• Aktuality

      • Milión detí sa modlí ruženec - aj my!

       22. 10. 2021

       V pondelok 18.októbra 2021 sme sa na hodinách náboženstva na 1. aj 2. stupni ZŠ opäť zapojili do výzvy Pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi. Volá sa Milión detí sa modlí ruženec a cieľom je modliť sa za mier a pokoj vo svete a povzbudiť deti, aby v ťažkých časoch dôverovali Bohu a našli v ňom oporu a spásu. 

       Táto iniciatíva zaznamenala v roku 2020 rekordnú účasť: zapojili sa do nej deti zo 136 krajín, vrátane Sýrie, Iraku, Mexika, Arménska, Papuy Novej Guiney či Nigérie, prostredníctvom webovej stránky sa zaregistrovalo vyše 509 000 detí. 

       Iniciatívu Milión detí sa modlí ruženec spustila udalosť z roku 2005: kľačiac na podstavci sochy Panny Márie vo Venezuelskom hlavnom meste Caracas sa skupina detí modlila ruženec. Niektorí z prítomných dospelých si spomenuli na slová pátra Pia: "Keď sa bude milión detí spolu modliť ruženec, svet sa zmení."

       Mgr. I. Kováčová

      • Žiaci prvého stupňa ZŠ na dopravnom ihrisku

       20. 10. 2021

       15. októbra štvrtáci aj tretiaci a 18. októbra prváci aj druháci ZŠ navštívili dopravné ihrisko na Vlčincoch. Na úvod pani policajtka privítala žiakov a vysvetlila im pravidlá cestnej premávky, zopakovali si aj najdôležitejšie dopravné značky a značenia. Po teoretickom úvode si deti vyskúšali jazdu na bicykli alebo kolobežke, niektorí sa zahrali aj na chodcoch. Slniečko bolo síce zubaté, ale neodradilo deti od príjemných chvíľ strávených na dopravnom ihrisku. 

       Mgr. Gabriela Kučerová

      • Duchovná obnova II.BG

       15. 10. 2021

       11. - 12. októbra 2021 sa uskutočnila duchovná obnova II. BG v malebnom prostredí Malej Fatry v Terchovej. Študenti zažili silu prítomného okamihu v dobrom kolektíve, upevnili priateľské vzťahy počas spoločných aktivít, hier, rozhovorov, na turistike. O duchovný prínos sa postaral pán kaplán Mgr. Michal Tichý, za čo mu ďakujeme.

       Mgr. Miroslava Klučiariková a Ing. Daniel Kuriak

      • Hlinený dukát namiesto peňazí

       13. 10. 2021

       Je dobré dať peniaze človeku na ulici v núdzi? Určite je dobré pomôcť. A ešte lepšie je pomôcť efektívne. Aj o tom bolo stretnutie, ktoré absolvovali v pondelok 11. októbra 2021 študenti 2.AG v Diecéznej Charite v Žiline, na ul. Vysokoškolákov. Zdenka a Tomáš z Charity im predstavili činnosť a poslanie Charity. A najmä, zoznámili ich s novým projektom, ktorý sa rozbieha pod názvom „Hlinený dukát – šanca pomôcť s láskou a rozumom.“

       Projekt prinesie možnosť zakúpiť si hlinené dukáty (každý za jedno euro). Tieto dukáty sú efektívnou možnosťou ako pomôcť ľuďom v núdzi, na ulici, bez domova alebo tým, ktorí si od nás pýtajú jedlo. Za hlinený dukát si totiž budú môcť kúpiť jedlo v Charite a vo vybraných prevádzkach rýchleho občerstvenia. A tiež ďalšie služby v Charite (hygiena, nocľah, oblečenie). Ak darujeme eurá, môže sa stať, že skončia v alkohole alebo u niekoho, kto žobrajúcich ľudí vydiera alebo zneužíva. Hlinené dukáty budú mať hodnotu len pre tých, ktorí si skutočne potrebujú kúpiť potraviny a základné potreby.

