnila Vianočná akadémia žiakov Spojenej školy Kráľovnej pokoja pre našich gymnazistov. Počas vystúpenia im zahrali na hudobné nástroje a zaspievali moderné i kresťanské vianočné piesne.

       

      VÝCHOVNÝ KONCERT

      19. decembra sa všetci žiaci gymnázia zúčastnili počas prvých dvoch vyučovacích hodín výchovného koncertu v Dome odborov pod názvom BEZSVEDOMIE. Išlo o multimediálny antidiskriminačno-motivačný koncert, v ktorom účinkovali Robo Šimko, Roman Nadányi, Braňo Ondrík a Jozef Bittera. Koncert bol zameraný na pálčivé témy intolerancie, šikanovania a narastajúceho chladu v medziľudských vzťahoch.

       

      OLYMPIÁDA V NEMECKOM JAZYKU - šk. kolo 

      Školské kolo olympiády v nemeckom jazyku sa uskutočnilo 13. decembra. Do kategórie 2A (1. - 2. ročník) sa zapojilo 9 študentov a do kategórie 2B (3. - 4. ročník) sa zapojilo 8 študentov.

      VÝSLEDKY  -  kategória 2A:

         1. miesto: Kristína Káčeríková, II. BG

         2. miesto: Matúš Čelko, I. AG 

         3. miesto: Ladislav Ševčík, I. AG

       

      VÝSLEDKY  -  kategória 2B:

         1. miesto: Laura Bolová, IV. AG

         2. miesto: Erika Janíčková, IV. AG 

         3. miesto: Janka Ságová, IV. AG

      Víťazom srdečne blahoželáme.

       

      ŠPORTOVÝ TURNAJ v Považskej Bystrici

      Dňa 12. 12. 2012 sa študenti nášho gymnázia, pod vedením Mgr. Mikuláša Petrovaja, zúčastnili športového turnaja na Súkromnej hotelovej akadémii v Považskej Bystrici. Naše volejbalové družstvo v zložení F. Greč, J. Palko, P. Grenčík, J. Mažgut, J. Dolinaj a P. Nemček získalo krásne 1. miesto. Všetkým srdečne gratulujeme k dosiahnutému umiestneniu. 

       

      VIANOČNÝ KONCERT PRE SENIOROV

      V dňoch 11. a 12. decembra pozdravili žiaci GKP spolu so žiakmi našej základnej školy seniorov v Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb v Žiline na Karpatskej ulici (11. 12.) a v Dome charity sv. Kamila na Framborskej ulici (12. 12.). Pripravili si pre obyvateľov domova pásmo ľudových i moderných vianočných piesní. V miestnopsti vládla počas programu vianočná atmosféra, najmä keď sa babky a dedkovia k žiakom v speve neraz pridali. Radi sme seniorov aj takouto formou potešili a rozveselili.

       

      VIANOČNÝ VOLEJBALOVÝ TURNAJ o pohár pani riaditeľky

      V utorok 11. decembra 2012 si jednotlivé triedy GKP zmerali sily vo Vianočnom volejbalovom turnaji, ktorý zorganizovali naši vyučujúci telesnej a športovej výchovy - Mgr. Mikuláš Petrovaj a Mgr. Jana Kuricová. Do súťaže sa zapojili všetky triedy, pričom študenti usilovne bojovali o cenné body a do hry sa púšťali s plným nasadením. Vo finále sa napokom stretli štvrtáci zo IV. AG proti tretiakom z III. BG. Po peknom a napínavom zápase napokom víťazstvo a tým aj putovný pohár pani riaditeľky získali študenti IV. AG triedy. Víťazom srdečne blahoželáme a všetkým účastníkom ďakujeme za zapojenie sa do turnaja a do budúcnosti im želáme veľa športových úspechov.

       

      OLYMPIÁDA V ANGLICKOM JAZYKU - šk. kolo 

      Dňa 11. decembra sa uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku. Do kategórie 2A (1. - 2. ročník) sa zapojilo 12 študentov a v kategórii 2B (3. - 4. ročník) súťažilo 7 študentov.

      VÝSLEDKY  -  kategória 2A:

         1. miesto: Veronika Ďurošková, II. BG

         2. miesto: Mária Martinove, II. BG 

         3. miesto: Kristína Várošová, I. AG

       

      VÝSLEDKY  -  kategória 2B:

         1. miesto: Jakub Matkovčík, III. AG

         2. miesto: Michaela Šusteková, IV. BG 

         3. miesto: Laura Bolová, IV. AG

      Víťazom srdečne blahoželáme.

