Projekt „Cez knihy do krajiny poznania a fantázie“ s podporou nadácie Renovabis
Školy majú odovzdávanie poznania akoby v náplni práce. Spôsob ako plnia svoju úlohu je však rôzny. Tím učiteľov na SSKP - Spojenej škole Kráľovnej pokoja pod vedením hlavnej riešiteľky projektu Mgr. Lucie Pudišovej uveril tomu, že kľúčovú úlohu môžu v škole zohrávať knihy, čítanie, rozvoj fantázie a kreativity. Myšlienka urobiť niečo so školskou knižnicou, so zastaralým fondom kníh, ale najmä s rozvojom a podporou čítania ihneď získala podporu riaditeľky školy Ing. Strečkovej. Podporu našla škola aj v nadácii Renovabis, ktorá projekt „Cez knihy do krajiny poznania a fantázie“ podporila sumou 6.000 €.
V škole vznikol nový, rekonštruovaný priestor multifunkčnej učebne a knižnice. Nový itinerár, stoly, stoličky, tulivaky, závesy a police budú vytvárať príjemný priestor na čítanie približne 200 nových kníh. A nie sú to žiadne staré knihy, ktoré by už nikto nechcel. Ide o nové pútavé tituly z vydavateľstiev Stonožka, Verbarium, Slovart, Svojtka, Fragment, SSV a ďalších. Týmto sa chceme poďakovať aj kníhkupectvu Martinus, ktoré nás darom kníh tiež podporilo.
Okrem týchto dôležitých materiálnych vecí a inovácií bol v projekte veľký dôraz na rozvoj čitateľských kompetencií a čitateľskej gramotnosti. Prostriedkami mali na to byť podujatia, stretnutia, zážitkové metódy a hostia. Žiaľ práve táto časť bola najviac zasiahnutá protipandemickými opatreniami. Napriek tomu sme radi, že sa nám podarili tri vydarené online podujatia.
Štvrtáci sa v rámci online hodiny „stretli“ na besede so spisovateľom Valentínom Šefčíkom, autorom kníh pre deti, ktoré sú obľúbené pre svoj vtip, ľahkosť a nápaditosť. Šefčík deťom svoje básne čítal, a dokonca jednu aj zahral. Deti mali možnosť Valentínovi Šefčíkovi položiť množstvo otázok o tom, aký je život spisovateľa i ako vzniká báseň a kniha.
Ani žiaci na 2. stupni neprišli o svoju príležitosť „vyspovedať“ autora svojej obľúbenej fantasy knihy Odvážne srdce pána Juraja Vojtáša. Šiestaci mali otázok toľko, že ich skoro za hodinu ani nestihli položiť: pýtali sa, ako sa píše literatúra, odkiaľ sa v knihách berú tie zvláštne mená a názvy, a tí, ktorí Vojtášove knihy už poznali, sa zasvätene pýtali na detaily postáv. Pri tom všetkom sa ukázalo, že niektorí už aj začali písať, a preto im rady skúseného spisovateľa padli veľmi vhod.
Snáď najzanietenejší a najznámejší propagátor čítania pre deti a s deťmi, Tibor Hujdič, si pripravil workshop s názvom „Ako prebudiť túžbu čítať u žiakov a študentov?“ pre všetkých učiteľov SŠKP a niekoľkých učiteľov CZŠ R. Zaymusa. Workshop bol zameraný najmä metodicky, predstavoval konkrétne postupy ako v deťoch vzbudiť túžbu čítať. Hujdič ako skúsený čitateľ a odborník veľmi kompetentne ponúkol stratégie, ako dostať čítanie do školy a to nielen ako doplnkovú alebo voľnočasovú aktivitu, ale ako úplne centrálnu aktivitu, vďaka ktorej z detí, žiakov a študentov vyrastú zrelší a zodpovednejší ľudia. Nie preto, že prečítajú nejaké povinné knihy, ale preto, že čítaním získajú obzor a návyk, ktorý im ostane celý život. Ak budú čítať aj v dvadsiatke, štyridsiatke alebo sedemdesiatke, budú omnoho viac pripravení čeliť výzvam a správne reagovať.
Spojená škola Kráľovnej pokoja v Žiline chce týmto poďakovať nadácii Renovabis, KBS a všetkým partnerom projektu za úžasnú príležitosť. Pre školu je to v rozmedzí troch rokov už druhý úspešný projekt v spolupráci s Renovabis (v roku 2017 sa realizoval projekt Angličtina metódou Jolly Phonics)a aj vďaka nemu sa škole otvorili nové možnosti pre rozvoj všetkých aktérov vzdelávania.
Mgr. Lucia Pudišová