       A ako môžu pomôcť študenti nášho gymnázia? Dobrovoľníckou prácou pri výrobe hlinených dukátov. Prácu s hmotou na výrobu dukátov a s raznicami si naši študenti v pondelok už vyskúšali. Charita však potrebuje najbližšie týždne vyrobiť dostatočný počet hlinených dukátov. Preto všetci gymnazisti dostanú cez EduPage správu, v ktorej bude informácia a pozvanie k pár hodinám dobrovoľníckej práce v najbližšom mesiaci.

       Vyrábať hlinené dukáty chce trochu šikovnosti a určite to zvládne ten, kto dá do toho trochu námahy. Prespať vonku v zime alebo byť hladný v sychravom jesennom počasí je omnoho ťažšie a mnohí ľudia to každoročne ani nezvládnu prežiť.

       Tak nebuď labuť a buď ochotný hodinku - alebo pár hodín, ak môžeš – venovať výrobe hlinených dukátov. Čoskoro správa v EduPage.

      • Amoris – live stream celoslovenského projektu z našej školy

       12. 10. 2021

       V nedeľu 10. októbra 2021 odštartoval celoslovenský projekt Amoris – program pre manželov, ktorý organizuje Rodinkovo – miesto prijatia pre rodiny. Obsahom projektu sú motivačné prednášky pre manželov, ktoré vedú skúsené manželské páry. Prednášky sú vysielané z jedného miesta a streamované do všetkých zapojených dekanátov.

       Vo farnosti Žilina-mesto sa stretnutie uskutočnilo v priestoroch Spojenej školy Kráľovnej pokoja. Na stretnutí dobrovoľnícky pomáhali študenti aj učitelia gymnázia a toto stretnutie si vybral tím organizátorov zároveň aj ako miesto, z ktorého sa cez online video prenos prihovárali manželia Kondelovci a o. Roman Seko všetkým párom na dvadsiatich miestach na Slovensku. Organizátori i účastníci ocenili krásne priestory SSKP a technické vybavenie, ktoré umožnilo bezproblémový prenos a realizáciu podujatia. Tešíme sa na ďalšie stretnutia 17. a 24. októbra 2021.

      • Testovanie pohybových schopností prvákov ZŠ 

       30. 9. 2021

         

       Deň 29. september 2021 sa pre našich najmenších žiakov ZŠ niesol v športovom duchu. Prváci absolvovali testovanie svojich športových shopností. Počas piatich vyučovacích hodín si vyskúšali, čo všetko zvládne ich telo. Okrem skoku z miesta a bežeckých zručností,  dalo zabrať aj cvičenie na hrazde, ľah-sed či zostava s tyčou. Nebolo to vždy ľahké, ale prváci sa nevzdávajú. Prekonávajú sa nielen pri objavovaní nových písmen, ale popasovali sa aj so svojími fyzickými limitmi. Tak športu zdar.  

         

                                                                                                                  Mgr. Jančová Marcela 

         

     • Jeseň, pani bohatá.... 
      • Jeseň, pani bohatá.... 

       29. 9. 2021

       Leto je už nenávratne za nami a po teplých, slnečných dňoch sa k slovu prihlásila Pani Jeseň, ktorá so sebou prináša chladnejšie, ale zato oveľa pestrejšie obdobie. Túto nádhernú zmenu farieb, počasia, dozrievania úrody a plodov využili žiaci prvého stupňa ZŠ Kráľovnej pokoja a preniesli si ju do svojich tried. V triedach nastalo farebné jesenné vyučovanie, písanie, počítanie, projektové dni, tvorba z darov jesene.... Pani Jeseň vstúpila nielen do hodín prírodovedy a prvouky, ale navštívila aj matematiku a slovenský jazyk. V plnej kráse sa prejavila na hodinách výtvarnej výchovy. Aktivity prebiehali v triedach aj vonku. Žiaci, ako aj pani učiteľky prvého stupňa si užili toto farebné vyučovanie krásneho babieho leta. Fotografie budú  priebežne dopĺňané do fotoalbumu.   

                                                                                                                    Mgr. Jančová Marcela 

        

      • Duchovná obnova 4.AG

       27. 9. 2021

       V dňoch 21.9.-22.9.2021 sa žiaci 4.AG triedy Gymnázia Kráľovnej pokoja zúčastnili duchovnej obnovy v Terchovej - Šípkovej. 