       

      NOC V ŠKOLE

      7. decembra sa na našej škole po prvý raz konala akcia Noc v škole. Tento piatok prišli niektorí žiaci do školy ešte raz - a to v neobvyklom čase, o 18. hodine, zložili si veci v určených učebniach, ktoré si pripravili, občerstvili sa a potom už nasledovala noc, počas ktorej hreali volejbal, posilňovali, sledovali filmy, hrali spoločenské hry (Activity, Milionár) a pod. Súčasťou programu bola aj polnočná sv. omša, keďže 8. decembra je Nepoškvrnené počatie Panny Márie a zároveň je to aj sviatok nášho gymnázia. V sobotu po raňajkách sa pokračovalo v programe a pred obedom sa žiaci postupne porozhádzali domov. Akcie sa zúčastnilo 28 študentov, ktorým pedagogickým dozorom - RNDr. Slávka Lajčáková a Mgr. Mária Heroneková.

       

      SVETOVÝ DEŇ BOJA PROTI AIDS

      30. novembra 2012 sa 6 žiačok gymnázia zúčastnilo každoročného stretnutia pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS, ktoré každoročne organizuje Gymnázium sv. Františka z Assisi. Počas stretnutia si pozreli dokumentárny film Anjeli 2, zúčastnili sa vyhodnotenia celoslovenskej výtvarnej a literárnej súťaže a vypočuli si prednášku spojenú s besedou o obchodovaní s ľudmi. 

       

      DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

      30. novembra 2012 sa uskutočnil Deň otvorených dverí, počas ktorého mohli záujemcovia o štúdium na GKP ako i ich rodičia navštíviť školu v čase o 11:00, 12:00 alebo 13:00 hod. Najskôr im v školskej kaplnke študenti 2. ročníka   rozdali pripravené propagačné materiály a následne ich privítala pani riaditeľka, Ing. Eleonóra Gregorová. Pani riaditeľka ich oboznámila so  školským vzdelávacím programom, s duchovným programom školy ako i s akciami, ktoré škola poriada počas i mimo vyučovania. Nasledovala prehliadka priestorov školy, po ktorej ich sprevádzali naši druháci, ktorí zároveň aj odpovedali na ich otázky. Počas prehliadky im ukázali učebňe náboženstv, odborné učebne chémie a fyziky, tri učebne informatiky, školskú jedáleň a bufet, telocvičňu, kmeňové triedy a jazykové učebne.      

       

      OLYMPIÁDA ĽUDSKÝCH PRÁV - školské kolo

      Dňa 27. 11. 2012 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády ľudských práv, ktorého sa zúčastnilo 16 žiakov, z ktorých sa na 1. mieste - umiestnila Mária Martinove (II. BG), na 2. mieste - Veronika Ďurošková (II. BG) a na 3. mieste - Silvia Danišková (III. BG).

      Do krajského kola postupuje Mária Martinove.  

      Víťazom srdečne blahoželáme.

       

      VYHODNOTENIE SÚŤAŽE  “... a Slovo bolo u Boha ...“

      Dňa 24. 11. 2012, v sobotu sa žiaci základnej školy a gymnázia zúčastnili recitačnej súťaže „...a Slovo bolo u Boha...“ na Gymnáziu sv. Andreja v Ružomberku. Po príchode boli žiaci rozdelení do príslušných kategórií v poézii a próze podľa jednotlivých ročníkov. V každej kategórii  sa nazbieralo cca 15 účastníkov. Žiaci našej školy sa prezentovali  podľa individuálnych schopností.  V 4. kategórii v prednese prózy úspešne obsadili 3. miesto žiaci gymnázia – Mária Čičková z II. AG a Patrik Mičuda z I. BG. Oceneným žiakom boli udelené diplomy a zároveň poskytnuté usmernenia, čoho sa vyvarovať v prednese od členov poroty. S novou skúsenosťou a o umelecky zážitok bohatší sa šťastlivo vrátili do Žiliny.

       

      OCEŇOVANIE ŠTUDENTOV

      20. 11. 2012 si z rúk žilinského biskupa, Mons. Tomáša Galisa, prevzalo ocenenie za výborný prospech, reprezentáciu školy a svedectvo kresťanského života 12 študentov katolíckych stredných škôl Žilinskej diecézy, medzi ktorými bola i naša žiačka - Veronika Lašová z III. BG. Slávnostný akt odovzdávania cien sa uskutočnil v spoločenských priestoroch a priestoroch školskej kaplnky PASA sv. Márie Goretti a SZŠ sv. Františka Assiského v Čadci.

