Materská škola
Adaptačný program
(kliknite)
V rozhodnutí o prijatí dieťaťa do MŠ môže riaditeľ určiť adaptačný pobyt dieťaťa v materskej škole. Prijatím dieťaťa a jeho prvotným vstupom do materskej školy prebieha proces adaptácie, teda proces, počas ktorého sa dieťa prispôsobuje novým sociálnym podmienkam v prostredí materskej školy.
Materská škola (ďalej len MŠ) pre uľahčenie prechodu dieťaťa z rodiny realizuje adaptačný program. Adaptačný program MŠ obsahuje rôzne formy aktivít, ktoré uľahčujú prechod dieťaťa z rodiny do MŠ, vrátane rôznych foriem spolupráce s rodičmi, s cieľom tento prechod uľahčiť.
Spôsoby uľahčovania adaptácie dieťaťa v materskej škole:
Rodičia a učitelia môžu uľahčiť adaptáciu dieťaťa v materskej škole viacerými spôsobmi:
- krátkodobými návštevami dieťaťa s rodičom ešte pred vstupom do MŠ, Deň otvorených dverí, pozorovanie pri pobyte vonku,
- konzultáciami a informačnými stretnutiami rodičov dieťaťa, zástupkyne MŠ a učiteliek triedy na začiatku jeho dochádzky do materskej školy,
- dôslednou prípravou dieťaťa na pobyt v MŠ (rozprávanie, pozitívne pôsobenie, prispôsobovanie domáceho režimu na pobyt v MŠ…).
Učiteľky zmierňujú a napomáhajú prekonávať sťaženú adaptáciu dieťaťa viacerými stratégiami:
Prejavmi záujmu učiteľky o dieťa napr. privítaním dieťaťa v triede, podaním ruky, úsmevom, pohladením, vyjadrením potešenia z opätovného stretnutia.
Sprostredkovaním dieťaťu najdôležitejších pravidiel, oboznámením s priestormi (trieda, umyváreň, jedáleň, spálňa).
Dovolením dieťaťu ponechať obľúbenú hračku. Zabezpečením priestoru proti úrazu a úteku dieťaťa.
Krátkym rozhovorom s dieťaťom o ponuke hračiek a činností s cieľom motivovať dieťa.
Ranným kruhom, v ktorom môže dieťa komunikovať s inými deťmi a vyjadriť svoje myšlienky, pocity a názory voľne.
Orientáciou na hrové záujmy dieťaťa, odpútaním pozornosti dieťaťa od prejavov negatívnych emócií, umožniť mu hrať sa hry, ktoré sú jeho obľúbené.
Nenútením dieťaťa do hier a činnosti, ale uplatňovaním motivácie.
Relaxáciou dieťaťa umožniť mu relaxovať, venovať sa sebe, keď to potrebuje na uvoľnenie negatívnych emócií v relaxačnom kútiku.
Chválením dieťaťa za pozitívne prejavy správania a ochotu spolupracovať, hraním sa s inými deťmi.