       Duchovnú obnovu viedol veľmi dobre a zaujímavo p.kaplán Mgr. Michal Tichý a hlavnou témou bol čas.

       Okrem prednášok žiakov čakali rozhovory, možnosť sv. spovede u p.kaplána, sv. omša, ale aj voľný čas, ktorý žiaci využili na prechádzku po Terchovej, hry, rozhovory.                     

                                                                                                                     Mgr. Gabriela Králiková

      • Testovanie pohybových schopností tretiakov

       27. 9. 2021

       Dňa 20.9.2021 sa uskutočnilo testovanie pohybových schopností tretiakov. Počas štvorhodinového testovania deti prešli rôznymi disciplínami, ktoré ale neboli nové, nakoľko ich absolvovali už v prvom ročníku. Výsledkom bude certifikát, ktorý deťom ukáže, ako sa počas dvoch rokov zmenili ich pohybové schopnosti. Dopoludnie sa všetkým žiakom páčilo a na niektoré aktivity, ktoré si chcú zopakovať, sa už teraz tešia.

       Mgr. Kučerová Gabriela 

      • Misie na KAPE

       26. 9. 2021

       V piatok 26.9. sme s mnohými triedami lietali po svete. S naším hosťom sestrou Jankou Smutnou sme sa presunuli najskôr do  Mexika, kde  tri roky pôsobila na misiách. Dozvedeli sme sa o ich zaujímavých tradíciách napríklad na Sviatok všetkých svätých alebo na Veľkú noc, tiež o ich špeciálnych jedlách, ale aj o patrónke Mexika, Panne Márii Guadalupskej.

       Po tomto výlete sme sa ešte vydali na jeden kontinent, do Afriky. Ukázali sme si naše adoptované deti, ktorým sme už pomohli vyštudovať – Bromick, Clinton, Benedette z Kene , a tiež deti, ktorých štúdium momentálne podporujeme – Elisabeth a Denis z Ugandy. 

       Aj tento rok sa teda môžu všetci v našej školetešiť na Centíkovú burzu v decembri a máji, ktorej  výťažok putuje práve na vzdelávanie týchto našich dvoch kamarátov. No a medzitým, tak, ako sme si počas prezentácie viackrát pripomenuli,  nemusíme putovať po svete, aby sme sa stali misionármi. Môžeme nimi samozrejme byť tam, kde sme. 

       Mgr. Alena Rybárová

      • IMATRIKULÁCIE – ZOZNAMOVÁK

       23. 9. 2021

       II. ročník imatrikulácií spojených so zoznamovacím výletom prvákov a druhákov na našom gymnáziu sa tento rok konal v neďalekej Oščadnici (minulý rok sme spolu trávili čas v malebnej Banskej Štiavnici). Program bol bohatý, príroda krásna, jedlo dobré, spánku pomenej a partia ľudí výnimočná. Spätná väzba ukázala kde sa ešte môžeme v organizácii tejto akcie posunúť, ale my sa s Vami chceme podeliť o pozitívne momenty v podobe milých odkazov i fotiek.

       Perfektné imatrikulácie. Pokračujte v takýchto akciách. Ďakujeme za super program.

       Bolo to super.

       Ďakujem za krásne strávený čas.

       Ďakujeme druhákom za super program a za fajn prekecané večery :)

       Nočná hra bola super, ďakujeme druhákom za super program.

       Bolo to úplne super, ste úžasní. Najviac sa mi páčili imatrikulácie v lese. Bolo tam veľa adrenalínu a veľmi som si to užila.

       Chcela by som pochváliť druhákov za to, aký nám spravili program. Imatrikulácie večer v lese boli naozaj skvelé a veľmi som si ich užila .

       Takže ďakujem.