       

      ETICKÉ SYMPÓZIUM

      V dňoch 16. - 17. novembra sa 4 žiačky tretieho ročníka (Martina Čelková, Barbora Jaseňová, Katarína Gottasová a Júlia Mestická) za doprovodu Mgr. Gabriely Králikovej zúčastnili Etického sympózia na Gymnáziu sv. Cyrila a Metoda v Nitre. Sympózium sa nieslo v duchu hlavnej témy ´Žiť či prežiť´ a počas dvoch dní sa rozoberali témy, ktoré sa dotýkali problémov súčasnej spoločnosti. Išlo o témy:

      1. Multimediálna generácia, kde hosť CSILic. J. Kováčik (hovorca KBS) prezentoval svoj názor na vplyv multimíédií na mladých

      2. Únikový východ, kde hosťami boli  páni z komunity Cenacolo a rozprávali o drogách, závislostiach a riešeniach, keď sa niekto ocitne v podobnej situácii

      3. Cena ľudského života s hosťom ThDr. I. Šulíkom, PhD. (šéfredaktor Katolíckych novín), ktorý sa zaoberal otázkami eutanázie, umelého oplodnenia a problematikou trestu smrti.

      Sympózium prinieslo žiakok, ale aj učiteľom mnoho podnetných informácií, naviedlo ich k hlbšiemu uvažovaniu o hodnote svojho života a života iných ľudí.

       

      BURZA - CENTÍKY PRE AFRIKU a ADOPCIA NA DIAĽKU

      V dňoch 14. - 16. novembra sa na škole uskutočnila burza hračiek, bižutérie, kníh, hier a iných drobností, ktoré darovali žiaci jednotlivých tried. Výťažok bol určený na projekt Adopcia na diaľku, do ktorého sa naša škola každoročne zapája adoptovaním si detí z Afriky. Aj tento rok si naša škola adoptovala 4 deti z Kene - Benedetu, Clintona, Angelinu a Bromicka.

       

      BESEDA  S POSLANCOM

      Dňa 12. novembra sa uskutočnila beseda s poslancom NR SR za KDH - JUDr. Radoslavom Procházkom, ktorej sa zúčastnili žiaci 3. a 4. ročníka. Počas besedy im pán poslanec porozprával o svojej práci a odpovedal na otázky.

       

      PREZENTÁCIA PRÁCE PÁPEŽSKÝCH MISIJNÝCH DIEL

      Dňa 8. novembra sa v dopoludňajších hodinách uskutočnila pre žiakov 1. a 2. ročníka prezentácia práce činnosti Pápežských misijných diel (PMD), ktorú viedol riaditeľ PMD na Slovensku, p. Viktor Jakubov.  Na začiatku p. riaditeľ pripomenul žiakom všeobecné misijné poslanie a obozámil ich s činnosťou PMD. Po krátko úvode bol študentom premietnutý dokumentárny film PMD o pomoci PMD na Slovensku veriacim v Burkina Faso, v Afrike. Na záver zazneli myšlienky o potrebe pestovať kladné hodnoty v každom z nás. Hodnoty ako viera, nádej , láska k blížnym,spolupatričnosť a podobne pomáhajú formovať charakter človeka, rozvíjať jeho pozitívny postoj k životu. Na záver p. riaditeľ porozprával o vlastných skúsenostiach z Burkina Faso. Prezentáciu študenti sledovali so záujmom, pričom im poskytla mnoho podnetov na zamyslenie sa.     

      RNDr. Slávka Lajčáková

       

      BEH 17. NOVEMBRA

      7. novembra sa uskutočnila súťaž Beh 17. novembra, ktorej sa zúčastnili: v kategórii chlapcov - Adam Kozánek a Tibor Sobol (I. BG), Marián Talian a Michal Bačinský (II. AG), Andrej Budaj (II. BG), Juraj Kubala (IV. AG), v kategórii dievčat - Terézia Turčinová (I. AG), Anna Majerčíková (I. BG), Ivana Rodzenáková (II. AG) a Dominika Tumová (IV. BG). V silnej konkurencii podali všetci výborné výkony. Najlepšie sa umiestnili: Dominika Tumova, Juraj Kubala a Andrej Budaj.

