Spojená škola Kráľovnej pokoja v Žiline je katolícka škola, ktorá bola zriadená Biskupským úradom v Nitre od 1. 1. 2005.  V súčasnosti  patrí  do Žilinskej diecézy.

Organizačnými zložkami sú:

Gymnázium Kráľovnej pokoja,

Základná škola sv. Cyrila a Metoda,

Školský klub detí,

Školská jedáleň,

Centrum voľného času.

Škola je umiestnená v objekte bývalej základnej školy Na Závaží, ktorú projektoval významný slovenský architekt Michal Maximilián Scheer (1902 - 2000) Objekt, ktorý slúžil ako školská budova, potreboval rozsiahlu rekonštrukciu. Pozostáva z dvoch častí. Časť A postavená vroku 1932 a časť B postavená v roku 1960. V začiatkoch fungovania školy boli vynaložené nemalé finančné prostriedky na opravu priestorov a ich prispôsobenie školským potrebám. V škole sme zrekonštruovali triedy, chodby, sociálne zariadenia, školskú jedáleň. Je  vybudovaná priestranná  kaplnka zasvätená Panne Márii – Kráľovnej pokoja, ktorá tvorí srdce a duchovné centrum školy. Na týchto zmenách sa zásadným spôsobom podieľal vtedajší Žilinský p. dekan, bývalý generálny vikár Žilinskej diecézy a terajší dekan dekanátu Čadca Mons., ThLic., Ing. L. Stromček.