        

      • MIMORIADNA CENA VICEPRIMÁTORKY MESTA ŽILINA PRE NAŠU ŠTUDENTKU

       22. 9. 2021

       Blahoželáme našej študentke Alžbete Sušienkovej zo IV. AG k získaniu Mimoriadnej ceny viceprimátorky Mesta Žilina v rámci 4. ročníka rečníckej súťaže Ceny vydavateľstva Absynt! Ocenená sa dostala do užšieho výberu šiestich najlepších rečníckych prejavov v rámci konkurencie 12 zapojených gymnázií Žilinského kraja a spomedzi nich si ešte 17. septembra 2021 na doskách Novej synagógy vybojovala mimoriadnu cenu.

       Viceprimátorka Ing. Barbora Birnerová, PhD., ocenila prejav našej maturantky nasledovne:

       "Ja by som veľmi chcela oceniť prístup Alžbety Sušienkovej v tom, že bol obsahovo pre mňa najsilnejší svojou hĺbkou, pretože rozmýšľal o tom, do akej miery je možné byť zároveň príjemným človekom, ktorý poďakuje, a zároveň ísť potom zabíjať. Takže pre obsah sa mi zdal prejav Alžbety Sušienkovej najsilnejší, a preto by som jej rada udelila svoje ocenenie viceprimátorky Mesta Žilina."

       Zdroj: https://www.facebook.com/vartfore/videos/230131535743037 

       (ocenenie – viď minutáž od 1hod:26min:55s; 

       celý rečnícky prejav – viď minutáž od 46min:30s do 52min:20s)

      • KAPA na stretnutí s pápežom Františkom v Košiciach 

       22. 9. 2021

       (autor článku Mgr. Ján Hrkút, PhD., foto Ľubo Bechný)

       Pápež František mal v programe stretnutie s mladými v utorok, 14. 9. 2021 popoludní, na košickom štadióne Lokomotíva. Skupina ľudí z Gymnázia Kráľovnej pokoja sa rozhodla, že si to nenechá ujsť. Najprv mala skupina 12 členov, neskôr to už bolo na mikrobus, keďže sme boli 16. Postupne sa skupina zväčšovala, a keď sme dosiahli číslo 30, vedeli sme, že vypravíme z KAPA za pápežom autobus. Nakoniec sa s priateľmi a hosťami číslo zastavilo na 41. Hoci sa šiestim z tohto počtu nakoniec nepodarilo získať vstupenku, aj tak sa nás 35 vydalo na cestu do Košíc autobusom.

       Nezažili sme žiadne veľké dopravné obmedzenia, naopak, po ceste bolo v buse veľa radosti aj sladkostí, ku ktorým prispela aj pani riaditeľka, ktorá nás bola ráno odprevadiť. Na štadión Lokomotíva sme dorazili približne o 13:00. Práve včas, aby sme ešte stihli odchod bubnovej show skupiny BATIDA. Po „utáborení“ sa v sektore sme sa zúčastnili zaujímavého sprievodného programu až do príchodu pápeža o 17:00.

       Po pozdravoch sa na pódiu postupne vyrozprávali tri svedectvá mladých ľudí. Každé z nich bolo zakončené otázkou. Konkrétne: o láske vo dvojici; o spovedi; o prijatí utrpenia a kríža. Pápež František sa týmto otázkam venoval vo svojom príhovore. Hovoril veľmi zrozumiteľne, konkrétne, k veci. Tak ako sme na to pri jeho príhovoroch zvyknutí (tento jeho príhovor, ale aj ďalšie, ktoré zazneli z jeho úst počas návštevy Slovenska, si môžete prečítať na linkoch pod týmto článkom).

       Každého možno oslovili iné veci z jeho príhovoru. Ako ochutnávka k tomu, aby sme sa k jeho príhovoru z Košíc vrátili, ponúkame nasledovné úryvky:

       • „Nie sme tu na to, aby sme žili zo dňa na deň, ale aby náš život bol dobrodružnou výpravou.“

       • „...vo veľkých príbehoch sú vždy dve ingrediencie: jedna je láska, druhá dobrodružstvo, hrdinstvo. Vždy idú spolu. Na to, aby bol život veľký, je potrebné jedno aj druhé: láska a hrdinstvo. Pozeráme sa na Ježiša, hľadíme na Ukrižovaného, je tu oboje: bezhraničná láska a odvaha dať svoj život až do konca, bez polovičatosti.“