       

      PROGRAM PRE STARÝCH RODIČOV

      Na 29. októbra šesť žiakov gymnázia (I. AG a II. BG trieda) pripravilo v spolupráci so žiakmi ŠKD kultúrny program pre ich starých rodičov žiakov našej základnej školy. Počas ich pekného programu im zaspievali ľudové  i moderné piesne, zarecitovali krátke básničky, zahrali humorne ladené scénky a zatancovali. Na program sa okrem starých rodičov prišli pozrieť i rodičia žiakov a počas celého programu v miestnosti vládla veselá atmosféra, pričom sa diváci k žiakom v speve neraz pridali. Sme veľmi radi, že sme ich mohli naším spoločným vystúpením potešiť a rozveseliť. 

      RNDr. Slávka Lajčáková

       

      IMATRIKULÁCIE PRVÁKOV

      V piatok 26. októbra 2012 sa v priestoroch telocvične konali imatrikulácie našich prvákov s názvom Párty roka. Pripravili ich študenti druhého ročníka. Pestrým programom sprevádzali Andrej Taška a Mária Martinove z 2. BG. Na úvod predniesla pár povzbudzujúcich a uvítacích slov pre našich prvákov aj pani riaditeľka. Na priebeh a dostatočné splnenie úloh dohliadala porota v zložení triednych učiteľov druhých ročníkov a pani zástupkyne. Druháci pomezi jednotlivé úlohy pre prvákov pripravili na spestrenie veľmi milé scénky a aj kultúrny program. Záver akcie tvorila společná diskotéka našich študentov. Niekoľko fotografií si môžete pozrieť v sekcii Fotoalbum.

      Mgr. Katarína Filipová

       

      MATEMATICKÁ SÚŤAŽ DVOJÍC - 1. kolo

      Dňa  25. októbra sa konalo 1. kolo matematickej súťaže dvojíc v riešení netradičných a zaujímavých úloh. Súťaže sa zúčastnilo 6 dvojíc 1. - 3. ročníka, ktorí po dobu 60 minút riešili 15 úloh. 

      1. miesto: Peter Hlavatý a Jakub Frátrik (obaja z III. BG)

      2. miesto: Natália Cibíková a Patrik Mičuda (obaja z I. BG)

      3. miesto: Janka Ružbarská (III. AG) a Tomáš Maxa (II. AG) 

       

      BESEDA S MUDr. OĽGOU ČECHOVOU

      Dňa 19. 10. 2012 sa žiaci 1. a 2. ročníka zúčastnili v rámci kampane Červené stužky besedy s MUDr. Oľgou Čechovou. Pani doktorka ich počas odbornej prednášky oboznámila s významom prevencie HIV a AIDS a následne sa študenti aktívne zapojili otázkami a svojimi názormi do diskusie.

       

      DIVADELNÉ PREDSTAVENIE Statky – zmätky,  Nitra

      Dňa 19. 10. 2012 žiaci 3. a 4. ročníka navštívili historické mesto Nitru. V dopoludňajších hodinách si pozreli divadelnú hru Jozefa Gregora – Tajovského Statky – zmätky. Herci stvárnili svoje roly v duchu súčasnej doby. Z predstavenia si odniesli kultúrny zážitok a tiež zamyslenie sa nad tým, ako majetky ničia medziľudské vzťahy. Po prestavení navštívili študenti Nitriansky hrad a po prehliadke hradu si vychutnali prechádzku po centre mesta. 

      Mgr. Rút Bednárová

       

      PROGRAM PRE SENIOROV

      Mesiac október sa každoročne nesie v znamení Mesiaca úcty k starším. Tento rok sa aj žiaci Spojenej školy Kráľovnej pokoja, Na Závaží 2 v Žiline, rozhodli pozdraviť a potešiť starkých pri tejto príležitosti. Šesť žiakov Základnej školy sv. Cyrila a Metoda a sedem žiakov Gymnázia Kráľovnej pokoja navštívilo 9. októbra Zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb v Žiline na Karpatskej ulici. Pripravili si pre obyvateľov domova pekný a pútavý program, počas ktorého im zaspievali ľudové  i moderné piesne, zarecitovali, zahrali na hudobné nástroje a zatancovali. Počas programu v spoločenskej miestnosti vládla skvelá atmosféra, babičky a deduškovia sa k žiakom v speve neraz pridali. Sme veľmi radi, že sme seniorov aj takouto formou mohli potešiť a rozveseliť. Našim prianím bolo, aby sa starkí s nami dobre cítili. Zároveň dúfame, že to nebola naša posledná návšteva, ale že sa z nej stane tradičné podujatie.