       • „Nepočúvajte tých, ktorí vám hovoria o snoch a namiesto toho vám predávajú ilúzie. Snívanie je jedna vec, mať ilúzie iná. Tí, ktorí predávajú ilúzie tým, že hovoria o snoch: to sú manipulátori šťastia.“

       • „Nežijeme na to, aby sme sedeli na lavičke ako náhradníci za niekoho iného. ...každý je v Božích očiach jedinečný.“

       • „Boh nás chce mať pevne zasadených na zemi, spojených so životom; nikdy nie uzavretých, ale vždy otvorených pre všetkých! Zakorenení a otvorení. Rozumiete? Zakorenení a otvorení.“

       • „... sťažovanie sa a pesimizmus nie sú kresťanské, Pán nemá rád smútok a keď niekto zo seba robí obeť. Nie sme stvorení, aby sme skláňali hlavu k zemi, ale aby sme ju pozdvihli k nebu, ku druhým, smerom k spoločnosti.“

       • „Nechodíme na spoveď ako potrestaní, ktorí sa musia pokoriť, ale ako deti, ktoré bežia do Otcovho objatia. A Otec nás dvíha v každej situácii, odpúšťa nám každý hriech. Počúvajte dobre toto: Boh vždy odpúšťa!“

       • „A keď pôjdete nabudúce na spoveď, spomeňte si: Dostanem znova to objatie, ktoré mi urobilo tak dobre. Nejdem k sudcovi vyrovnať účty, ale k Ježišovi, ktorý ma miluje a uzdravuje ma. Dajme v spovedi prvé miesto Bohu. Ak je on hlavnou postavou, všetko sa stáva pekným a spoveď je sviatosťou radosti. Áno, radosti: nie strachu a súdu, ale radosti. A je dôležité, aby kňazi boli milosrdní. Prosím vás, nikdy nie vyzvedaví, nikdy inkvizítorskí, ale bratia, ktorí darujú Otcovo odpustenie, ktorí sprevádzajú v tom Otcovom objatí.“

       • „Boh trpí, keď si myslíme, že nám nemôže odpustiť, pretože je to ako keby ste mu povedali: „Si slabý v láske!“. Povedať toto Bohu je škaredé! Povedať mu, že „v láske si slabý“. Naopak, Boh sa raduje, keď nám odpúšťa, zakaždým. Keď nás zdvihne, verí v nás ako prvýkrát, nenechá sa odradiť. My sa necháme odradiť, on nie. Nevidí hriešnikov, ktorých by nálepkoval, ale deti, ktoré miluje.“

       • „A vždy, keď sa spovedáme - nikdy na to nezabudnime – je v nebi oslava. Nech je to tak aj na zemi!“

       Pápež zakončil svoj príhovor slovami. „Drahí mladí, chlapci i dievčatá, želám vám túto radosť, silnejšiu ako čokoľvek iné. Prajem vám, aby ste ju zaniesli svojim priateľom. Nie kázne, ale radosť. Prinášajte radosť! Nie slová, ale úsmevy, bratskú blízkosť. Ďakujem vám, že ste ma počúvali a prosím vás o poslednú vec: nezabudnite sa za mňa modliť.“

       Potom nasledovala krátka modlitba, požehnanie, objatia, malé darčeky (niektorí z nás zahliadli, že pápež dostal aj ponožky). Po pápežovom odchode zo štadióna sme ešte začuli Simu Magušinovú, a ďalších hostí. Avšak kvôli 270 km ceste na západ sme štadión opustili a vybrali sa späť domov. V škole sme 20 minút pred polnocou (našťastie) už nikoho nenašli, a tak sme sa trochu unavení, ale šťastní dostali domov.

       Ďakujeme našej škole, že nám pomohla sa dostať na podujatie, ktoré zvykne bývať na Slovensku raz za 20 rokov. A celej partii z autobusu, že to bola výborná akcia.

       Ad honorem Dei gloriam.