      RNDr. Slávka Lajčáková

       

      SÚŤAŽOU ZA ZDRAVÝMI ZUBMI

      Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 12. september za Svetový deň ústneho zdravia. Akčne sme si ho pripomenuli aj v Spojenej škole Kráľovnej pokoja v Žiline. Hneď ráno vítali pri vrátnici žiakov a študentov živé pútače, ktoré pozývali na súťaž počas veľkej prestávky. Žiaci rozdávali letáčiky, na ktorých boli obrázky správneho čistenia zubov. Cez prvú hodinu zaznel školou rozhlasový hlas: „Vážení pedagógovia, milí spolužiaci! Aby sme mohli rozdávať „erilexové" úsmevy typu „keep smiling", zapojme sa do Svetového dňa ústneho zdravia! Ten je práve dnes. Môžete si zasúťažiť v trojčlenných družstvách." V ozname nasledovali ďalšie zaujímavosti o vývine zubných kefiek a o vzniku žuvačiek. Cez veľkú prestávku pripravili maturanti z biológie žiakom 1. stupňa ZŠ v učebni chémie program „Mliečny chrup": čistenie zúbkov, pozeranie DVD o zuboch, kreslené obrázky zubov a podávanie ovocných jedno hubiek. Žiakov 2. stupňa ZŠ vítala p. uč. Treskoňová, ktorá kontrolovala aj správne odpovede testov, ktoré žiaci odovzdali. Študenti gymnázia písali pod dohľadom p. uč. Jakubcovej testy v učebni fyziky. Víťazi súťaže boli odmenení novými zubnými kefkami a žuvačkami. Počet zapojených účastníkov svedčí o záujme dnešných detí a mladých o vlastné zdravie. 

      Mgr. Mária Jakubcová

       

      ZOZNAMOVACÍ VÝLET PRVÁKOV

      V piatok 7. septembra sa triedy I. AG a I. BG, spolu s ich triednymi učiteľkami a školským kaplánom, zúčastnili zoznamovacieho výletu do UPC sv. Pavla v Žiline. Výlet bol zameraný na vzájomné zoznámenie sa žiakov oboch prváckych tried nevzájom, ale aj na oboznámenie sa žiakov so základným fungovaním školy, s prácou školského kaplána a zároveň poslúžil i na bližšie spoznávanie žiakov triednymi učiteľkami. Počas výletu sa jednotliví žiaci bližšie popredstavolali a zároveň si zahrali hry, ktorých účelom bolo spoznať svojich spilužiakov. Po zoznámení podal žiakom školský kaplán, Mgr. Slavomír Trnka, bližšie informácie o svojej práci na škole a zároveň zodpovedal otázky žiakov. Z pohľadu pedagógov výlet splnil svoje výchovno-vzdelávacie funkcie a zároveň prispel vo veľkej miere k utváraniu emocionálnych vzťahov a k formovaniu kolektívu.  

      Mgr. Gabriela Králiková

       

   • Kontakt

    • Spojená škola Kráľovnej pokoja
    • skola@sskp.sk
    • Email na správcu siete: ITpodpora@sskp.sk
    • Kancelária školy: +421 910 852 152, vedúca šj:+421 910 505 300 Zástupca pre Gym: +421 911 912 371 Zástupca pre ZŠ: +421 901 909 183, MŠ Lienky: +421 903 983 911, MŠ, Sovičky: +421 910 852 468, MŠ, Mravčekovia: +421 903 983 910 MŠ, Včielky: +421 910 852 467 Ekonóm: +421 905 541 953 Školník: +421 911 912 372 Špeciálna pedagogička: +421908 148 444 Sociálna pedagogička: +421 903 983 957 Školský psychológ: +421 903 983 957
    • Na Závaží 2 010 01 Žilina Slovakia
    • IČO: 37909533
    • DIČ: 2021879838
    • IBAN ŠKOLY : SK13 0200 0000 0018 7253 1751 IBAN Školskej jedálne: SK38 0200 0000 0000 6093 2432
    • Zodpovedná osoba: Konferencia biskupov Slovenska, Kapitulská 11, P. O. Box 11, 814 99 Bratislava, IČO: 00684325, DIČ: 2020804841 gdpr.kbs.sk, e-mail: dpo@kbs.sk
   • Prihlásenie