       Odkazy na príhovory pápeža Františka na Slovensku

       Príhovor pápeža verejným predstaviteľom Slovenska

       https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-09/prihovor-papeza-na-slovensku-v-prezidentskom-palaci.html


       Príhovor pápeža Františka v Dóme sv. Martina

       https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-09/prihovor-papeza-frantiska-v-dome-sv-martina.html


       Homília pápeža Františka v Prešove

       https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-09/papez-uz-je-v-presove.html


       Príhovor pápeža v Košiciach na Luníku IX

       https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-09/slova-papeza-romskej-komunite-vzdy-sa-citte-v-cirkvi-ako-doma.html


       Príhovor pápeža v Košiciach na štadióne Lokomotíva

       https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-09/svaty-otec-frantisek-medzi-mladymi-v-kosiciach-video.html


       Homília pápeža Františka v Šaštíne

       https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2021-09/v-sastine-vrcholi-apostolska-cesta-papeza-frantiska.html

     • Didaktické hry v prírode 1. stupeň ZŠ 
      • Didaktické hry v prírode 1. stupeň ZŠ 

       14. 9. 2021

       Dňa 8. 9. 2021 sa uskutočnili didaktické hry v prírode pre 1.stupeň ZŠ. Žiaci 2.A, 3.A a 4.A navštívili park na Bôriku. Žiaci 1.A a 1.B navštívili park na Studničkách. Praktickým činnostiam v oblasti poskytovania prvej pomoci, dopravnej výchovy, vlastivedy a prírodovedy predchádzali dve vyučovacie hodiny venovanej brannej príprave v teoretickej podobe. Deti čakali aj športové hry s pravidlami a rôzne súťaže, kde si mohli zmerať sily so spolužiakmi. Počasie akcii prialo. Všetci sa v poriadku, hoci unavení, vrátili v obedňajších hodinách do priestorov školy. Fotografie sú v sekcii fotoalbum

       Mgr. Gabriela Kučerová

     • KAPA na školských majstrovstvách okresu Žilina študentov a študentiek v zrýchlenom šachu.
      • KAPA na školských majstrovstvách okresu Žilina študentov a študentiek v zrýchlenom šachu.

       11. 9. 2021

       9. 9. 2021 sa tím gymnazistov v zložení Andrej Leitner (3.AG), Šimon Jaroš (2.BG) a Andrej Lukáčik (2.AG) zúčastnili tradičnej žilinskej šachovej súťaže. Hralo sa švajčiarskym systémom na 7 kôl s hracím tempom 2 x 10 min. + 5 sek. na partiu, bez zapisovania ťahov. Turnaja sa celkovo zúčastnilo 32 študentov a študentiek. V premiérovej účasti našej školy na tomto každoročnom turnaji sa z našich gymnazistov najviac darilo Andrejovi Lukáčikovi, ktorý obsadil celkovo 13. miesto. Šimon Jaroš skončil 22. a Andrej Leitner 29. Sme hrdí na solídnu reprezentáciu našich študentov.

       Šach začína mať aj na našej škole svoje miesto. Od októbra 2021 sa začína šachový krúžok práve pod vedením Šimona Jaroša (názov krúžku: Šach s prímesou šermu). Do šachového krúžku sa môžu prihlásiť začiatočníci aj pokročilí z 2. st. ZŠ a gymnazisti. Samotné šachové tréningy obohatia príležitostne ukážky a nácvik šermu (bezpečné vymäkčené šable a meče).

        Audere est Facere!

   • Kontakt

    • Spojená škola Kráľovnej pokoja
    • skola@sskp.sk
    • Email na správcu siete: ITpodpora@sskp.sk
    • Kancelária školy: +421 910 852 152, vedúca šj:+421 910 505 300 Zástupca pre Gym: +421 911 912 371 Zástupca pre ZŠ: +421 901 909 183, MŠ Lienky: +421 903 983 911, MŠ, Sovičky: +421 910 852 468, MŠ, Mravčekovia: +421 903 983 910 MŠ, Včielky: +421 910 852 467 Ekonóm: +421 905 541 953 Školník: +421 911 912 372 Špeciálna pedagogička: +421908 148 444 Sociálna pedagogička: +421 903 983 957 Školský psychológ: +421 903 983 957
    • Na Závaží 2 010 01 Žilina Slovakia
    • IČO: 37909533
    • DIČ: 2021879838
   • Prihlásenie